Elektromos kazánnal bővíti a megújuló energia elterjedését szolgáló szabályozási központját az ALTEO
A most üzembe helyezett elektromos fűtésű kazán gyors terhelésváltási képessége révén magas szintű rugalmasságot biztosít az ALTEO szabályozási központja számára. A vállalat első elektromos fűtésű kazánja 5 MW teljesítményre képes, és az általa megtermelt gőzt a soproni erőmű hőfogyasztóinál hasznosítják.
A mintegy 600 millió forint értékű beruházás része az ALTEO saját, erőművi villamosenergia-termelést irányító és optimalizáló energetikai-informatikai rendszerének, melyet a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet szakmai támogatásával fejlesztenek.
A rendszer fejlesztéséhez az ALTEO és a Rényi Kutatóintézet konzorciuma a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által meghirdetett 2020-1.1.2-PIACI KFI kódszámú, a „Piacvezérelt kutatás-fejlesztési és innovációs projektek támogatása” című pályázaton nyert támogatást, miután a Minisztérium támogatásra érdemesnek minősítette a „Valós idejű, autonóm energetikai információs és termelésmenedzsment rendszer fejlesztése” című, 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2021-00229 azonosító számú támogatási kérelmet.
A projekt összköltsége 854.584.200, - Ft, melyből a vissza nem térítendő támogatás összege 401.021.730, - Ft. Az innovatív információs- és termelésmenedzsment rendszer tökéletesen illeszkedik az ALTEO által hosszú idő óta képviselt törekvésbe, hogy a cég szabályozási központja a hazai szabályozási energia- és kapacitáspiac vezető szereplőjévé váljon.
A világ energiamixében egyre nagyobb arányban vannak jelen a megújuló energiaforrás bázisú, nagyrészt időjárásfüggő erőművek, amelyek működési jellemzői komoly kihívást jelentenek a rendszer stabilitása szempontjából. Mindezek miatt egyre nagyobb az igény az olyan, akár a meglévő rendszerekbe integrálható és vezérelhető fogyasztói megoldásokra is, amelyek képesek korrigálni az előrejelzési pontatlanságból fakadó termelési-fogyasztási egyensúlytalanságokat.
A soproni erőműben létesített elektromos fűtésű kazánnal az ALTEO hozzájárul a villamosenergia-rendszer stabilitásának fokozásához, növelve az ellátásbiztonságot, mindezekkel támogatva a megújuló energiaforrás bázisú erőművek további terjedését.