Elektromos fűtés - melyik a jobb? Klíma, infrafűtőfólia vagy infrapanel?
Mint ismeretes, az eddig megszokott, rezsivédett gáz- és áramár csak az átlag magyar háztartás fogyasztásának mértékéig maradt érvényben, ami a tavalyi statisztikák alapján a lakosság optimista becslések alapján is 2/3-a tud teljesíteni, így az 1/3-nak sajnos jelentős többlet költsége adódott már a tavalyi fűtési szezonban is.
Már évek óta központi téma, miként lehet az otthonok minél gazdaságosabb működését megvalósítani, a kormány tavaly meghozott döntése azonnali cselekvésre sarkallotta az egész országot.
Az elmúlt időszakban napvilágot látott a 2024-ben induló napenergia pályázati lehetőség, melynek segítségével lehetősége nyílik a tervek szerint 20 000 lakásnak, összesen 75 milliárd forint értékben akkumulátoros energiatároló rendszerre pályázni és elnyerni. Ezzel ismert nagy kapu nyílik meg az elektromos energiával történő fűtés felé? Erről kérdeztük, Kis-Balzs Attilát, a Jobbfólia tulajdonosát, és az infrafűtés szakértő oldal megálmodóját.
Ha a gázzal gáz van
Az orosz-ukrán háború kitörése óta a fejünk felett lebeg az a kérdés, vajon lesznek-e gondok a gázellátással, előfordulhat-e, hogy a téli hónapokban nem fogjuk tudni a megszokott hőfokra fűteni az otthonunkat.
A gázzal szemben az az elektromos fűtési megoldások előnye, hogy saját hálózatunk nem feltétlenül függ a szolgáltatóktól, hiszen megújuló energiaforrások segítségével tőlük függetlenül elő tudjuk állítani a világításhoz, de akár a fűtéshez is szükséges energiamennyiséget.
Az elektromos fűtést egy megfelelő méretezésű és kialakítású napelem rendszer folyamatosan és biztonságosan képes üzemeltetni. Így lehet ez az új pályázattal is, hiszen amennyiben van lehetőségünk eltárolni a saját akkumulátoros rendszerünkben a villamos energiát, akkor az azt jelentheti, hogy ha nem is az egész telet, de annak nagy részét meg tudjuk oldani.
Legfőképp ha egy jól szigetelt ingatlanban élünk, mert télen is süt napközben annyit a nap (a legtöbb esetben), ami elegendő lehet az ingatlanunk éjszakai felfűtésére. - Osztotta meg ezzel kapcsolatos gondolatait velünk, Kis-Balázs Attila.
Hosszú távú megoldás a cél
A fűtési rendszer korszerűsítésének tervezésekor és kivitelezésekor lényeges szem előtt tartanunk, hogy az új megoldást évekig, évtizedekig kívánjuk majd üzemeltetni, ezért sem a fűtés típusa, sem a szakemberek, sem a felhasznált anyagok megválasztásakor nem érdemes a spórolásra összpontosítani. Ha ezt tesszük, a most megspórolt összeg többszörösét költhetjük javításra, illetve karbantartásra, vagy a többlet energia árakra.
Vegyük sorra, hogy a jelenleg ismert elektromos fűtési lehetőségek milyen előnyös és milyen hátrányos tulajdonságokkal rendelkeznek:
A klímákat többnyire helyiségek hűtésére használják. Vannak olyan típusok is, amelyek fűtésre is alkalmasak, azonban sokkal magasabb az áruk, ráadásul a hatékonyságuk is kétséges. Mivel levegő alapú fűtésként funkcionálnak, a levegőt forgatják, fűtik, ezáltal folyamatosan szálló port generálnak, és fűtő képességük is jelentősen gyengébb, mint a testet, tárgyat melegítő fűtő berendezéseké. Nem mellesleg, azáltal, hogy nem csak hűtésre használjuk az éves karbantartási igénye minimum duplájára nő, az élettartalma pedig a felére csökken.
A hőszivattyú egy kiváló technológia, amelyik elképesztően jó hatékonysággal tud dolgozni, emellett a havi fenntartási költsége is kedvező. Negatívumaként a nagyon magas kialakítási költségét lehet felróni, amihez még hozzáadódnak a későbbiekben a rendszeres karbantartási, és az eseti javítási költségek is, meg persze ha meghibásodik, akkor sajnos az eredeti árának minimum a 70%-a ismét költségként terheli meg a pénztárcánkat.
A kábeles fűtőszőnyeg gyorsan és egyszerűen letelepíthető akár laminált padló, akár járólap alá, viszont, mivel elektromos fűtésről beszélünk, a havi villanyszámlánkat jelentősen meg tudja emelni, ami a jelenlegi helyzetben elég költséges megoldás.
Az infrafűtő paneleket ugyanúgy hősugárzóként tudjuk használni, hiába infra technológia. Ha előtte vagy mellette állunk, tehát a környezetében vagyunk, akkor érezzük az infra hatását, de 3 méterrel távolabb már nem tud kellően hatékony lenni.
Az infrafűtőfólia már sokkal hatékonyabb mint a panelek, de itt is nagyon fontos odafigyelni a minőségre és a kivitelezésre. Mindazok ellenére, hogy egy jól szigetelt ingatlannál rendkívül gazdaságos fűtés tud lenni, és a beruházási költsége is aránylag alacsonynak mondható, megvan a buktató. Amennyiben nem minőségi terméket veszünk, vagy nem igazi szakember rakja le, igen magas villanyszámára, és rossz hatékonyságra számíthatunk. Pontosan kell méretezni, és kivitelezni, hogy valóban egy gazdaságos, és jól működő fűtést kapjunk.
Hogyan tudunk spórolni?
Természetesen anyagi ráfordítást nem, csupán odafigyelést igénylő lehetőségek is vannak, amiket meg tudunk tenni a spórolás érdekében. Ezek közül az első és legfontosabb az ingatlan megfelelő szellőzésének biztosítása. Sokan azt gondolják, hogy a ritka, de hosszú, akár 10-20 percig is tartó szellőztetések a legcélravezetőbbek, pedig – főként téli időszakban – a gyakori, de csupán 1-2 perces huzatos átszellőztetés a levegőt is sokkal jobban felfrissíti, mindamellett a hőmérsékletet nem csökkenti jelentős mértékben, a falakat nem hűti le.
Szintén komoly megtakarításokat könyvelhetünk el, ha távollétünk idejére lejjebb tekerjük a termosztátot. Azonban nem mindegy, hogy mennyire. Ha az ingatlant 20-22 fokosra fűtjük, 16-18 foknál kevesebbre semmiképpen ne állítsuk, akkor sem, ha nem tartózkodunk az épületben.
Okos otthonok esetében kényelmes megoldást jelenthet, ha wifi segítségével távolról is irányíthatjuk a fűtési rendszerünket, de akár az infrafűtés is segítségünkre lehet, ami a többi fűtéssel szemben rekordidő alatt képes a kívánt hőfokra felfűteni.
„Meglátásom szerint továbbra is az infrafűtés az, ami hatékony és jövőbe tekintő lehet azáltal, hogy napenergiával elő tudjuk állítani az ingatlanunk számára szükséges villamosenergiát, akár fűtés céljára is. Az elmúlt években sokan átálltak infrafűtésre, ami egyre inkább növekedik. ” – zárta gondolatait a jobbfolia.hu ügyvezető-tulajdonosa.