Egyet lépett a lazítás irányába a magyar jegybank
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa változatlanul 13 százalékos szinten hagyta az alapkamatot, nem változott az egynapos irányadó eszköz 18 százalékos kamata sem, amely az irányadó ráta szerepét tölti be. Ugyanakkor a jegybankárok szűkítették az úgynevezett kamatfolyosót. Az overnight hitel eddig 25 százalékos kamatát 4,5 százalékponttal 20,5 százalékra csökkentették, az overnight betét kamata viszont maradt 12,5 százalék. Azaz a kamatfolyosó az eddigi 12,5 százalékpontról 8 százalékpontra csökkent.
“A lépés egy jelzés arra, hogy a következő időszakban - amennyiben kedvezőek maradnak a nemzetközi és magyarországi feltételek -, lazulhatnak a monetáris feltételek. A mostani kamatfolyosó-szűkítésre egyébként számítani lehetett a jegybank elmúlt napokban látott kommunikációjából” - kommentálta a döntést Németh Dávid, a K&H vezető elemzője. A szakember hozzátette: „A mostani változtatást többek között az tette lehetővé, hogy a forint árfolyama viszonylag stabilnak mondható és a magyar deviza jelentősen erősödött a tavalyi mélypontokhoz képest. Emellett a folyó és a külkereskedelmi mérlegben is pozitív változás következett be, továbbá a hosszú hozamok is csökkentek a korábbi csúcsokhoz képest.”
Mire lehet számítani?
A keddi kamatdöntéshez fűzött kommentárjában a jegybank jelezte, hogy továbbra is tartósan szigorú monetáris politikára van szükség az inflációs cél elérése érdekében. Erről Németh Dávid azt mondta: “Az MNB a külső és a belső tényezőktől teszi függővé az esetleges jövőbeni monetáris lazítást. Ez azt jelenti, hogy a nemzetközi hangulat, a kockázatvállalási hajlandóság alakulása mellett a nagy jegybankok - köztük az Európai Központi Bank és az amerikai Fed - döntéseit is mérlegelni fogják, valamint azt, hogy milyenek lesznek a magyarországi inflációs adatok a következő hónapokban, hogyan alakul az állampapírok iránti kereslet és a folyó mérleg. A jegybank jelezte, hogy a piaci kamatvárakozásokat is szorosan követi a monetáris politika alakítása során, ez Németh Dávid szerint utalás arra, hogy nem akarja a lépéseivel meglepni a piacokat.
A szakember közölte: “A jegybanki kommentár is megfelel a várakozásainknak. Továbbra is viszonylag szigorú és adatvezérelt lesz a monetáris politika. Úgy látjuk, ha kedvezően alakulnak a feltételek, akkor akár már május végén sor kerülhet az első kamatcsökkentésre”. Ennek mértéke azonban nagyban függ a piaci környezettől. A szakember a mostani kilátások alapján arra számít, hogy ősszel kerülhet egy szintre az alapkamattal az egynapos betéti eszköz kamata. Előbbi csökkentése pedig elsősorban attól függ, hogy az infláció az év végére milyen szintre mérséklődik az év utolsó hónapjaiban.