Csúcson a lakossági hitelezés és a befektetési kedv az Ersténél

Kitart a lendület a tavaly újra beinduló lakossági hitelezésben az Ersténél. Az idei első negyedévben lakáshitelből az előző év azonos időszakához képest a másfélszeresére nőtt az újonnan kihelyezett hitelek állománya, míg a személyi kölcsönöknél 31 százalékos a növekedés. A hitelállomány mellett a megtakarítások is gyorsan nőnek. A magyarországi Erste-csoport által kezelt lakossági ügyfélvagyon – befektetés és betét – 15 százalékkal nőtt március végére.

Csúcson a lakossági hitelezés és a befektetési kedv az Ersténél

Az Erste működési bevételei 2025 első negyedévében – a nemzetközi könyvviteli szabványok szerint (IFRS) készített kimutatás alapján – 2 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbitól. Ezen belül a nettó kamatbevételek stagnáltak, a díj- és jutalékbevételek 24 százalékkal nőttek, a kereskedési és konverziós bevételek csaknem a felére estek vissza, és csökkentette a működési bevételt a támogatott hitelek átértékelődése is – mondta el Jelasity Radován, az Erste elnök-vezérigazgatója a bank idei első negyedévi eredményeit bemutató sajtótájékoztatón.

A működéssel kapcsolatos kiadások 11 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest. Az Erste működési eredménye 57 milliárd forint lett, szemben a 2024 első negyedévében elért 62 milliárd forinttal. A költség/bevétel arány március végén 36 százalék volt, szemben a tavaly márciusi 32 százalékkal. Az adózás utáni nyereség így 20 milliárd forint lett, míg 2024 első negyedévét 28 milliárd forint profittal zárta a bank.

Az ügyfélhitelek és kötvények állománya az idei első negyedév végén 3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az új finanszírozás volumene 6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A nem teljesítő hitelek aránya március végére 1,9 százalékra csökkent az egy évvel korábbi 2,5 százalékról.

A lakossági hitelek esetében a nem teljesítő hitelek aránya 2,4 százalékra javult a 2024 első negyedévi 3,1 százalékról, míg a vállalati hitelek esetében 1,2 százalékra csökkent az egy évvel korábbi 2 százalékról. A javuló hitelportfóliónak köszönhetően az Erste a negyedév során 1,6 milliárd forint céltartalékot tudott felszabadítani.

A teljes lakossági hitelállomány 11 százalékkal nőtt egy év alatt, az újonnan kihelyezett állomány 40 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. Az új lakáshitelek folyósítása 56 százalékkal haladta meg a 2024 első negyedévi teljesítményt. A személyi kölcsönöknél 31 százalékkal emelkedett az új folyósítás összege, míg a kisvállalkozók esetében a kihelyezés 20 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest.

A magyarországi Erste-csoport által kezelt lakossági ügyfélvagyon – befektetés és betét – március végén 6742 milliárd forint volt, ami 15 százalékos növekedést jelent egy év alatt. A megtakarításokon belül a befektetések aránya 71 százalék volt. Az Ersténél a befektetett és kezelt vagyon 2025 március végére 16 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, és elérte az 5541 milliárd forintot. A privátbanki üzletág a negyedév végén már 1333 milliárd forintos vagyont kezelt. Az Erste által kezelt befektetési alapok eszközértéke meghaladta a 3169 milliárd forintot.

A vállalati területen a kötvény- és hitelállomány együttesen 6 százalékkal csökkent egy év alatt, március végén 1055 milliárd forint volt. Az új vállalati kötvények és hitelek volumene 44 százalékkal maradt el a 2024 első negyedévi szinttől, az összehasonlítást azonban egy jelentős, egyedi ügylet torzítja: az Erste Bank Hungary tavaly márciusban – az Erste Group Bank AG-vel közösen – 90 millió euró (mintegy 35 milliárd forint) értékű hitelszerződést írt alá a CTP Csoporttal négy logisztikai- és ipari parkjának finanszírozására Magyarországon.

Míg a kereskedelmi célú ingatlanoknál az említett hatás miatt visszaesett az új kihelyezés, addig a kkv-szektornál az új folyósítás 90 százalékkal nőtt, a nagyvállalatok és önkormányzatok esetében pedig 18 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

Zord idők járnak a Netflixnél

A Netflix vártnál kicsit jobb negyedéves eredménye, és annak megfelelő bevétele kevés volt a befektetőknek, így a szerdai kereskedést 5 százalékos eséssel kezdheti meg a részvény. A befektetők elsősorban a megugró tartalomgyártási költségek és a Warner Bros. körüli, jelentős pénzügyi kockázatot hordozó felvásárlás miatt aggódnak.
2026. 01. 22. 08:00
Megosztás:

Grönland - Nem lépnek életbe február 1-jétől az amerikai vámok

Nem lépnek életbe február elsejétől a Grönlanddal kapcsolatos vita miatt kilátásba helyezett amerikai importvámok nyolc európai országgal szemben - jelentette ki szerda este Donald Trump amerikai elnök a davosi Világgazdasági Fórum helyszínén Mark Rutte NATO-főtitkárral tartott egyeztetését követően Truth Social közösségi oldalán.
2026. 01. 22. 07:30
Megosztás:

Megszületett a 2026-os bérmegállapodás a BKV-nál

Megszületett a 2026-os bérmegállapodás a BKV Zrt.-nél, az idén összesen 9,2 százalékkal emelkednek a bérek a társaságnál - közölte a cég szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 22. 06:30
Megosztás:

Hogyan használják a befektetők a kriptovalutákat a kereskedésen túl?

A kriptovaluták régóta nem csupán spekulatív eszközök. Bár sokan még mindig kizárólag az árfolyam-ingadozások kihasználására fókuszálnak, a kriptoeszközök mögött meghúzódó technológia és lehetőségek jóval szélesebb spektrumot kínálnak.
2026. 01. 22. 06:00
Megosztás:

Ettől szenvedünk leginkább a munkahelyen

Általános fáradtságra, fej- és szemfájásra, stresszre, valamint csont-, ízületi, illetve izomproblémákra panaszkodnak leginkább a dolgozók a munkahelyen, ahogy egyre több digitális eszközt használnak – mutat rá a 30 európai országban, köztük Magyarországon is végzett uniós kutatás. Az ismétlődő kar- és kézmozdulatok szinte bármely szektorban okozhatnak mozgásszervi megbetegedéseket a Dr. Czigléczki Központ tapasztalatai szerint, ahová egyre gyakrabban érkeznek kézzsibbadással és tenyérfájással járó kéztőalagút-szindrómával a páciensek. A sofőrtől az adminisztrátoron át az informatikusig szinte minden munkakörben feltűnik a betegség. A tünetek a mindennapi tevékenységekben, így a vezetésben, gépelésben és a telefonálásban is gondot okozhatnak, amik akár az érintettek állását is veszélyeztethetik.
2026. 01. 22. 05:30
Megosztás:

Lezárult a tranzakció – az MBH Bank az Otthon Centrum többségi tulajdonosa

Lezárult a tranzakció, amely keretében az MBH Bank megvásárolta az Otthon Centrum többségi tulajdonrészét a Biggeorge Holding leányvállalatától. A szükséges hatósági engedélyek birtokában az MBH Bank – a korábban bejelentett többlépcsős ügylet első lépéseként – megszerezte az Otthon Centrum 80 százalékos tulajdoni hányadát. Ezzel az ügylettel teljessé vált a bank otthonteremtési ökoszisztémája, amelyben az ügyfelek igényeit a megtakarítástól az ingatlanvásárláson át a hitelezésig teljeskörűen tudja kiszolgálni, miközben meghatározó piaci szerepet érhet el az otthonteremtési piacon. Továbbá a tranzakció révén a jövőben jelentősen bővülhet az Otthon Centrum csoport, a szinergialehetőségek kiaknázásával.
2026. 01. 22. 05:00
Megosztás:

Felemásan indult 2026 a lakáspiacon – Álmos évkezdet, ami mégis rekordokat hozott

Nagyon felemásra sikerült az évkezdet a lakáspiacon. Első ránézésre az adatok jóval visszafogottabb képet mutatnak, mivel január 1. és 19. között mind a kereslet, mind a feladott hirdetések száma elmaradt az előző évek azonos időszakaitól. Az összkép azonban gyökeres változást mutat, ha az adatokat részletesebben vizsgáljuk. 2026-ban a szokásosnál hosszabb, kéthetes karácsonyi leállást követően gyakorlatilag csak január 5-től indult az év a lakáspiacon. Az azóta eltelt két hét számai pedig rendkívül élénk rajtra utalnak bizonyos szegmensekben – derül ki az ingatlan.com friss elemzéséből.
2026. 01. 22. 04:30
Megosztás:

A kisebb vállalkozásoknak könnyítéseket hozott az új transzferár rendelet, a nagyobbaknak még szigorúbb követelményeket

2025-től egy új transzferár rendelettel búcsúztunk, amelyet az érintettek választása alapján már a tavalyi évre is lehet alkalmazni, 2026-tól azonban már kötelező. Az új szabályok ugyan tartalmaznak könnyítéseket is, de ennél sokkal jellemzőbbek a szigorítások. „Az új elvárások még bonyolultabbá, még nehezebben teljesíthetővé teszik a vállalkozások transzferárazási feladatait, amelyeket már-már lehetetlen teljesíteni specialista bevonása nélkül.” – figyelmeztetett Fotiadi Ágnes a LeitnerLeitner Transzferár Üzletágának igazgatója és Jancsa-Pék Judit a LeitnerLeitner partnere.
2026. 01. 22. 04:00
Megosztás:

Brit miniszterelnök: nem engedek az amerikai nyomásnak

Keir Starmer brit miniszterelnök kijelentette szerdán, hogy London nem enged az amerikai kormány vámfenyegetések formájában megnyilvánuló nyomásának, és nem módosítja azt az álláspontját, hogy Grönland hovatartozásáról a grönlandiakat és Dániát illeti meg a döntés joga.
2026. 01. 22. 03:30
Megosztás:

Uniós lépések a gyógyszergyártás versenyképességéért és a gyógyszerhiány ellen

Kedden a Parlament elfogadta az alapvető gyógyszerek elérhetőségének és ellátásának javítására irányuló javaslatokkal kapcsolatos álláspontját.
2026. 01. 22. 03:00
Megosztás:

OTP CETOP UCITS ETF – túl a százmillió eurón

Fontos mérföldkőhöz érkezett az OTP CETOP UCITS ETF: a kelet-közép-európai blue chipekre fókuszáló, tőzsdén kereskedett alap nettó eszközértéke 100 millió euró fölé emelkedett. Ezzel a 2024 tavaszán indult ETF rövid idő alatt vált a hazai piac egyik legdinamikusabb növekedését produkáló befektetési termékévé, ami arra utal, hogy a régiós részvénypiacok iránt nemcsak intézményi, hanem lakossági oldalon is érezhetően nő az érdeklődés.
2026. 01. 22. 02:30
Megosztás:

Ha Ön is 1950–1975 között született, akkor van oka a félelemre

Ez a korosztály ma 50–75 év közötti. Egy olyan generációról van szó, amely példátlan egészségügyi, gazdasági és társadalmi kockázati metszéspontba került. A problémák többsége nem egyik napról a másikra jelentkezik, hanem észrevétlenül, évek alatt alakul ki – gyakran akkor, amikor már nehéz visszafordítani a folyamatokat.
2026. 01. 22. 02:01
Megosztás:

Számos új pályázat megjelentetését tervezi az agrártárca idén

A mezőgazdaságban 2026 az építkezés éve lesz, az agrártárca számos új pályázat megjelentetését tervezi, szükség esetén rendkívüli intézkedésekkel is segít a termelőknek - mondta Viski József a 44. Agromashexpo nemzetközi mezőgazdasági és mezőgép-kiállítás szerdai megnyitóján a Hungexpo Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban.
2026. 01. 22. 01:30
Megosztás:

Eldőlt ki kaphat végül 14. havi nyugdíjat - mutatjuk mit kell teljesíteni hozzá!

Kinek jár a tizenharmadik és a tizennegyedik havi nyugdíj 2026-ban? A témát az ado.hu szakmai blogbejegyzése alapján dolgoztuk fel és mutatjuk be érthetően.
2026. 01. 22. 01:00
Megosztás:

A Vatikán is meghívást kapott a Béketanácsba

A Vatikán is meghívást kapott, hogy részt vegyen a Donald Trump amerikai elnök által létrehozott Béketanácsban - közölte Pietro Parolin bíboros, szentszéki államtitkár szerdán, hozzátéve, hogy a pápai állam nem tud gazdasági hozzájárulást biztosítani.
2026. 01. 22. 00:30
Megosztás:

A Chainlink új szintre emeli a DeFi-t – már szinte 24/5-ben követhetők az amerikai részvények és nyersanyagárak

Miközben a kriptopiac mostanában csendesebb üzemmódban mozog, a hagyományos piacokon – például a részvények és nyersanyagok világában – egymást érik a történelmi csúcsok. A Chainlink most ezt az ellentétet igyekszik áthidalni: a decentralizált pénzügyek (DeFi) számára elérhetővé tette a valós idejű részvény- és nyersanyagadatokat, gyakorlatilag a hét öt napján, szinte folyamatosan. Ez nem csupán új fejlesztési lehetőségeket nyit meg, hanem a DeFi és a hagyományos pénzügyi világ között húzódó határvonalakat is jelentősen elmoshatja.
2026. 01. 22. 00:01
Megosztás:

Putyin csütörtökön fogadja az amerikai elnök különmegbízottját

A tervek szerint csütörtökön fogadja Moszkvában Steven Witkoffot, az amerikai elnök különmegbízottját Vlagyimir Putyin orosz államfő - erősítette meg Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerdán a TASZSZ hírügynökségnek.
2026. 01. 21. 23:30
Megosztás:

Mintegy 200 millió forintos fejlesztéssel javul a Natura 2000 területek állapota az Őrségben

Jelentős, 190 millió forintnyi európai uniós fejlesztés indul az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság területén, amely a Natura 2000 hálózat priorizált élőhelyeinek védelmét szolgálja - emelte ki Rácz András, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára a szerdán, Őriszentpéteren megrendezett projektnyitó eseményen az Agrárminisztérium (AM) közleménye szerint.
2026. 01. 21. 23:00
Megosztás:

Az alacsony önkontroll állhat a problémás okostelefon

Nem a személyiségjegyek, hanem a gyenge önkontroll és a közösségi élményekből való kimaradástól való félelem (FOMO) állhat a problémás okostelefon-használat hátterében - állapította meg a Semmelweis Egyetem kutatása.
2026. 01. 21. 22:30
Megosztás:

Franciaország NATO-hadgyakorlatot javasol a Dániához tartozó szigeten

Grönlandi NATO-hadgyakorlat megtartását indítványozta szerdán Franciaország. Ezt a francia elnöki hivatal jelentette be.
2026. 01. 21. 22:00
Megosztás: