Egyre kevesebbet költünk online

Megtorpant az online vásárlás korábbi növekedési üteme - állapította meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kutatása, amelynek összefoglalóját szerdán juttatták el az MTI-nek.

Egyre kevesebbet költünk online

Az online vásárlás ugyan továbbra is jelentős szerepet tölt be a kiskereskedelemben, ám a szektor korábban tapasztalt növekedése megtorpant. A KSH adatai szerint 2009-től 2021-ig az interneten értékesített áruk összértéke évről évre gyorsabban növekedett, mint a teljes kiskereskedelem. 2022-ben viszont a hosszú felívelő trend megszakadt, majd tavaly tovább romlott.

Az NMHH kutatása szerint 2023-ban a magyar internetezők 80 százaléka vásárolt legalább egy terméket online. A legtöbben, 47 százalékuk ruhát vagy cipőt, amelyet az egészséggel kapcsolatos termékek, valamint az élelmiszerek és italok követtek.

2021 és 2023 között az egy vásárlásra eső költés nem csökkent, sőt a vásárlók becslése alapján a vizsgált 14 termékcsoport szinte mindegyikénél jelentősen emelkedett az alkalmanként kifizetett összeg. A legnagyobb kosárérték-növekedés az élelmiszereknél és italoknál volt: egy online élelmiszer-bevásárlás például 9 ezer forintról 16 ezer forintra drágult, ami érthető az időszakban tapasztalt kiugró élelmiszer-infláció mellett. Hasonló áremelkedés állapítható meg a háztartási tisztítószereknél és vegyszereknél.

Az egy főre jutó vásárlási alkalmak számát is vizsgálta a hatóság. Bár a lakberendezési cikkek és építőanyagok, barkácscikkek vásárlási gyakorisága csökkent, a többi termékcsoporté kisebb-nagyobb mértékben, de növekedett. A divatcikkek esetén emelkedett leginkább ez a mutató: egy vásárló átlagosan már háromszor rendel egy év alatt ruhát vagy cipőt.

A negatív trend viszont nyilvánvalóan megmutatkozik az egyes árucsoportokból vásárlók csökkenő számában. Ez a visszaesés a fiatal, 16-35 éves korosztályt érintette leginkább. Az online rendelők aránya mindegyik termékcsoportnál mérséklődött a vizsgált időszakban, de annak mértékében jelentős különbségek vannak árutípusok szerint. A legkisebb arányú visszaesés a divatáruk online vásárlóinak éves arányában volt (mínusz 12 százalék). Az élelmiszereknél, valamint az egészséggel kapcsolatos termékeknél ( gyógyszereknél, gyógyhatású készítményeknél) a csökkenés szintén mérsékelt.

Ezzel szemben mintegy megfeleződött az online vásárlók aránya az építőanyagoknál, barkácscikkeknél, valamint a járműveknél és járműalkatrészeknél. Általában azoknál az árucsoportoknál csökkent kevésbé a vásárlók száma, amelyekre a kisebb értékű, de gyakori vásárlás jellemző, a nagyobb értékű költések viszont már inkább elmaradtak a bizonytalan 2022-es és 2023-as években.

A kutatásból kiderült: mindegyik vizsgált termékcsoportnál igaz, hogy minél magasabb valakinek a jövedelme, annál valószínűbb, hogy online vásárol. A jövedelem a jármű és járműalkatrész internetes beszerzését befolyásolja leginkább. 300-400 ezer forintos nettó jövedelem mellett az emberek 16 százaléka vásárol ilyen terméket online, 700 ezer forint felett viszont a vásárlók aránya ennek duplája.

Az NMHH azt is vizsgálta, hogy életkornak és a nemnek szintén jelentős hatása van az online vásárlásra. Minél fiatalabb valaki, annál szívesebben vásárol az interneten divatárut, kiszállított készételt, élelmiszert és italt, könyvet, kozmetikumot, telefont, szórakoztató elektronikai, számítástechnikai és lakberendezési cikkeket. Az idősebbek viszont nagyobb valószínűséggel rendelnek gyógyszert, gyógyhatású terméket az interneten.

Annak valószínűsége, hogy egy nő online rendel ruhát vagy cipőt 53 százalék, míg a férfiaknál csak 39 százalék. De a gyógyhatású készítmények, könyvek, kozmetikumok, háztartási tisztítószerek, lakberendezési tárgyak internetes vásárlása is a nőket jellemzi inkább. A férfiak viszont telefont, szórakoztatóelektronikai, számítástechnikai, barkács cikkeket, építőanyagot, járművet, alkatrészt rendelnek nagyobb valószínűséggel.

A kisebb városokban, községekben, ahol kevesebb az üzlet és kisebb a választék, az emberek inkább rendelnek online ruhát vagy cipőt, kozmetikumot, háztartási gépeket, szerszámokat, építőanyagot, barkácscikket, járművet vagy alkatrészt - állapította meg a hatóság. Az online rendelt élelmiszer és ital, valamint a készétel-kiszállítás viszont sokkal inkább nagyvárosi szokás, ahol a házhozszállítást kínáló áruházak, éttermek és futárcégek választéka is nagyobb. Annak valószínűsége például, hogy egy budapesti lakos online rendeljen élelmiszert 34 százalék, míg egy községi lakos esetén csak 26 százalék.

A kutatás hátteréről az NMHH közölte: a kutatásában 2021 és 2023 között vizsgálta a 15 évesnél idősebb magyar lakosság online vásárlási szokásait. A felmérésben a következő árucsoportok online vásárlását vizsgálta az NMHH: ruha, cipő; gyógyszer, gyógyhatású termék; élelmiszer és ital; könyv, újság; kozmetikum; mobil, szórakoztatóelektronika; háztartási vagy kerti gép; sport- vagy játékszer; számítástechnikai eszköz; tisztítószer, vegyszer; lakberendezési cikk; jármű és járműalkatrész; építőanyag, barkácscikk.

Űrkísérletekhez gyártanak eszközöket a Szolnoki Szakképzési Centrumban

Űrkísérletek előkészítésében vesz részt a Szolnoki Szakképzési Centrum, ahol már javában zajlik a kísérleti eszközök gyártása- közölte a szakképzési centrum kancellárja hétfőn sajtótájékoztatón.
2025. 04. 28. 20:30
Megosztás:

Nyereséggel zárta az INA az első negyedévet

Az INA horvát olajipari vállalat nettó nyeresége az idei első három hónapban elérte a 35,4 millió eurót, ami 197 százalékkal több, mint tavaly ugyanebben az időszakban volt.
2025. 04. 28. 20:00
Megosztás:

A nagyhaszongépjármű-piacon erősít az AutoWallis Csoport

Tovább erősíti cseh piaci jelenlétét az AutoWallis Csoport, miután megnyitotta első nagyhaszongépjármű értékesítési pontját és szervizét Csehországban. Az ország déli régiójában elhelyezkedő Mercedes-Benz Truck kamionokat értékesítő és kiszolgáló, 3.400 négyzetméteres egység stratégiai jelentőségű a csoport számára. A fejlesztés átadására azt követően került sor, hogy a cseh MILAN KRÁL GROUP tavalyi felvásárlásával új tevékenységet is akvirált az AutoWallis: belépett a nagyhaszongépjármű-piacra.
2025. 04. 28. 19:00
Megosztás:

A Generali közgyűlése jóváhagyta a 2024-es pénzügyi beszámolót és megválasztotta az új igazgatóságot

A Generali Csoport 2025. évi közgyűlésén jóváhagyták a 2024-es pénzügyi beszámolót, amely 3724 millió eurós nettó eredménnyel zárult, továbbá 1,43 eurós részvényenkénti osztalékról döntöttek, amelyet 2025. május 21-től fizetnek ki. A részvényesek tovább új, 13 tagú igazgatóságot választottak, amely 2027-ig látja majd el feladatait.
2025. 04. 28. 18:30
Megosztás:

Nemcsak ATM lesz minden településen, hanem a készpénzkiadás szabályai is kedvezőbbek lesznek

Nemcsak ATM lesz minden településen, hanem a készpénzkiadás szabályait is kedvezőbbé teszik a lakosság számára - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) hétfőn az MTI-vel.
2025. 04. 28. 17:30
Megosztás:

Nem fizet osztalékot az Alteo

Nem fizet osztalékot az Alteo Nyrt., a közgyűlés döntése értelmében a tavalyi eredmény teljes egészében az eredménytartalékba kerül - tette közzé a vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján hétfőn.
2025. 04. 28. 17:00
Megosztás:

Millió alatti négyzetméter ár? Ne is álmodjunk róla!

Történelmi csúcs, hogy 2025 első negyedévében már alig érhető el újépítésű lakás 1 millió forint alatti négyzetméteráron Budapesten - közölte a Duna House saját tranzakciós adatai alapján hétfőn az MTI-vel.
2025. 04. 28. 16:30
Megosztás:

Tavaly jelentősen nőtt a halálos munkabalesetek száma - Mi lehet az oka?

Húsz százalékkal nőtt a halálos munkabalesetek száma tavaly, amikor 75 ember vesztette életét - hívta fel a figyelmet a munkahelyi balesetben megsérültek és elhunytak emléknapja alkalmából a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) hétfőn.
2025. 04. 28. 15:30
Megosztás:

Nagy Márton: jól halad a Demján Sándor Program megvalósítása

Jól halad a Demján Sándor Program megvalósítása, őszre várhatóan minden tervezett forrás a gazdaságba kerül - mondta a nemzetgazdasági miniszter hétfői budapesti sajtótájékoztatóján.
2025. 04. 28. 15:00
Megosztás:

Ezekre a kiberbiztonsági szempontokra kell figyelniük a vállalatoknak 2025-ben a KPMG szerint

Sürgős intézkedésekre van szükség a kiberbiztonság terén a digitális környezet rohamos fejlődése miatt. A mindent átszövő digitális kapcsolatok és az olyan gyorsan megjelenő technológiák, mint a mesterséges intelligencia, szakmai és magánéletünk szinte minden aspektusát újra definiálják. Így a kiberbiztonság nem csupán üzleti szempontból aggasztó, hanem a társadalom minden területét érintő, egyetemes kérdéssé vált.
2025. 04. 28. 14:30
Megosztás:

A magyar HR szolgáltatók továbbra is a Fülöp-szigeteken toboroznak

A külföldi munkavállalók magyarországi foglalkoztatására vonatkozó rendeletén karácsonykor módosított a kormány. „A munkaerő-kölcsönző cégek körében, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségével (VOSZ) közösen végzett kutatásunk alapján a minősített munkaerő-kölcsönző cégek mintegy fele érzi úgy, hogy a törvénymódosítás elbizonytalanította a munkáltatókat. Egyelőre a munkaerő-kölcsönző cégek többsége is úgy véli, hogy nehezebb a munkaerő-tervezés a jelenlegi szabályozási környezetben” – közölte Mihályi Magdolna, a Jobtain HR Szolgáltató ügyvezetője, illetve a VOSZ Minősített HR Szolgáltatók Szekciójának elnöke.
2025. 04. 28. 14:00
Megosztás:

EXIM: átlépte a befogadott kérelmek összege a 100 milliárd forintot a Demján Sándor Programban

Az EXIM Magyarország Demján Sándor Programban meghirdetett konstrukcióit az elindulásuk óta kiemelt érdeklődés övezi a vállalkozások részéről. Alig több mint három és fél hónap után a befogadott kérelmek mértéke átlépte a 100 milliárd forintot. Az eltelt időszakban közel 200 vállalkozás jelentkezett az új finanszírozási konstrukciók valamelyikére.
2025. 04. 28. 13:32
Megosztás:

A magyar nyelv és irodalom írásbeli vizsgáival kezdődik jövő hétfőn az érettségi

A magyar nyelv és irodalom, valamint a magyar mint idegen nyelv tárgyak írásbeli vizsgáival kezdődik a 2024/2025-ös tanév május-júniusi érettségi vizsgaidőszaka május 5-én - közölte az Oktatási Hivatal hétfőn az MTI-vel.
2025. 04. 28. 13:00
Megosztás:

Negyedével növelte bevételét és közel duplájára bővítette nyereségét 2024-ben a ViVeTech Nyrt., amely idén először osztalékot is fizet

24 százalékos növekedéssel, közel 1,4 milliárd forintra növelte nettó árbevételét a 2024-es évben a Budapesti Értéktőzsde Xtend piacán jegyzett kibervédelmi cég a 2023-ban elért mintegy 1,1 milliárd forintról. A ViVeTech Nyrt. adózott eredménye ezzel párhuzamosan a tavalyi évben 95 százalékkal, 128,8 millió forintra bővült a 2023. évi 66,2 millió forintos szintről - derül ki a társaság mai napon publikált, magyar számviteli szabályok szerinti nem konszolidált éves beszámolójának közgyűlési előterjesztéséből. A Társaság májusi közgyűlése az Igazgatóság osztalékfizetési javaslatáról is dönt majd.
2025. 04. 28. 12:30
Megosztás:

Jó hírek a Richter részvényeseknek

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) Emberi felhasználásra szánt gyógyszerkészítmények bizottsága (CHMP) pozitív véleményt adott ki, amelyben a Richter Junod® és a Yaxwer® bioszimiláris denosumab termékeinek európai forgalomba hozatali engedélyezését javasolja, az Amgen Prolia® és Xgeva® referenciagyógyszereinek valamennyi indikációjára vonatkozóan.
2025. 04. 28. 12:00
Megosztás:

Akár egymillió új munkahelyet hozhat a blokklánc-technológia 2030-ig

Versenyre kelhet az AI-val a blokklánc az álláspiacokon a következő évtizedben.
2025. 04. 28. 11:30
Megosztás:

Bitcoin kriptovaluta – A világ új pénzügyi alapköve? 200 billió dolláros piacra készülnek a nagyvállalatok

A globális pénzügyi rendszer átalakulásának küszöbén állunk – legalábbis Adam Back, a Blockstream vezérigazgatója szerint. A bitcoin-tartalékot felhalmozó vállalatok olyan lehetőségre készülnek, amely örökre átírhatja a világ valutapiacait. A hiperbikoinizáció folyamata egyre gyorsul, és nemcsak cégek, de kormányok is felismerték a Bitcoinban rejlő potenciált. Vajon tényleg elérhetjük a 200 billió dolláros Bitcoin-piacot?
2025. 04. 28. 11:00
Megosztás:

A kínai kormány gazdaságélénkítő intézkedéscsomagot jelentett be

A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására - közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
2025. 04. 28. 10:30
Megosztás:

A magyar online játék piac fejlődése: szabályozási változások és piaci trendek 2024-ben

Magyarország szerencsejáték-piaca jelentős átalakuláson megy keresztül, különösen az online szegmensben, ahol a szabályozási környezet és a technológiai fejlődés egyaránt befolyásolja a szektor növekedését. A magyar állami felügyeleti hatóság egyre szigorúbb intézkedéseket hoz a nem engedélyezett szolgáltatók ellen, miközben a piac mérete folyamatosan bővül, várhatóan elérve az 563,20 millió dollárt 2024-re.
2025. 04. 28. 10:29
Megosztás:

Mobiltokok és irattartótokok ftalát-tartalmát ellenőrzi a fogyasztóvédelmi hatóság

A magyar fogyasztók egészségének védelmét szem előtt tartva a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) akkreditált laboratóriumi vizsgálatokkal ellenőrzi a lágyított műanyag termékek ftaláttartalmát.
2025. 04. 28. 10:00
Megosztás: