Elektromos járműveket fejleszt és gyárthat Magyarországon a KAMAZ

Hatvanöt magasan képzett mérnökkel még az idén elindul a legnagyobb orosz járműgyártó magyarországi kutatás-fejlesztési központja - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) hétfőn az MTI-vel.

Elektromos járműveket fejleszt és gyárthat Magyarországon a KAMAZ

Kiemelték, két éven belül kétszer ennyi szakember foglalkozhat az elektromobilitással a cég hazai bázisán, amely ezzel eléri teljes létszámát. Az évtized közepétől a vállalat gyártókapacitásokat is Magyarországra telepíthet - erről írtak alá szándéknyilatkozatot az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) és a KAMAZ vezetői 2022. január 24-én, egy videokonferencia keretében.
    
Az ITM és a KAMAZ között tavaly nyáron kezdődött egyeztetés a kétoldalú együttműködés kialakítása céljából az elektromos járműipar területén. A tervezett kooperáció két lépcsőben valósulhat meg, az első ütem a közös kutatás-fejlesztésre fókuszál. A magyar fél a mérnöki csapatépítés támogatásával, az egyetemi és ipari partnerségek ösztönzésével, világszínvonalú tesztkörnyezet biztosításával segíti a munkát. A magyarországi K+F központ 2024-re 130 szakembert foglalkoztathat - írják a közleményben.
    
Hozzáteszik, a folytatásban következhet a gyártókapacitások kiépítése és felfuttatása, amelyhez a magyar partner javasol majd beruházási helyszínt. Legkorábban 2025-től állíthatnak itt elő az induláskor évi mintegy 32 ezer elektromos járművet. A magyarországi üzem a tervek szerint 2030-ra közel tízszeresére növelheti termelését. Az elképzelések valóra váltása érdekében vegyesvállalatot hozhatnak létre a felek.
    
A KAMAZ csoport Oroszország legnagyobb autóipari vállalata, a világon az első húszba tartozik a nehéz tehergépjárművek gyártásában. Csak teherautóból több mint hatvan modellt kínál, de egyebek mellett pótkocsikat, autóbuszokat, motorokat is készít. Termékei több mint 80 országban üzemelnek. A KAMAZ 2018-ban megkezdte az elektromos buszok sorozatgyártását is. A szándéknyilatkozatot a vállalatcsoport képviseletében Igor Povarazdnyjuk, a KAMA PSC főigazgatója írta alá - tájékoztatott az ITM.
    
A közleményben a dokumentumot magyar részről ellenjegyző Palkovics László innovációs és technológiai miniszter kiemelte: "A járműgyártás a hazai gazdasági növekedésben, ipari teljesítményben, foglalkoztatásban és kivitelben is meghatározó ágazat. Magyarország egyértelmű érdeke tehát, hogy a több szempontból korszakváltáson áteső szektor fenntartható jövőjét jelentő minden területen erősítse képességeit. A tiszta elektromos járművek fejlesztésében a ZalaZONE tesztpályával, előállításukban pedig az európai szinten élenjáró akkumulátor-gyártókapacitással fogunk pozíciót. A KAMAZ fél évszázados tapasztalattal bír az iparágban. Az együttműködésnek köszönhetően budapesti székhelyük jelentős elosztó központtá válhat az európai értékesítésben."

A Moody’s lerontaná Románia adósbesorolását, ha a kormány nem hajtaná végre a költségvetési konszolidációt

Közzétette a román gazdaságra vonatkozó időszakos elemzését a Moody’s Ratings - írja az economedia.ro.
2026. 03. 07. 20:00
Megosztás:

Arany helyett kriptovaluta befektetés? Miért lehet okosabb döntés most a Bitcoin és az Ethereum

Az arany árfolyama történelmi magasságba emelkedett: egy uncia ára már meghaladta az 5 190 dollárt. Ez egyértelmű jele annak, hogy a befektetők világszerte menekülnek a biztonságosnak tartott eszközökbe. Amikor azonban egy eszköz ára ennyire felértékelődik, a „biztonság” gyakran rendkívül drágává válik – ami miatt a kockázatosabb, de alacsonyabb értékeltségű eszközök hirtelen sokkal vonzóbbnak tűnhetnek.
2026. 03. 07. 18:00
Megosztás:

Stílus, kényelem, gyorsaság – így fizetnek ma a hölgyek

Nőnap alkalmából a K&H megvizsgálta a hölgyek márciusi fizetési szokásait. Az adatokból kiderül: a pénzintézet női ügyfelei követik a technológiai trendeket és évről évre nagyobb arányban választják a mobilfizetési megoldásokat. A K&H elemzése szerint a hölgyek által indított tranzakciók száma és a digitálisan költött összegek is látványos növekedést mutatnak az elmúlt három év harmadik hónapjaiban.
2026. 03. 07. 17:00
Megosztás:

Újabb zuhanás jöhet? Elemző szerint a Bitcoin akár 30%-ot is eshet a következő évben

A Bitcoin árfolyama már most is jelentős korrekción ment keresztül a tavalyi történelmi csúcs óta, de egyes piaci elemzők szerint a neheze még hátra lehet. Egy ismert kripto befektetési cég vezetője úgy véli, hogy a piac mély medvefázisba lépett, és a klasszikus négyéves ciklus ismét működésbe lépett. Ha a történelmi mintázat valóban megismétlődik, akkor a világ legnagyobb kriptovalutája akár további 30%-os esést is elszenvedhet 2026 során.
2026. 03. 07. 16:00
Megosztás:

Kreml: megnőtt a kereslet az orosz energiaforrások iránt

A közel-keleti helyzet eszkalálódása miatt megnőtt a kereslet az orosz energiaforrások iránt - jelentette ki Dmitrij Peszkov, az elnök sajtófőnöke pénteken újságíróknak.
2026. 03. 07. 15:00
Megosztás:

A Portwest munkaruha háttere: több mint egy évszázados iparági tapasztalat

A Portwest története 1904-ben kezdődött Írország nyugati partján, ahol egy kis textilkereskedésből indult el az a vállalkozás, amely mára a munkaruházati piac egyik meghatározó nemzetközi szereplőjévé vált. A családi tulajdonban működő vállalat fejlődése szorosan összefonódott az ipari munkavégzés változásaival: a hagyományos kézműves és mezőgazdasági környezettől a modern, technológiaintenzív iparágakig. A több generáción átívelő működés nemcsak stabilitást jelentett, hanem folyamatos alkalmazkodást is az egyre szigorúbb munkavédelmi előírásokhoz és a változó felhasználói igényekhez.
2026. 03. 07. 14:00
Megosztás:

Március végétől igényelhető az 5+5 millió forintos hitel- és támogatási konstrukció az éttermek számára

A kormány 2026 januárjában bejelentett, 5+1 pontból álló vendéglátóipari akcióterve részeként az éttermek számára március 23-tól új, kombinált finanszírozás válik elérhetővé. Az „5+5”-ös pénzügyi konstrukció keretében 5 millió forint összegű KTH Start hitel mellé 5 millió forint vissza nem térítendő támogatáshoz is hozzájuthatnak az éttermek üzemeltetői. Az így összesen 10 millió forint jelentős segítséget nyújt versenyképességük erősítéséhez, a közelgő főszezonra való sikeres felkészülésükhöz. Az akció részletei elérhetőek a hitelt nyújtó Kisfaludy Turisztikai Hitelközpont, illetve a támogatásokat biztosító Kisfaludy Program weboldalán.
2026. 03. 07. 13:00
Megosztás:

A Bitcoin határidős piac üzenete: enyhén medvés hangulat a legnagyobb kriptotőzsdéken

A kriptovaluta-piac 2025-ben egyre kifinomultabb kereskedési mintákat mutat, és a derivatív piacok – különösen a Bitcoin perpetual futures kontraktusok – fontos betekintést adnak a befektetői hangulatba. A legfrissebb adatok szerint a három legnagyobb kripto futures tőzsdén a long/short arány enyhe medvés elfogultságot mutat. Bár a különbség nem drámai, a számok arra utalnak, hogy a kereskedők jelenleg inkább óvatosak a Bitcoin rövid távú árkilátásaival kapcsolatban.
2026. 03. 07. 12:00
Megosztás:

Lejár ma az országos listák bejelentésének határideje

Szombaton 16 órakor lejár az országos listák bejelentésének határideje az áprilisi országgyűlési választásra, eddig három pártlistát és tizenegy nemzetiségi listát vett nyilvántartásba a Nemzeti Választási Bizottság (NVB).
2026. 03. 07. 11:00
Megosztás:

Leminősítette Budapest besorolását a Moody's

Leminősítette Budapest besorolását a Moody's Ratings. A nemzetközi hitelminősítő a magyar főváros és a kormány közötti viszony további romlásával indokolta a péntek éjjel Londonban bejelentett döntést, hangsúlyozva: ebben a helyzetben még tovább erősödött a Budapestet terhelő, eddig is jelentős likviditási stressz és romlottak a város költségvetési tervezési képességei.
2026. 03. 07. 10:00
Megosztás:

A heti 5-ös lottót feladtad már? A 69-es számról el ne feledkezz!

69 (!) éve ezen a napon tartották az Ötöslottó legelső sorsolását. A jeles évfordulón most 5,35 milliárd forint, a játék történetének negyedik legnagyobb főnyereménye várja a játékosokat.
2026. 03. 07. 09:00
Megosztás:

A sikeres tőkebevonás után stratégiai kiskereskedelmi portfóliót vásárolt a Shopper Park Plus Lengyelországban

A Shopper Park Plus (SPP) tavalyi sikeres tőkebevonása – amely a tranzakció értékének mintegy 50%-át fedezte – lehetővé tette egy nyolc, élelmiszer fókuszú kiskereskedelmi ingatlanból álló stratégiai portfólió megvásárlását Lengyelországban az Auchantól. A fennmaradó összeget az Aareal Bank AG-vel a múlt héten aláírt hitelmegállapodás biztosítja. Az akvizíció jelentős mérföldkő a vállalat élelmiszer-központú kiskereskedelmi ingatlanok piacán folytatott bővülési stratégiájában.
2026. 03. 07. 08:00
Megosztás:

Geopolitikai bizonytalanság és piaci átrendeződés formálja a logisztikai szektort

A geopolitikai feszültségek, a gazdasági bizonytalanság és az ipari termelés visszaesése egyaránt meghatározza a logisztikai szektor kilátásait – hangzott el a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) által rendezett 16. Közlekedéslogisztikai Konferencián. A szakmai fórumon a gazdasági környezet változásairól, az ipari és logisztikai ingatlanpiac helyzetéről, a digitalizáció szerepéről, valamint az energiaátállás és az infrastruktúra-fejlesztések hatásairól is szó volt. A rendezvényen a logisztikai szakma kiemelkedő szereplőit is díjazták.
2026. 03. 07. 07:00
Megosztás:

Megállapodást kötött a BMW és a CATL a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése érdekében

Február 25-én Pekingben együttműködési megállapodást írt alá a BMW Group és a CATL annak érdekében, hogy tovább erősítsék együttműködésüket a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére irányuló projektekben. A megállapodás új szintre emeli a két vállalat partnerségét a fenntartható fejlődés és a technológiai innováció terén. Az aláírásra Friedrich Merz német kancellár kínai látogatása során került sor, magas rangú német üzleti delegáció kíséretében.
2026. 03. 07. 06:00
Megosztás:

Öt hónap után februárban ismét emelkedett a FAO élelmiszerár-indexe

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) pénteken adta ki legfrissebb jelentését az élelmiszer-alapanyagok világpiaci árainak változásáról. Megtörve az öt hónapja tartó csökkenő trendet februárban újra emelkedett a mutató, ahogy a búza, a legtöbb növényi olaj és több húsféle drágulása ellensúlyozta a sajt és a cukor nemzetközi jegyzéseinek mérséklődését.
2026. 03. 07. 05:00
Megosztás:

Áttörheti a bértranszparencia a nők feletti láthatatlan üvegplafont?

A Nemzetközi Nőnap alkalmából a WHC, Magyarország egyik vezető HR-szolgáltatója a magyar munkaerőpiac egyik régóta fennálló kihívására, a nemek közötti bérkülönbségre hívja fel a figyelmet. A szakértők szerint a jelenség mögött több tényező áll, köztük a karrierutak eltérései, a gyermekvállalással összefüggő karrierszakaszok, valamint az úgynevezett „láthatatlan munka” egyenlőtlen megoszlása. Az Európai Unió bértranszparencia-irányelvének bevezetése a következő évek egyik meghatározó munkaerőpiaci változása lehet, amely a javadalmazási rendszerek átláthatóságának erősítését célozza.
2026. 03. 07. 04:00
Megosztás:

Két új szénhidrogén-kutatási területre kapott engedélyt az INA Horvátországban

A horvát kormány kutatási és kitermelési engedélyt adott az INA horvát olajipari vállalatnak két új szárazföldi szénhidrogén-kutatási területre, a Sava-10/1 és a Drava-02/02 blokkokra - közölte pénteken a vállalat.
2026. 03. 07. 03:00
Megosztás:

Megint a dohányosokkal csesznek ki ezzel az új törvénymódosítással

Újabb intézkedések nehezítik meg a dohányosok életét Magyarországon. A 2026-tól életbe lépő változások ismét a cigarettázókat érintik a legérzékenyebben: drágul a dohányzás, és több nikotintartalmú termék után is magasabb adót kell fizetni. A döntés mögött hivatalosan egészségpolitikai célok állnak, sok dohányos azonban úgy érzi, ismét rajtuk csattan az ostor.
2026. 03. 07. 02:00
Megosztás:

Elfogadták a jogszabályt! 65 év feletti nyugdíjasok az érintettek

Egyetlen döntés akár jelentős különbséget is jelenthet a nyugdíj összegében, ezért nem mindegy, mikor történik az igénylés. Cikkünkben bemutatjuk a 2026-os nyugdíjszabályok legfontosabb részleteit, a valorizáció hatását, valamint azt is, hogyan lehet akár plusz százalékokkal növelni a nyugdíjat.
2026. 03. 07. 01:00
Megosztás:

Éjszaka meghozott kormányrendelet! Lakásépítők, új ingatlan vásárlók az érintettek

Egy frissen megjelent kormányrendelet lehetővé teszi, hogy az új építésű lakások és házak megvásárlásához igényelt Otthon Start hitel vagy CSOK Plusz támogatás folyósítása már az építkezés ideje alatt megkezdődhessen. Ez jelentős könnyebbséget jelenthet azoknak, akik állami támogatás segítségével szeretnének még építés alatt álló új ingatlant vásárolni.
2026. 03. 07. 00:01
Megosztás: