Brüsszel szeret minket, ismét utalt Magyarországnak - stabil forint árfolyam
A decemberi megállapodást követően arra lehetett számítani, hogy az első tényleges kifizetések csak februárban érkeznek, mivel az EU kihasználja a teljes, 60 napos fizetési határidőt.
Ehhez képest 2023 végén 780 millió euró, a REPower EU előleg 85%-a már megérkezett, és tegnap is újabb 445 millió eurót utalt Brüsszel a magyar kormány számlájára a 2021-2027-es kohéziós támogatásokból.
Az újabb átutalás olyan projektekhez kapcsolódik, melyeket korábban a magyar költségvetés már előfinanszírozott, így december végén, mikor megszületett a megállapodás a kohéziós támogatások egy részének feloldásáról, a magyar kormány egyből közel 800 millió eurónyi számlát nyújtott be.
A maradék nagyjából 300 millió euró is várhatóan februárig meg fog érkezni, ezt követően azonban lassulhat az EU-s támogatások tényleges lehívása.
EU-s támogatások ide vagy oda, az EURHUF árfolyam gyakorlatilag meg sem mozdul. Hetek óta 380 körül oldalazik az árfolyam, és a többi régiós devizától sem vált el a forint árfolyama. Ez azonban nem azt jelenti, hogy az EU támogatásoknak ne lenne hatása, csak éppen nem a forintra, hanem más piacra hatnak.
A magyar hozamok például látványosan estek, melyben több egyéb tényező mellett az európai uniós támogatások is szerepet játszanak. Az egy éves magyar állampapírok hozama például december eleje óta már 150 bázisponttal 6,6%-ra csökkent, és a 10 éves magyar állampapírok kockázati felára is visszatért a hosszútávú átlagos 400 bázispontos értékre az azonos futamidejű német állampapírokhoz képest. (forrás: ERSTE elemzés)