Csupán 1,5%-kal nőtt a gazdaság a második negyedévben
A szezonálisan és naptárhatással igazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 1,3%-os volt a növekedés, míg az előző negyedévhez képest a gazdaság teljesítménye 0,2%-kal csökkent. Negyedéves szinten 0,5%-os emelkedésre számítottunk, ami megegyezett a piaci konszenzussal, így az elemzői kart jelentős negatív meglepetés érhette. A mostani adatközlés előtt egyébként a szokásosnál nagyobb volt a bizonytalanság, mivel a szezonálisan igazított és a kiigazítatlan negyedéves adatsorok között jelentősen szétnyílt az olló az első negyedévi részletes adatok közlését követően.
Kilátások
A várakozásunktól elmaradó második negyedéves GDP adatközlés után az idei évben egyre valószínűtlenebbnek tűnik a 2,5%-ot meghaladó éves növekedés elérése, a GDP bővülése várhatóan valahol 2% környékén alakulhat. A 2025-ös évet azonban továbbra is ennél lényegesen magasabb, 4% körüli növekedés jellemezheti.
Az európai konjunktúraindikátorok alapján a harmadik negyedév elején is borús a kép, az ipar stabilizálódására, élénkülésére várni kell. A kiskereskedelmi forgalomra vonatkozóan részletes adatok még nem ismertek. A forgalom áprilisban az előző hónaphoz képest visszaesett és májusban is csak stagnált, ugyanakkor a mai GDP adatot követően az vélelmezhető, hogy a júniusi kiskereskedelmi forgalomban is elmaradhatott az érdemi élénkülés.
Ettől függetlenül továbbra is azzal számolunk, hogy a bérek növekedése elő fogja segíteni a kiskereskedelmi forgalom, a fogyasztás bővülését. A nettó reálbérek már a 2023-as év nyarának végétől dinamikus emelkedésnek indultak, így számítani lehet arra, hogy a vásárlók óvatossága oldódni fog. Jelenleg nem várható az élelmiszerinfláció jelentős emelkedése, így a drágulás alacsony szinten való stabilizálódása tovább enyhítheti a fogyasztók óvatosságát.
A turizmusból ugyancsak szép számok jönnek, a nyári szezon feltehetően jó lesz, ez is segítheti a következő hónapokban a hazai gazdaságot. Eközben azonban a beruházások érdemi élénkülésére várni kell. Jól mutatja a vállalatok óvatosságát, hogy a hitelkereslet részükről továbbra is visszafogott, amit a kamatok jelentős csökkenése sem tudott élénkíteni: a vállalatok a gazdasági bizonytalanságok miatt továbbra is kivárnak.