Elég borúsak a magyar gazdaság kilátásai
A magyar GDP a második negyedévében a nyers adatok szerint 2,4 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 2,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint – a gazdaság teljesítménye 0,3 százalékkal csökkent. “Ez negatív meglepetést jelent, mivel negyedéves összevetésben stagnálást vártunk” - kommentálta az adatsort Németh Dávid, K&H vezető elemzője.
“A korábban megjelent havi adatokból az látszódott, hogy az ipar, az építőipar teljesítménye is gyenge volt, emellett a kiskereskedelem zsugorodása az ágazat szolgáltatásai iránti keresletet fogta vissza, ezek pedig összességében csökkentették a GDP-eredményt.
A fő kérdés az volt, hogy a mezőgazdaság mennyire tudja a negatív hatásokat tompítani. Egyelőre csak első GDP-becslésről van szó, pontosabb képet kapunk majd a hanyatlás szerkezetéről a két múlva megjelenő részletes adatokból” - tette hozzá.
Az elemző azt is elmondta, hogy a keresleti oldalon a lakossági fogyasztás húzhatta vissza a gazdaságot. Valószínűleg a beruházások sem tettek hozzá a növekedéshez. A külkereskedelmi számok alapján pedig az elmondható, hogy a nettó export valamelyest kompenzálta a kedvezőtlen belföldi folyamatokat.
“Nemzetközi összevetésben is gyengének számít a magyar adat. A 0,3 százalékos negyedéves csökkenés elmarad az uniós eredményektől. Az EU-tagországok összesített GDP-je stagnált az előző negyedévhez viszonyítva, az eurózóna gazdasága pedig 0,3 százalékkal nőtt. Az elmúlt négy negyedévben pedig mindig alulteljesített a magyar gazsaság az eurózónához és az uniós országok átlagához képest” - mondta a Németh.
A mostani kilátások alapján az a nagy kérdés, hogy a belső piac mikor tud kilábalni a gödörből, ezen a téren némi javulás várható idén ősztől, de komolyabb élénkülésre inkább jövőre lehet számítani. A gyengélkedő nemzetközi környezet az exporton keresztül jelent kockázatot a növekedési várakozásokra.
Németh Dávid közölte: “Eddig azt vártuk, hogy 2023 egészében - az egy évvel korábbihoz képest - stagnálni fog a gazdaság, de az új adat fényében valószínűbb, hogy enyhén negatív tartományban ragad a GDP. Jövőre pedig 3 százalék körüli szintre gyorsulhat a gazdasági növekedés.”