Egyetemi évkezdés: indul a visszaszámlálás a kiadó lakások piacán
Az elkövetkező hetekben érdemes nyitott szemmel járniuk azon hallgatóknak, akik számára a felsőoktatási intézmény és a lakóhely közötti ingázás hosszútávon nem kivitelezhető, vagy nem jutott kollégiumi férőhely. A nyári időszakban az otpotthon.hu felületén meghirdetett kiadó lakások számában összességében enyhe növekedés volt tapasztalható a nagyobb egyetemvárosokban.
A főbb vidéki egyetemvárosokban – Pécs, Debrecen, Szeged, Győr és Miskolc – és Budapesten az albérletek most különösen keresettek lehetnek az elsőéves hallgatók körében. Az OTP Otthon adatai alapján Szeged városában például júniusról júliusra közel kétszeresére emelkedett a kiadó lakások száma. Budapesten továbbra is magasabbak a számok (ezer feletti), ami az ingatlanhirdetési portál szerint várhatóan tovább fog emelkedni.
„Az otpotthon.hu felületére feltöltött hirdetések alapján a Budapestre költöző fiatalok válogathatnak leginkább a kiadó lakások közül, azonban a bérleti díjak itt a legmagasabbak. Budapesten egy 30 négyzetméteres kiadó lakás bérleti díja átlagosan 173 581 forint, ugyanez a méret panelnél 141 660 forint. A két-háromszobás lakások átlagosan 250-300 ezer forintba kerülnek, panelnél viszont 198 550 forintot kérnek havonta átlagosan” – mondta Lipták Zsuzsa, az OTP Otthonmegoldások Kft. ügyvezetője.
„Az árak alakulása a fővárosban és vidéken is függ a lakóingatlan típusától és az elhelyezkedésétől is, jellemzően a panellakások a kedvezőbbek; Budapesten például 43, Szegeden 33, Pécsett 27, de Miskolcon is 14 százalékkal olcsóbban lehet átlagosan panellakást bérelni, mint téglalakást a júliusi hirdetési adatok alapján.”
Az OTP Bank idei Pulzus[1] kutatása rávilágított arra, hogy a 18-29 éves korosztály számára elsődleges szempont a kiadó albérletek keresése során a kerület és a jó környék, a kiépített tömegközlekedési infrastruktúra és az alacsony bérleti díj. A megkérdezettek a költségek csökkentése érdekében ezért jellemzően kisebb alapterületű ingatlanba költöznek és/vagy megosztják másokkal az ingatlant. Továbbá az látszik az otpotthon.hu adatai alapján, hogy csökkenthetők a kiadások, ha a fiatalok kompromisszumot kötnek az ingatlanok típusában.
A júniusban és júliusban tapasztalt árváltozások városonként és lakóingatlan típusonként diverz képet mutattak. A kiadó téglalakások ára Budapesten, Debrecenben és Győrben csökkent, míg a többi egyetemvárosban átlagosan 10 százalékkal emelkedett, az azonban a vidéki és a főváros bérlemények vonatkozásában is egységesen látszik, hogy a panellakások bérleti díja alacsonyabb a társasházi és téglalakásokéhoz képest
A fiatal felnőttkor egy kihívásokkal teli életszakasz, hiszen ekkor kell a saját jövőjüket megalapozniuk, felelős döntéseket hozniuk, illetve a mindezekkel járó új kihívásokkal szembenézni és a pénzügyek súlya is egyre inkább az ő vállukra kerül át. Az egyetem kezdetével, ha nem kollégiumi lakhatásban gondolkoznak – ez is egy jelentős anyagi terhet ró a családra, vagy a fiatalokra, még úgy is, ha többen bérelnek ki egy lakást.
Az OTP Diákhitel Számla kedvezményes konstrukciójával (díjmentes a számlavezetés, a OTP MobilBank és a MasterCard bankkártya kibocsátási és éves díja, díjmentes online utalások) a hitelintézet igyekszik segíteni a fiatalokat a pénzügyi kihívások leküzdésében és támogatást nyújtani a céljaik eléréséhez. Hiszen egy hallgató esetében minden kis összeg számít.
[1] Forrás: Magyar Target Pulzus Média Kutató Kft. reprezentatív kutatása a 18 év feletti magyar lakosságra. Adatgyűjtési időszak: 2023.06.09-19., a kutatás elemszáma: 1023 db.