Élénkült a kereslet márciusban az országos lakáspiacon, Budapesten fordulat történt

2025 első negyedévében 7 százalékkal erősödött az eladó lakóingatlanok iránti kereslet az előző év azonos időszakához képest, de az országon belül számottevő eltérések láthatóak. A kereslet a legnagyobb mértékben Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád és Vas vármegyékben élénkült márciusban.

Élénkült a kereslet márciusban az országos lakáspiacon, Budapesten fordulat történt

A budapesti használt lakások piacán összességében stagnált a kereslet márciusban éves összevetésben, az új lakások esetében viszont több mint 40 százalékos élénkülés történt. A kereslet kerületi eloszlása alapján látszik, hogy a befektetők a korábban megszokottnál aktívabbak a fővárosi lakáspiacon, de az intenzitásuk már csökkenő tendenciát mutat.

●      A fővárosi agglomeráció szintén népszerűvé vált márciusban, ami a tempósan emelkedő budapesti árakkal magyarázható. A befektetői kereslet kezdődő lecsengése miatt a lakásdrágulás üteme csökkenhet a fővárosban.
●      A tulajdonosok és ingatlanközvetítők márciusban 37 ezer lakóingatlan-hirdetést adtak fel, ami közel 15 százalékkal több mint egy évvel ezelőtt. 2025-ben hónapról hónapra nőtt a friss kínálat, ami alapján élénk tavaszra számíthatunk a lakáspiacon. 2025-ben akár 155 ezer adásvételre is sor kerülhet, ami már a Covid-járvány előtti szintet közelíti.

Érdekes lett az országos lakáspiac első negyedéves bizonyítványa. A piac élénkülése egyértelmű, a befektetői kereslet intenzitása már csökken, helyüket a saját célra vásárló vevők tölthetik be - derül ki az ingatlan.com márciusi kereslet-kínálati összesítőjéből. Márciusban az eladó lakóingatlanok iránti kereslet 10 százalékkal erősödött, az első negyedévben 7 százalékos volt a növekedés.

„A részletes adatok alapján felemás a kép. A legtöbb vármegyében 4-41 százalékkal nőtt a márciusi kereslet éves összevetésben. Az egyedüli kivétel Csongrád-Csanád vármegye, ahol stagnált az eladó lakások és házak iránti telefonos érdeklődések száma, ami a dinamikus tavalyi évkezdetnek köszönhető. 2024 elején ugyanis 60 százalékos bővülés történt a BYD-beruházás hírére, ezért tétéves összevetésben még így is jelentős keresletnövekedés láthatón a vármegyében. A főváros szintén kivétel, ahol márciusban összességében stagnált a kereslet éves szinten, de a befektetők vadászterületének számító belvárosi kerületekben és újlakás-piacon pezsgés tapasztalható.” – mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

Kiugró kerületek a fővárosban

A fővárosban teljesen átalakult a piac 2024 elejéhez képest. A múlt év első hónapjaiban a keresletet azok pörgették, akik saját célra vásároltak lakóingatlant. Több ezer vásárló pótolta be a 2023-ban elhalasztott adásvételeit, amiben az újonnan indult CSOK Plusz is segítette őket. 2025 első hónapjaiban viszont a befektetési célú vásárlók vették át az irányítást. Erre utal, hogy miközben a használt lakóingatlanok iránti kereslet összességében stagnált Budapesten, a belső kerületekben 6-20 százalékkal nőtt az érdeklődések száma. A befektetők kedvencének számító új lakások esetében pedig több mint 40 százalékkal élénkült a fővárosi kereslet. Érdekes, hogy a befektetők egyik kedvencének számító VI. kerület, keresleti szempontból alulteljesít a belvárosi lokációkhoz képest, amiben szerepe lehet a nemrég megszavazott airbnb korlátozásnak is.

Balogh László közölte azt is, hogy a saját célra vásárló vevők a legolcsóbbnak számító külső kerületeket vették célba, ahol szintén bővült a telefonos érdeklődések száma az eladó lakások és házak iránt. “Ennek a folyamatnak a nyertesei a XVIII., XX., XXI. és XXIII. kerületek voltak. Továbbá az agglomeráció is nagyon népszerűnek mondható” – tette hozzá a szakember.

A Pest vármegyei eladó lakóingatlanok márciusban 19 százalékos, az első negyedévben 11 százalékos keresletélénkülést könyvelhettek el. Ez pedig azt mutatja, hogy a fővároshoz mért árkülönbségek miatt a vevők ismét felkapták az agglomerációs településeket. A legnagyobb mértékű keresletélénkülés Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád és Vas vármegyékben volt megfigyelhető márciusban, ahol 35-41 százalékkal nőtt éves összevetésben az érdeklődések száma.

Lassult a befektetők intenzitása, lépéskényszerbe kerülhetnek az eladók

Balogh László szerint bár a befektetők pörgették a budapesti lakáspiacot az év elején, az aktivitásuk lassulni kezdett. Márciusban ugyanis havi szinten csak az V. kerületben nőtt a kereslet a fővárosban, és az éves növekmény mértéke februárhoz képest is lassult a belvárosi kerületekben. „Ez összhangban van azzal a várakozással, hogy az év első felében az állampapíros befektetésekből átnyergelő befektetői mozgások lecsengenek az ingatlanpiacon. A befektetők intenzitását csökkentik a tempósan emelkedő ingatlanárak is, mert minél magasabbak az árak, az annál rosszabb beszállópontot jelent az ingatlanbefektetőknek” – fogalmazott a szakértő. Ha viszont lecseng a befektetői hullám, akkor az eladók lépéskényszerbe kerülnek. A visszafogottabb kereslet ugyanis lassítani fogja a drágulás mértékét, így nehéz helyzetbe kerülhetnek, akik spekulatív módon a jelenlegi piaci árszint felett kínálják eladásra a lakásukat vagy házukat. Ha nem találnak vevőre, akkor az eladók sem tudnak belátható időn belül továbbköltözni.

Az eladási kedvre nem lehet panasz

A kínálat alakulásáról Balogh László elmondta, hogy márciusban 37 ezer lakóingatlan-hirdetést adtak fel a tulajdonosok és ingatlanközvetítők, ami közel 15 százalékkal több mint egy évvel ezelőtt. Ráadásul a friss kínálat bővülési üteme hónapról hónapra nő, ami élénk lakáspiacot vetít előre idén tavasszal is. A legtöbb hirdetést Somogy, Hajdú-Bihar és Csongrád-Csanád vármegyékben adták fel, ahol 29-43 százalékkal bővült a friss kínálat. Budapesten is 20 százalékkal több lakás és ház hirdetése került fel az ingatlan.com oldalára márciusban éves összevetésben. Országszerte összesen már több mint 210 ezer ajánlatból válogathatnak a keresők, amiből az eladó lakóingatlan-hirdetések száma meghaladja a 130 ezret.

Az ingatlan.com szakértője szerint az élénkülő keresletnek és kínálatnak köszönhetően 2025-ben az adásvételek száma elérheti a 155 ezret, ami már megközelíti a koronavírus-járvány előtti lakáspiaci forgalmat.


A Pénzügyminisztérium valakik javára könnyítene az áfa bevalláson, avagy: AZ M-LAP ÜGY

A Magyar Könyvelők Országos Egyesülete szerint a 2026. július 1-jétől hatályos M-lapos szabályok ügyében a Pénzügyminisztériumnak kell számot adnia: ki, milyen indokkal és kinek az érdekében kezdeményezte a visszalépést.
2026. 07. 12. 13:00
Megosztás:

Júniusban országos szinten tovább mérséklődött az ingatlanpiaci kereslet

Júniusban országos szinten tovább mérséklődött az ingatlanpiaci kereslet: májushoz képest 5 százalékkal, a tavalyi havi átlaghoz viszonyítva pedig 24 százalékkal kevesebb érdeklődést mértek a lakások és házak iránt - közölte a zenga.hu ingatlanhirdetési portál pénteken az MTI-vel.
2026. 07. 12. 12:00
Megosztás:

Pusztít az aszály, kihívásokkal küzd az élelmiszeripar i

Vannak termelők, akik a kukorica termesztésével is felhagytak, miközben a takarmányhiány az állattartástól az élelmiszeriparig mindenkit érinthet.
2026. 07. 12. 11:00
Megosztás:

Hétfőn kell megsemmisíteni a szavazólapokat

Hétfőn meg kell semmisíteni a választási irodákban az áprilisi országgyűlési választás ajánlóíveit, a szavazólapokat és az egyéb választási iratokat a jegyzőkönyvek kivételével; utóbbiakat a Magyar Nemzeti Levéltárban őrzik tovább.
2026. 07. 12. 10:00
Megosztás:

Életbe lépett az amerikai CBDC-tilalom: szabályozási hátszelet kaptak a stabilcoinok

Az Egyesült Államok törvényben zárta le a lakossági jegybanki digitális dollár előtt álló utat. A döntés jelentősen csökkenti annak kockázatát, hogy a Federal Reserve saját, közvetlenül a fogyasztóknak szánt digitális pénzzel lépjen be a piacra.
2026. 07. 12. 09:00
Megosztás:

Invazív gombafertőzéseket vizsgáló kutatási program indul az SZTE-n

Az emberre veszélyes invazív gombafertőzéseket vizsgáló hatéves kutatási program indul a Novo Nordisk Alapítvány támogatásával a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága szombaton az MTI-t.
2026. 07. 12. 08:00
Megosztás:

Sajátos időjárási körülmények között alakult ki a június végi hőhullám

Sok szempontból sajátos időjárási körülmények között alakult ki a június végi, európai rekordokat döntögető hőhullám - közölte a HungaroMet Zrt. a jelenség hátteréről készített tanulmányában a honlapján.
2026. 07. 12. 07:00
Megosztás:

Semmelweis Podcast: a szívinfarktus egy éves túlélésében rosszul teljesít Magyarország

A szívroham kezelésében Európai viszonylatban kiemelkedő eredményeket ér el Magyarország, de a betegség egy éves túlélési aránya jelentősen rosszabb, mint a környező országokban – mondja dr. Merkely Béla, kardiológus professzor a Semmelweis Egyetem most induló podcastjében.
2026. 07. 12. 06:00
Megosztás:

Néha ki kell lépni a digitális világból és visszatérni a sajátunkba

Digitalizáció nélkül a modern társadalmakban ma már nehéz létezni, de néha éppen az online világtól eltávolodva lehet igazán élni – fogalmaz Papp Zsuzsanna, a Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetének adjunktusa. Mint mondja, ha képesek vagyunk időnként elszakadni a képernyőtől, és valóban jelen lenni a saját életünkben, azzal csökkentjük a szorongásszintünket és lehetőséget adunk a valódi, mély emberi kapcsolódásoknak is.
2026. 07. 12. 05:00
Megosztás:

Trump három döntése, amely alaposan felkavarta a piacokat

Donald Trump egy hét alatt három olyan külpolitikai és gazdasági lépést jelentett be, amelyek jelentős hatással voltak a pénzpiacokra. Az iráni tűzszünet felmondása megugrasztotta az olajárakat, a Spanyolországgal szembeni kereskedelmi fenyegetések megrázták a madridi tőzsdét, míg az Oroszországgal kapcsolatos keményebb fellépés új bizonytalanságot hozott az energia- és védelmi szektorban.
2026. 07. 12. 04:00
Megosztás:

Az egyszülős családoknak is jár az iskolakezdési támogatás

Az iskolakezdési támogatás jár az egyszülős családoknak is, ám a Magyar Államkincstár (MÁK) "csak azokat látja a rendszerben, akik regisztrálva vannak egyedülálló szülőként a magasabb összegű családi pótlékra" - hívta fel a figyelmet a szociális és családügyi miniszter szombaton a Facebook-oldalán.
2026. 07. 12. 03:00
Megosztás:

Uniós törvény! Betiltják a benzines és a dízel gépkocsikat!

Mi igaz abból, hogy az Európai Unió hamarosan betiltja a benzines és dízel gépkocsikat? Valóban eljöhet az a pillanat, amikor a hagyományos motorral felszerelt autók tulajdonosai már nem használhatják járművüket, vagy a sokat emlegetett uniós tiltás egészen mást jelent? Nézzük meg cikkünkben, hogy mi a pontos valóság, milyen szabályok léptek már életbe, hogyan változhat a 2035-ös határidő, és milyen irányba halad az európai autópiac!
2026. 07. 12. 02:00
Megosztás:

Ha nyugdíjas vagy, akkor most nézd meg tüzetesen az utasbiztosításodat

Idősebb utazóknál jelentősen eltérhetnek az utasbiztosítások feltételei. A nyugdíjas évek sokak számára egyet jelentenek a több utazással, azonban az utasbiztosítások kiválasztásakor az életkor olyan tényező lehet, amely jelentősen befolyásolja a biztosítási fedezetet, a díjakat és a szerződés feltételeit.
2026. 07. 12. 01:00
Megosztás:

Miért éreznek a nyugdíjasok 15%-os inflációt most?

A KSH adatai szerint az infláció 2026 júniusában 1,7 százalékra lassult, a középkorú magyarok azonban még mindig átlagosan 15 százalékos drágulást érzékelnek a K&H biztos jövő kutatás friss, második negyedéves eredményei szerint.
2026. 07. 12. 00:01
Megosztás:

Új, 15 milliárd eurós európai alap segítheti az innovatív vállalkozások növekedését

Az európai uniós források mellett a gyors növekedésű innovatív vállalkozások támogatása is napirendre került az elmúlt napok brüsszeli egyeztetésein - erről számolt be szombaton Facebook-oldalán Magyarország pénzügyminisztere.
2026. 07. 11. 23:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél az ötös lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 28. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 07. 11. 22:00
Megosztás:

Szombaton is folytatódott az IKEA-dolgozók sztrákja

Szombaton délután is folytatódott az IKEA-dolgozók sztrájkja, a munkabeszüntetés várhatóan 13:30 órától 15:30-ig tart - tájékoztatta Karsai Zoltán, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének (KASZ) elnöke az MTI-t szombaton.
2026. 07. 11. 21:00
Megosztás:

Trump megtiltja a CBDC-t - nyertesek a stabilcoinok

Donald Trump amerikai elnök nem írta alá a lakhatási törvénycsomagot, az mégis automatikusan hatályba lépett. A jogszabály egyik, lakáspolitikához nem kapcsolódó rendelkezése 2030 végéig megtiltja a Federal Reserve számára egy amerikai jegybanki digitális pénz, vagyis digitális dollár kibocsátását. A döntés komoly győzelem a kriptoipar és a privát stabilcoinok számára, ugyanakkor Trump politikai konfliktusa veszélybe sodorhatja az Egyesült Államok eddigi legfontosabb kriptopiaci törvényét.
2026. 07. 11. 20:06
Megosztás:

Magyar Péter: hétfőn az Országgyűlés elfogadja az alaptörvény 17. módosítását

Hétfőn az Országgyűlés elfogadja az alaptörvény 17. módosítását. A köztársasági elnöknek öt napja lesz, hogy aláírja azt. Ha nem teszi meg, akkor megindítható ellene a megfosztási eljárás – írta szombaton Facebook-oldalán Magyar Péter miniszterelnök.
2026. 07. 11. 19:05
Megosztás:

MiCA-hatás: rekordot döntött a Circle EURC aktivitása

Látványosan megugrott az érdeklődés a Circle euróhoz kötött stabilcoinja iránt. Az EURC napi aktív címeinek száma júliusban történelmi csúcsra emelkedett, miközben az Európai Unió új kriptopiaci szabályozása alaposan átrendezte a stabilcoinok versenyét. A jelek szerint a MiCA-megfelelés már nem egyszerű jogi kötelezettség, hanem komoly piaci előny is lehet.
2026. 07. 11. 18:00
Megosztás: