Elkötelezettek vagyunk hazánk védelme iránt is
Szőcs Gábor szerint az európai országoknak nehéz körülmények közepette kell a biztonságukról gondoskodniuk, hiszen a digitális átállás, valamint a klímacélok teljesítése egyaránt jelentős összegeket köt le a beruházásaikból, és az idősödő népesség miatt az egészségügyi ráfordításokat is emelni kell a nyugati társadalmakban. Brüsszel eközben a tagállami költségvetések egyensúlya érdekében szigorú fiskális fegyelmet vár el a kormányoktól, amelyeknek nem csupán a gazdasági növekedés mértékét, hanem annak fenntarthatóságát is szem előtt kell tartaniuk.
Hozzátette, hogy az évtized elején a magyar védelmi kiadás még alacsonyabb volt az EU átlagánál, de a legtöbb uniós tagállam is elmaradt a NATO-elvárásnak megfelelő, a GDP legalább 2 százalékát elérő szinttől. Az ukrajnai háború hatására a geopolitikai kockázatok jelentősen nőttek, a konfliktus fenyegeti a kontinens békéjét és stabilitását, és főképp az Ukrajnához közeli térségekre hat jobban. Az Egyesült Államok eközben nagyobb erőfeszítéseket vár el a NATO-tagállamoktól, Európának tehát egy sor új biztonsági kihívásra kell választ találnia.
A nemzetközi szintű feszültségek felértékelték a nemzetbiztonsági szempontokat - összegezte a helyettes államtitkár az elmúlt évek eseményeit, megjegyezve, hogy belföldön 2022-ben jelentősen, az előző évhez viszonyítva 0,6 százalékponttal nőttek a védelmi kiadások, Magyarország ezzel az EU-tagállamok rangsorában az átlag alatt teljesítők közül a rangsor első negyedébe került.
A védelmi megrendeléseknek köszönhetően a korszerű katonai eszközpark szinte napról napra gyarapodik, az eszközök nagyobb része még csak ezután érkezik majd meg a honvédséghez. A védelmi kapacitások erősítésére a továbbiakban is szükség lesz, az ehhez szükséges finanszírozás és erőforrás Magyarország rendelkezésére áll - mondta Szőcs Gábor.