Csaknem száznyolcvanmillió forintból fejlesztette eszközparkját a Variflux Kft. Sarkadon
A Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (Ginop) plusz pályázatán 129,3 millió forint uniós támogatást nyertek el, a fennmaradó összeget saját erőből finanszírozták - közölte a cég.
Az összegből új japán lézermegmunkáló és huzalszikra megmunkáló gépeket szereztek be, amelyek a vármegyében is egyedülállónak számítanak jelenleg. Emellett hőszivattyús fűtési rendszert alakítottak ki a sarkadi telephelyen.
A vállalkozás 1995 óta hálózati transzformátorok, fémdobozok gyártásával foglalkozik, árbevételük mintegy negyede származik ebből. Egyik gyártmánycsaládjuk a műgyantával kiöntött, páratartalommal szemben ellenálló transzformátorok, amelyek növelik az üzembiztonságot és jó hővezetést biztosítanak alacsony üzemi hőmérséklet mellett.
Transzformátoraik 70 százalékát belföldön, 30 százalékát Nyugat-Európában értékesítik.
A vállalkozás másik gyártmánycsaládja a vagyonvédelmi-biztonságtechnikai rendszerek transzformátorai, CCTV kamera tápegységei és szünetmentes intelligens tápegységei. Ezek a gyártmányok önálló fejlesztésűek.
A cég harmadik termékcsaládja az elektronikai fémdobozok, rack szekrények gyártása.
Szűcs Lajos ügyvezető az MTI-nek elmondta, a vállalat fő célkitűzése az export növelése. Az idén Németországba már több úgynevezett hőszivattyús konténerblokkot gyártottak és szállítottak mintegy 140 ezer euró értékben, ezzel a tevékenységgel Románia és a környező országok felé is nyitni szeretnénk.
A szakember a további célok között említette a készáru-állomány jelentős megemelését. Mint mondta, elsősorban a Kínából olcsón érkező rack szekrényekkel kell versenyezniük. Ám az utóbbi időben "kissé megtörtek a kereskedelmi láncok", véleménye szerint a jövőben attól a gyártótól fognak rendelni Európában, amelyik néhány napon belül vállalja a szállítást.
Ezzel kapcsolatban közölte, jelenleg egy műszakban napi 40 rack szekrényt tudnak előállítani, de decembertől kezdenek átállni a két műszakos munkarendre, idővel - néhány kisebb technológiai fejlesztéssel és tíz ember felvételével - napi százra tudnák emelni a gyártott mennyiséget.
Szűcs Lajos elmondta, nagy problémának tartja a szakképzett munkaerő hiányát, ezért arra törekszik, hogy minél több munkafeladatot automatizáljanak; a transzformátorgyártást is szeretné jövőre félig automatizálttá tenni, már vásároltak ahhoz is gépeket saját erőből.
A Variflux Kft. az 1990-es évek közepén jött létre Békéscsabán, majd 2005-ben költözött Sarkadra, a volt cukorgyár területére. Jelenleg csaknem 20 munkavállalójuk van. A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint 2022-ben 233,8 millió forintos árbevételt értek el, az egy évvel korábbi 189 millió után. Adózott eredményük ez idő alatt 3,3-ról 1,5 millió forintra csökkent.