Energiamegtakarítás háztartási gépekkel – Lehetséges?
Mosás tudatosan
A mosógép a háztartások alapfelszereltségének számít. Az elkoszolódó ruhákat mosni kell, ez nem kérdés, de vajon tehetünk-e az energiamegtakarítás érdekében? A válasz: természetesen igen, többet, mint gondolnánk.
A tudatos mosás alapfeltétele, hogy csak akkor indítsuk el a gépet, ha meg tudjuk tölteni a dobot. A féltöltetek mosása még abban az esetben is energiaveszteséggel jár, ha a készülék rendelkezik úgynevezett súlyautomatikával – ami kétségkívül hasznos, de csak mérsékelni képes a veszteségeket.
Használjuk azokat a mosási programokat, amelyek feltétlenül szükségesek. Fontoljuk meg, biztosan szükség van-e előmosásra vagy egy kis áztatás is képes megoldani a problémát. Ha létezik rövidmosás program a gépünkön, használjuk minden olyan ruhadarabhoz, ami nem súlyosan koszolódott.
Ne feledjük, a mosás energiaigényét elsősorban a hőfok határozza meg. A 30 fokos mosás a legtöbb ruhánk esetében tökéletesen elegendő… Érdemes tudni, hogy a 60 fokos mosás hozzávetőlegesen háromszor, a 90 fokos pedig ötször annyi villamos energiát emészt fel.
A szárítógép is nagyfogyasztó
Amennyiben lehetséges, a szárítógép helyett használjunk közönséges ruhaszárító állványt. Ha mégsem szeretnénk lemondani a gépi szárítás kényelméről, válasszuk az energiatakarékos hőszivattyús típusokat. Szerencsére ma már elsősorban ezek a gépek határozzák meg a kereskedelmi kínálatot.
Fontos tudnunk, hogy az úgynevezett mosó-szárítógépek – amelyek tulajdonképpen olyan mosógépek, amelyek szárításra is alkalmasak – lényegesen magasabb energiaigénnyel rendelkeznek, mint a különálló standard gépek.
Mosogatás tudatosan
A gépi mosogatás lényegesen gazdaságosabb megoldás, hiszen kevesebb vizet és villamos energiát igényel, mint a hagyományos kézi művelet. Ha figyelembe vesszük a mosogatógép gyártással és hulladékkezeléssel kapcsolatos életútját, ez esetben már nem feltétlenül zöld megoldás a gépi mosogatás; legalábbis akkor nem, ha csak elvétve használjuk. Viszont, ha rendszeresen mosogatunk és legalább két fős háztartást tartunk fenn, az esetben a gépi mosogatás szinte biztosan észszerűbb választás.
Ez esetben is érvényes, hogy a gépet csak akkor indítsuk el, ha teljesen megtöltöttük, illetve használjuk az energiatakarékos programokat. A korszerű mosogatógépek képesek megbirkózni a makacs szennyeződésekkel is, így nincs szükség előzetes mosogatásra. Ha „félig” elmosogatunk a gépi mosogatás előtt, biztosan magasabb költséggel kalkulálhatunk, mint közönséges kézi mosogatás esetén.
Ne nyitogassuk a hűtőt céltalanul!
A hűtőszekrények éjjel-nappal üzemelnek, ezért relatív jelentős az energiafogyasztásuk. Arról sem feledkezzünk meg, hogy fokonként kb. 5%-kal növekszik a fogyasztásuk. Nagyon ritka esetben indokolt a hűtőt 5°C-nál, a fagyasztót pedig -18°C-nál alacsonyabb hőfokra állítani. Figyeljünk arra, hogy a hűtő felületét minél kevesebb hőhatás érje; ne tegyük a tűzhely mellé, ne helyezzük fűtőtest közelébe és lehetőleg közvetlen napsütésnek se tegyük ki.
Soha ne helyezzünk a hűtőbe meleg ételt! A kondenzációs rács – már amelyik készülék esetében elérhető – legyen tiszta, hiszen ennek a szennyeződése jelentősen növelheti az energiaveszteséget.
A fűtés energiaigénye a legnagyobb
A háztartások energiafogyasztásának 40-75 százalékát teszi ki a fűtés. A különböző energiahordozók árai jelentősen változhatnak az évek során – ezt a tavalyi évben megtapasztalhattuk –, de fontos megjegyezni a különböző technológiák energiaszükséglete közötti különbségeket. Míg egy hagyományos elektromos fűtőkészülék 1 kW villamos energiából közel 1 kW hőenergiát képes előállítani, addig a hőszivattyús megoldások ugyanennyi áram felhasználásával akár 4-4,5 kW hőenergiát is termelhetnek. A korszerű fűtésre optimalizált inverteres klímaberendezések valójában ilyen típusú levegő-levegő hőszivattyúk, ezért a megtakarítás remek eszközei lehetnek.