Csehország és Tajvan megerősíti partnerségét
A leendő cseh elnök hétfőn a Twitteren megjelent bejegyzésében közölte, hogy a nap folyamán telefonon mintegy negyedórán át beszélgetett tajvani partnerével. Petr Pavel elmondta a tajvani elnöknek: bízik abban, hogy lehetőségük lesz személyesen is találkozni. A kínai külügyminisztérium ezt megelőzően bejelentette, hogy a tervezett telefonbeszélgetés miatt kapcsolatba lépett Prágával. Petr Pavel köszönetet mondott Caj Jing-vennek a megválasztáshoz küldött gratulációért. A Reuters hírügynökség Tajpejből keltezett hírében azt írta, hogy a telefonbeszélgetés "diplomáciai áttörésnek" tekinthető.
A márciusban hivatalba lépő új cseh elnök vasárnap a Radiozurnal közszolgálati hírrádiónak adott interjújában kifejtette: a tajvani elnökkel tervezett beszélgetésével nem akar több kárt okozni, mint amennyi hasznot hoz. Az egy Kína elvet szerinte ki kell egészíteni annak második felével: egy Kína, két rendszer. "A Tajvannal fenntartott sajátos kapcsolatainkban ezért nincs semmi különös" - szögezte le Petr Pavel. A cseh hadsereg és a NATO korábbi magas rangú tisztviselője szerint Tajvan bizonyos technológiák terén vezető szerepet tölt be a világban, ezért Csehországnak érdeke a kereskedelmi és a tudományos kapcsolatok ápolása.
Csehország, hasonlóan a világ legtöbb országához, a Kínával szembeni konfrontáció elkerülése érdekében nem tart fenn hivatalos diplomáciai kapcsolatokat Tajvannal, ennek ellenére kölcsönös látogatásokra került sor. Tavaly például Milos Vystrcil, a cseh szenátus elnöke járt egy kereskedelmi delegáció élén az ázsiai szigetországban.