Ennyi pénzt küldenek haza a Hollandiában dolgozó vendégmunkások
Ez a növekedés nem csak az általános béremelkedésnek tudható be, mert a hollandiai munkavállalók teljes bérköltsége ennél lassabban, 54 százalékkal emelkedett.
Különösen figyelemre méltó a Romániába és Bulgáriába hazaküldött fizetések növekedése. Míg ez az összeg 2014 második negyedévében 19 millió euró volt, addig 10 évvel később már 451 millió euróra emelkedett. Ez a növekedés egybeesik azzal a törvénymódosítással, amely lehetővé tette a románok és bolgárok számára, hogy 2014-től kezdődően munkavállalási engedély nélkül dolgozzanak Hollandiában.
A külföldre áramló bérek legnagyobb része - 2,109 milliárd euró - 2024 második negyedévében Belgiumba, Lengyelországba és Németországba került. A legnagyobb összeg Belgiumba ment, ezt követte Lengyelország és Németország. A Lengyelországból érkező munkavállalók többnyire idénymunkások, míg a Belgiumból és Németországból érkező munkavállalók gyakrabban határon túli ingázók.
A három ország közül 2014 és 2024 között a lengyel vendégmunkásoknak fizetett összesített bér nőtt a legnagyobb mértékben, mintegy 58 százalékkal. Ez elsősorban a béremelésekhez kapcsolódik, mivel a Lengyelországból származó munkavállalók által betöltött munkahelyek száma 2015-ben magasabb volt, mint 2024-ben. A Németországba és Belgiumba irányuló bérek kevésbé erőteljesen, 41, illetve 38 százalékkal emelkedtek, ami viszont a munkahelyek számának növekedésével függ össze, hiszen a Belgiumban és Németországban élő hollandiai munkavállalók számára 2015-ben kevesebb munka állt rendelkezésre, mint 2024-ben.
Bár Spanyolország, Olaszország és Portugália már jó ideje tagja az EU-nak, az elmúlt évtizedben mintegy négyszeresére nőttek az ezekbe az országokba irányuló bérek. Spanyolországba 80 millió, Olaszországba 64 millió Portugáliába pedig 60 millió euró holland bér áramlott 2024 második negyedévében - derült ki a statisztikai hivatal adataiból.