Csökkenti az amerikai jegybank a pénzpumpa mennyiségét
Így az elmúlt hónapban még 120 milliárd dollárra rúgó mennyiségi lazítás novembertben már 105 milliárd dollárra csökken. Ugyan a lépésköz változhat az elkövetkező hónapokban, de az alap forgatókönyv szerint havonta 15 milliárd dollárral csökken a lazítás mértéke, s így 2022 közepére megszűnik.
Ebben elég nagy a konszenzus a piacon. Ugyanakkor a piaci szereplők a második félévre már kamatemelést várnak, ahogy az Eurózónában is. Így Powell és Lagarde egymással versenyezve próbálják meggyőzni a piacot arról, hogy nem feltétlenül jön kamatemelés. Az EUR/USD árfolyamát elnézve ebben eddig Lagarde volt a jobb, mert a dollár jelentősen erősödött ma reggelre.
Ugyanakkor azért mégis csak megnyugtató volt Powell beszéde, s a részvénypiacok új csúcsra emelkedtek. Sőt, a DAX index is új csúcson járt a mai, nap eleji kereskedésben. Különben a Fed sikerét abban látják a piaci befektetők, hogy a történelem legjobban előkészített „tapering”-je kezdődött meg. Már csak az nem tudta, hogy mi fog történni, aki becsukta a szemét és befogta a fülét. Ez jelentősen különbözik a 2013-as „tapering” megkezdéstől, amikor komoly volatilitást okozott a lépés a piacokon. Ez persze a Fed szavahihetőségét is növeli, ami tegnap este is kifizetődő volt, amikor a kamatemelésekkel kapcsolatban az elnök azt mondta, hogy „türelmesek” lesznek ezzel kapcsolatban.
Elhitték neki! A régióban különben leginkább a magyar jegybank követ hasonlóan komoly hitelességre építő politikát, azzal, hogy lehet sejteni, hogy jövő tavaszig vagy az év közepéig emelkedhetnek a kamatok, havi 15 bázisponttal. Persze ez nincs kőbe vésve, de jelenleg ez tűnik valószínűnek. Ezzel szemben a lengyel vagy a cseh jegybank inkább a meglepetés erejében hisz. Ez történt tegnap is. Miközben a piac 50 bázispontos emelést várt a lengyelektől, addig a jegybank 75 bázispontos ugrást hajtott végre, ami zloty és régiós deviza (korona, forint) erősödést hozott magával az euróval szemben. (forrás: ERSTE)