Egyre feszesebb a magyar piac
Éves összevetésben javultak a munkaerőpiaci, foglalkoztatási adatok. A munkanélküliségi ráta a júniustól augusztus végéig tartó három hónapos időszakban átlagosan 4,1 százalékot tett ki, ami 0,3 százalékpontos süllyedést jelent az egy évvel korábbihoz képest. A foglalkoztatottak száma a kérdéses időszakban 40 ezer fővel közel 4,66 millióra emelkedett.
Németh Dávid, a K&H vezető elemzője azt mondta, bár éves szinten javultak az adatok, az is látszik a friss számokból, hogy tavasz óta stabilan 4,1 százalékos volt a munkanélküliségi mutató. A szakember rámutatott arra, hogy a munkanélküliségi ráta stagnálása ellenére javult a helyzet, a foglalkoztatási ráta 63,4 százalékra nőtt a 15-74 éves korosztályban, ami egy év alatt 0,9 százalékpontos, az előző három hónapos periódushoz képest pedig 0,2 százalékpontos növekedésnek felel meg. “Az aktivitási arány 66,1 százalékos volt július és augusztus között, ami ugyancsak javulást jelent éves és háromhavi összevetésben. Ez az adat azért fontos, mert megmutatja, hogy a munkaképes korúak közül hányan jelennek meg a munkaerőpiacon” - tette hozzá Németh Dávid.
A járvány visszahúzódásával és a gazdaság tempósnak mondható újraindulása miatt többen jelentek meg az álláspiacon, akik találtak maguknak munkát. A munkanélküliségi ráta viszont azért nem csökkent, mert annyival többen jelentek meg a munkaerőpiacon, ahány plusz álláshelyet betöltöttek. Németh Dávid felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt hónapokban fokozatosan csökken az úgynevezett potenciális munkaerőtartalék, ez pedig azt jelzi, hogy egyre feszesebbé válik a piac, Vagyis a gazdaság közeledik ahhoz a járvány előtti helyzethez, amikor sok szektorban munkaerőhiány volt.