Enyhén csökkentek a casco díjak az első negyedévben

Az Insura.hu biztosításközvetítő adatai szerint az első negyedévben megkötött teljes körű, casco szerződések átlagdíja 210 200 forint volt a személygépkocsik körében, ami 1,5 százalékkal marad el a 2024 hasonló időszakában tapasztalt 213 400 forintos szinttől. Szintén néhány százalékos csökkenés tapasztalható a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb) átlagdíjában is, melynek aktuális szintje 66 400 forint.

Enyhén csökkentek a casco díjak az első negyedévben

Az új autók átlagos casco díja az elmúlt negyedévben 257 100 forint volt (3,6 százalékkal több, mint egy évvel korábban), miközben azok az ügyfelek, akik használt autójuk biztosítási évfordulóján váltottak szerződést, átlagosan 175 200 forintot (+4,6%) fizettek. A használt autó vásárlásakor kötött casco biztosítások átlagdíja külföldről behozott autó esetében 208 700 forint (-6,3%), míg hazai adásvétel esetén 225 600 (-1,8%) forint volt. „Ugyanakkor az, hogy összességében enyhe díjcsökkenés volt tapasztalható, elsősorban annak volt köszönhető, hogy tudatosabbak voltak az ügyfelek, és jobban odafigyeltek a váltás lehetőségére: a jóval olcsóbb évfordulós kötések aránya 2025 első negyedévében elérte a 39 százalékot, szemben az egy évvel korábbi 31 százalékkal” – magyarázta dr. Kozma Gábor, az Insura.hu vezérigazgatója.

A hazai autók mintegy 80 százalékát nem védi casco

A lopáskárokra, a saját hibából bekövetkező töréskárokra, illetve az egyre gyakrabban bekövetkező elemi károkra (vihar, jégverés, áradás stb.) kizárólag a casco biztosítás nyújt fedezetet. Ennek ellenére a forgalomban lévő hazai személyautók mindössze ötödére kötnek casco biztosítást. az Insura.hu adatai szerint az első negyedévben megkötött casco biztosítások 26 százalékát legalább 8 éves járművekre kötötték, ami azt mutatja, hogy a biztosítók az idősebb autóknak is kínálnak már megfelelő casco fedezeteket. Minderre nagy szükség is van, mivel a személyautók átlagéletkora Magyarországon tavaly már meghaladta a 16 évet.

Tavalyhoz hasonlóan idén is az Allianz és az Uniqa biztosítóknál kötik a legtöbb új cascót, ezúttal azonban harmadikként az Alfa helyett a Signal igyekszik felzárkózni a listavezetőkhöz. Az említett három biztosítóhoz összesen az új szerződések 59 százaléka kapcsolódik.

A megkötött casco szerződések mellé a szerződők 33 százaléka köt valamilyen kiegészítő biztosítást is, közülük számosan több plusz fedezetet is igényelnek. Az év elején messze a leggyakoribb kiegészítő fedezet volt az üvegkár-önrészbiztosítás, ez tette ki az összes ilyen szerződés 20 százalékát. Szintén igen népszerű az avulásmentes térítés (12%), az autóban található értékes elektroakusztikai berendezések lopás- vagy más casco-kárát fedező szolgáltatás (9%), a hibás tankolás biztosítása (8%), a gumiabroncsdefekt-biztosítás (7%), illetve a műszaki hiba assistance (7%) is.

Ma a díjfizetésre már szinte senki nem használ sárga csekket a casco esetében sem: két év alatt 9-ről 3 százalékra esett a csekkes befizetések részaránya, ami a különféle kártyás fizetési formák további terjedése mellett a csekk elhagyásával járó díjkedvezményeknek is köszönhető. Szintén a kedvezmény és a kényelem az oka annak, hogy a legnépszerűbb díjfizetési gyakoriság, az egyösszegű éves befizetés részaránya elérte az 53 százalékot.

A kötelezőnél is csökkent az átlagdíj

Az Insura.hu adatai azt mutatják, hogy nem csupán a casco, hanem a kgfb esetében is csökkentek az átlagdíjak az idei első negyedévben: jelenleg személygépkocsik esetében egy szerződés éves díja 66 400 forint, ami 5 százalékkal alacsonyabb a tavaly ilyenkori értéknél. Az online csatornán létrejövő kötések átlagdíja ezen belül 60 900 forint. Településtípusok tekintetében igen jelentős a különbség az átlagdíjakban: míg a fővárosban ma átlagosan évi 97 600 forintért kötnek kötelezőt, a megyeszékhelyeken 63 600, a kisebb vidéki településeken pedig 60 300 forintért lehet felelősségbiztosítást szerezni az autókra.

„Fontos tudni, hogy az új szerződések átlagdíjai mind a kgfb, mind a casco esetében jelentősen eltérhetnek az egyes biztosítói ajánlatoktól. Ezért az ügyfeleknek célszerű a biztosítási évforduló közeledtével alkuszi összehasonlító portálon megismerni a számukra elérhető lehetőségeket, lehetővé téve az optimális döntés meghozatalát – tette hozzá az Insura.hu vezérigazgatója.

Tarol a legális Bitcoin most Magyarországon is

Az OTP Bank napi vásárlási aktivitása a Lightyear platformján márciusban 244%-kal nőtt az előző hónaphoz képest. Kilőtt a WisdomTree Physical Bitcoin, mivel a magyarországi kriptotőzsde-tilalom miatt a befektetők szabályozott alternatívákat keresnek. Új feltörekvő piaci és latin-amerikai ETF-ek kerültek fel először a hazai vásárlási toplistákra.
2026. 03. 23. 22:30
Megosztás:

Csökkentette az üzemanyagok áfáját az északmacedón kormány

Az északmacedón kormány 18 százalékról 10 százalékra csökkentette a benzin és a gázolaj általános forgalmi adóját (áfa), az intézkedés hétfőn lépett hatályba, és két hétig marad érvényben - közölte a kabinet.
2026. 03. 23. 22:00
Megosztás:

A Deloitte új korszakot nyit: stabilcoin infrastruktúra épül a kanadai bankrendszer számára

A kriptoipar és a hagyományos pénzügyi szektor közötti határvonal egyre inkább elmosódik. A Deloitte Canada legújabb kezdeményezése jól mutatja, hogy a stablecoinok már nem csupán spekulatív eszközök: a cél immár az intézményi szintű integráció. A projekt középpontjában a QCAD áll – egy kanadai dollárhoz kötött digitális valuta, amely alapjaiban alakíthatja át a pénzforgalmi és elszámolási rendszereket.
2026. 03. 23. 21:30
Megosztás:

Választás 2026 - Itt a 663 egyéni jelölt

A 663, jogerősen nyilvántartásba vett egyéni jelöltből 39 indul függetlenként az április 12-ei parlamenti választáson, a többiek valamilyen párt, pártszövetség jelöltjeként méretik meg magukat. Két párt és egy pártszövetség tudott mind a 106 egyéni választókerületben jelöltet állítani - derül ki a Nemzeti Választási Iroda hétfői adataiból.
2026. 03. 23. 21:00
Megosztás:

A baloldal megőrizte a francia nagyvárosok többségét a helyhatósági választásokon

A baloldal megőrizte Franciaország három legnagyobb városát, Párizst, Marseille-t és Lyont a helyhatósági választások második fordulójában - derül ki a belügyminisztérium által hétfőn közzétett végleges eredményekből, amelyeket a pártok a jövő évi elnökválasztás előtti erőviszonyok tükrében értelmeztek.
2026. 03. 23. 20:30
Megosztás:

Erősödött a forint hétfő estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 03. 23. 20:00
Megosztás:

Túlnyomórészt nyereséggel zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Túlnyomórészt emelkedéssel zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék hétfőn.
2026. 03. 23. 19:00
Megosztás:

A hazai erdőgazdálkodás aktívan reagál a klímaváltozás kihívásaira

A hazai erdőgazdálkodás aktívan reagál a klímaváltozás kihívásaira - közölte az Agrárminisztérium (AM) hétfőn az MTI-vel.
2026. 03. 23. 18:00
Megosztás:

Vége az ”AI-rulett korszakának” – célzottabban használják a cégek a mesterséges intelligenciát, de térségünk még lemaradással küzd

Megjelent a KPMG Global Tech Reportja, amelyben 27 országból, 2500 technológiai vezetőt – többek között a Google, az Open AI és a Microsoft 365 Copilot szakembereit – kérdezték meg arról, hogy a mesterséges intelligencia bevezetésével és alkalmazásával kapcsolatban milyen tapasztalataik és észrevételeik vannak. A felmérés legfőbb megállapítása, hogy a technológia bevezetése és alkalmazása önmagában nem jelent versenyelőnyt, az igazi fejlődést annak tudatos, stratégiai használata jelenti, azonban a KPMG szakértői kiemelték, hogy Magyarországon még a kezdeti fázisban van a technológia használata.
2026. 03. 23. 17:30
Megosztás:

Smart Home és épületgépészeti megoldások – az egészségedbe is befektetsz

Az okosotthon ma már jóval több, mint látványos technológiai extra, főleg, ha modern épületgépészeti megoldásokkal van ötvözve. A smart home az otthoni komfort, az energiahatékonyság és az egészségtudatos életmód szempontjából is nagyon sok előnnyel szolgálhat. Amikor tehát azon gondolkodunk, hogy megéri-e befektetni automatizált ablakokba, intelligens árnyékolásba vagy HEPA szűrős szellőztetésbe, valójában arról döntünk, mennyit ér meg számunkra a tisztább levegő, a jobb közérzet és a kiszámíthatóbb, kényelmesebb mindennapok.
2026. 03. 23. 17:00
Megosztás:

Újabb intézkedéscsomagot fogadott el a horvát kormány az energiaárak emelkedése miatt

A horvát kormány a hétfői ülésén elfogadta a lakosság és a gazdaság védelmét szolgáló tizedik átfogó intézkedési csomagot az energiahordozók világpiaci árának emelkedése miatt - közölte Andrej Plenkovic miniszterelnök.
2026. 03. 23. 16:00
Megosztás:

Saylor újabb Bitcoin-vásárlásra utal – miközben cége már 10%-os mínuszban áll

A kriptopiac újabb bizonytalan időszakába lépett, de Michael Saylor nem hátrál: a Strategy vezetője ismét vásárlási jelzést adott, még akkor is, amikor a vállalat Bitcoin-pozíciója veszteségbe fordult. Vajon ez egy újabb bikapiaci előjel, vagy túlzott kockázatvállalás?
2026. 03. 23. 15:30
Megosztás:

Válsághelyzetet hirdet a kőolajtermékek piacán a román kormány

Válsághelyzetet hirdet Romániában a kormány a kőolajtermékek piacán, amely lehetővé teszi, hogy a haszonkulcs és az export korlátozásával fékezzék meg az üzemanyagok drágulását - közölte hétfőn a bukaresti kabinet.
2026. 03. 23. 15:00
Megosztás:

Szlovéniai választások - Elemzők szerint nincs egyértelmű győztes

Szlovén politikai elemzők szerint a vasárnapi parlamenti választásnak nincs egyértelmű győztese, mert egyik politikai blokk sem rendelkezik stabil parlamenti többséggel, ezért a koalíciós tárgyalások várhatóan nehezek lesznek.
2026. 03. 23. 14:30
Megosztás:

Élénk a márciusi lakásbiztosítási kampány, már csak egy hét van a zárásig

Most kezdődik a legnagyobb hajrá a márciusi lakásbiztosítási kampányban - hívta fel a figyelmet a Netrisk és az Insura.hu hétfőn.
2026. 03. 23. 13:30
Megosztás:

Kezdődik a digitális országos kompetenciamérés A 2025/2026-os tanévi digitális országos kompet

A 2025/2026-os tanévi digitális országos kompetenciamérést március 23. és május 29. között bonyolítják le - közölte az Oktatási Hivatal (OH) az MTI-vel.
2026. 03. 23. 13:00
Megosztás:

Lassul a globális pénzkínálat növekedése – Fordulópont előtt a Bitcoin?

A globális likviditás alakulása ismét reflektorfénybe került, miután egy kulcsfontosságú makrogazdasági mutató lassulást jelez. A fejlemény különösen fontos lehet a kriptobefektetők számára, hiszen történelmileg szoros kapcsolat figyelhető meg a pénzbőség és a Bitcoin árfolyama között.
2026. 03. 23. 12:30
Megosztás:

Tovább emelkedtek a fejlett kötvénypiaci hozamok, a hazai hozamgörbe laposabbá vált

Az elmúlt héten is a közel-keleti konfliktus eseményei alakították a hangulatot a fejlett kötvénypiacokon. A szárnyaló energiaárak miatt emelkednek az inflációs kockázatok és egyre feljebb tolódott a hozamgörbe a fejlett és a fejlődő országokban egyaránt.
2026. 03. 23. 12:00
Megosztás:

Tovább estek a Wall Street-i indexek, elolvadtak az idei amerikai kamatcsökkentési várakozások

A Wall Street-i indexek pénteken nagyot estek az olajárak további emelkedése közepette, a Dow 1%-kal; az S&P500 1,5%-kal, a NASDAQ 2%-kal került lejjebb, szektor szinten a technológia volt a nap legnagyobb vesztese. A vezető indexek negyedik egymást követő hete esnek, az elmúlt héten nagyjából 2%-kal.
2026. 03. 23. 11:30
Megosztás:

Stabilcoin tőkekiáramlás Dél-Koreában: tömeges tőkekivonás rázza meg a kriptotőzsdéket

Az elmúlt hónapokban látványos fordulat zajlott le a dél-koreai kriptopiacon: a stabilcoin-állomány drámai csökkenése mögött makrogazdasági tényezők és befektetői stratégiaváltás áll. A kérdés most az, hogy ez csak átmeneti átrendeződés, vagy egy mélyebb piaci trend kezdete.
2026. 03. 23. 11:00
Megosztás: