Erősödő toborzás várható a gyártás, termelés területén

Az elmúlt másfél évben tovább lassult a toborzás a gyártási és termelési szektorban, ez a tendencia pedig egybevág az országos helyzettel: a vállalatok visszafogták a munkaerőfelvételt, helyette sokkal inkább a meglévő munkavállalók megtartására fókuszálnak. Ennek ellenére a szektorban dolgozó szakemberek továbbra is keresettek a munkaerőpiacon – derül ki a Profession Services, a Profession.hu toborzással foglalkozó üzletágának gyártási és termelési szektorra vonatkozó elemzéséből.

Erősödő toborzás várható a gyártás, termelés területén

A toborzás intenzitása mérséklődött a gyártás, termelés területén, viszont mivel az idei évre hatással lesz több ipari beruházás is - különösen az ország keleti régióiban -, így a mostanihoz képest erősödő munkaerő felvétel várható. Az iparág jelentősebb szereplői gyakran az üzemeikhez közel eső oktatási intézményekből toboroznak gyakornokokat. Amellett, hogy ez vonzó lehetőség lehet a pályakezdők számára, a munkaadói oldal is jelentősen profitálhat egy jól működő gyakornoki programból. A környéken lakó kezdő szakemberek ugyanis így jó eséllyel az adott gyárban folytatják a karrierjüket, ezzel a cégek pedig akár hosszú távon is elkötelezett munkavállalókra tehetnek szert.

A kisebb méretű, vidéki gyárak toborzása ennél jellemzően nehezebb, mert távol esnek azoktól a pontoktól, ahol az elérhető szakemberekből nagyobb a merítés, viszont jó hír számukra is, hogy a munkavállalók egyre inkább mobilisak. „Az adataink alapján a szektorban dolgozók egyre kevésbé zárkóznak el a lakóhelyüktől eltérő lokációjú munkalehetőségektől, a munkavállalók nyitottabbak akár az ingázásra vagy relokációra – azaz könnyebben döntenek a munkahely közelébe való költözés mellett. A szektorban azokban a munkakörökben is kisebb arányban jellemző a home office és a távmunkavégzés, ahol annak a feltételei adottak lennének” – fogalmazott Szigeti Nikoletta, a Profession Services üzletágvezetője.

Változó elvárások

Az álláskeresők bérrel és a munkavégzési formákkal kapcsolatos elvárásai is megváltoztak az utóbbi időben: sokkal tudatosabbak és határozottabbak ezek tekintetében.

„Ehhez hozzájárult az inflációs nyomás, valamint a harmadik országbeli munkaerő megjelenése, ami a szektor és a szervezeti kultúrák szempontjából egy új kihívást jelent. Az automatizáció és a mesterséges intelligenciára épülő szoftverek elterjedése szintén jelentősen formálni fogja a jövőben az iparágat. Már ma is látunk erre eseteket: bizonyos betanított munkákat emberek helyett robotok végeznek, de emellett megjelentek új területek is, amelyek újfajta képességeket igényelnek, így például AI szaktanácsadókra egyre növekvő szükség van az álláspiacon” - magyarázza a szakértő.

A legkeresettebb szakmák a gyártás és termelés területén a Profession.hu 2023-ban mért adatai alapján sorrendben a minőségbiztosítási mérnök, a projektvezető és a gépészmérnök. A Profession.hu önéletrajz adatbázisa alapján pedig a legtöbb szakember az összeszerelő operátor, a termelési operátor, valamint a gyártósori operátor munkaterületen érhető el.

Toborzási élmény és bértranszparencia

„A gyártás, termelés területén dolgozó mérnökök számára fontos az álláskeresésnél továbbá, hogy milyen presztízsű a vállalat, mint márka, milyen a hírneve, valamint, hogy milyen a munkakörnyezet. Emellett kiemelt jelentőségű, hogy munkaadójuk olyan szakmai elveket valljon, amelyeket a mérnökök is tanultak korábban és amelyek napi munkájukat megfelelően támogatják. Ezeken felül elengedhetetlen számukra, hogy a munkavégzéshez szükséges technológia a lehető legkorszerűbb legyen, és a munkahelyváltás során a jelöltek képzésének, fejlődésének támogatása is prioritást élvezzen – mondta Szigeti Nikoletta. „Munkáltatói oldalról pedig fontos, hogy a munkavállalói igények mellett a vezetők tisztában legyenek a szektorra jellemző munkaerőpiaci helyzettel és az egyes területeken jellemző bérekkel, juttatási csomagokkal. Enélkül a tudás nélkül könnyen elveszíthetik a cégek az egyébként ígéretes jelölteket. A béreket pedig javasolt transzparens módon kezelni és kommunikálni, ugyanis ezzel igazoltan több jelentkező várható egy-egy állásra” – tette hozzá.

A bérbenchmark kiadvány pontos és aktuális képet mutat az iparágról és a szereplők számára hasznos információkkal szolgál a jelenlegi munkaerőpiaci helyzetről, a trendekről, valamint a bérezésekről.


Betiltják az air fryer-eket? Minden, amit a PFAS-korlátozásról tudni kell

Alig szoktuk meg, hogy a forró levegős sütő szinte minden második magyar konyhában megjelent, máris nyugtalanító hírek kezdtek terjedni: az Európai Unió állítólag betilthatja az air fryereket.
2026. 08. 05. 01:00
Megosztás:

Kettészakadt Európa az elektromos autózásban: óriási különbségek az elektromos autók elterjedésében

Az ACEA (Európai Gépjárműgyártók Szövetsége) legfrissebb európai személyautó-értékesítési adatai alapján egyre markánsabban rajzolódik ki Európa kétsebességes elektromos átállása[1]. Míg egyes országok már közel járnak a teljes villamosításhoz, más piacokon az elektromos autók részesedése továbbra is egyszámjegyű.
2026. 08. 05. 00:05
Megosztás:

Csökkentett termeléssel működik az Audi Hungaria Zrt.

Csökkentett termeléssel működik augusztusban az Audi Hungaria Zrt., igazodva az európai autóipari működési szokásokhoz - tájékoztatta a győri székhelyű járműgyártó vállalat kommunikációs osztálya az MTI-t.
2026. 08. 04. 23:00
Megosztás:

Csökken a Tisza-tó vízszintje

A Tisza-tó Kisköre-felső vízmércén mért vízállása 700 centiméter alá csökkent - közölte a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi igazgatóság (Kötivizig) kedden a honlapján.
2026. 08. 04. 22:00
Megosztás:

Biztosított a tűzifaellátás a téli időszakra

A kormány megduplázza a szociális tűzifa program keretében igényelhető mennyiséget és a biztosított keretösszeget a rászoruló családok számára - olvasható az élő környezetért felelős miniszter közösségi oldalának keddi bejegyzésében.
2026. 08. 04. 21:00
Megosztás:

Erősödött a forint kedd estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben kedden kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 08. 04. 20:05
Megosztás:

A Mastercard rekordüzlettel erősít a stabilcoin piacon

A Mastercard lezárta a londoni BVNK felvásárlását, amely akár 1,8 milliárd dolláros értékével minden idők legnagyobb stabilcoin-infrastruktúrához kapcsolódó akvizíciója lehet. Az ügylet azt jelzi, hogy a blokkláncalapú fizetések, a napi 24 órás elszámolás és a hagyományos bankrendszer összekapcsolása már a globális fizetési vállalatok egyik legfontosabb stratégiai céljává vált.
2026. 08. 04. 19:00
Megosztás:

Ismét nyereséges az SK On 2026 második negyedévében

Ismét nyereséges az SK On 2026 második negyedévében, amiben jelentős szerepet játszik az ázsiai értékesítés erősödése, egy ügyfélkompenzáció, a magasabb egyesült államokbeli adójóváírások és a szigorúbb költséggazdálkodás is – jelentette be hétfőn a dél-koreai akkumulátorgyártó.
2026. 08. 04. 18:00
Megosztás:

Erőre kaptak a lakásépítések, de a kilábalás még bizonytalan

A lakásépítési adatok látványos javulását az erősödő piaci és geopolitikai bizonytalanság törheti meg – állapítja meg a Mapei Kft. elemzése.
2026. 08. 04. 17:00
Megosztás:

Gajdos László: átfogó országos ellenőrzés indult az akkucégeknél

Országos ellenőrzési program indult augusztus 1-től az akkumulátoripar teljes működési láncának vizsgálatára - közölte az élő környezetért felelős miniszter kedden a Facebook-oldalán.
2026. 08. 04. 16:00
Megosztás:

MTMI Innovációs Műhely: 100 millió forintos támogatás a fiatalokat megszólító tudományos és innovációs kezdeményezéseknek

A Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) koordinálásában, 100 millió forintos keretösszeggel elindult az MTMI Innovációs Műhely, amely a matematika, a természettudományok, a műszaki területek és az informatika iránt érdeklődő fiatalokat célozza; civil szervezetek és nonprofit vállalkozások nyújthatnak be pályázatot 100 százalékos támogatási intenzitású, vissza nem térítendő támogatásra.
2026. 08. 04. 15:00
Megosztás:

Sorra csökkentik a bankok a lakáshitelek kamatait, itt az újabb csatlakozó

Nem maradt magára az OTP a lakáshiteleknél a kamatcsökkentéssel, augusztustól újabb nagybank csatlakozott hozzá, és hamarosan mások is követhetik a példájukat – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből. Bár a lakáshitelezés csaknem 80 százalékát még mindig az államilag támogatott, maximum 3 százalékos kamatú kölcsönök teszik ki, a tisztán piaci hitelek ára is fontos. A kedvezményekre nem jogosultak mellett a megemelkedett ingatlanárak miatt kiegészítésként azoknak is szüksége lehet rájuk, akik Otthon Startot vagy CSOK Pluszt vesznek fel.
2026. 08. 04. 14:00
Megosztás:

Kiemelkedő árbevétel-növekedés és növekvő EBITDA jellemezte az ALTEO első félévét

Mintegy harmadával növelte árbevételét az ALTEO Csoport 2026 első félévében a bázisidőszakhoz viszonyítva. A kedvezőtlen piaci körülmények ellenére érdemben nőtt a vállalat EBITDA-ja is, melyet az átadott energiatároló rendszerek, a MOL-lal való szinergiák kihasználása, illetve a Körforgásos gazdálkodás szegmens növekedése okozott.
2026. 08. 04. 13:00
Megosztás:

A pozitív hírek miatt csökkentek a hozamok, folytatódott a jen erősödése

Az amerikai államkötvényhozamok hétfőn csökkentek, mivel az Iránnal kapcsolatos konfliktus enyhülésébe vetett remények nyomán mérséklődtek az olajárak, jóllehet a befektetők továbbra is annak kockázatát mérlegelik, hogy egy elhúzódó konfliktus esetén a Federal Reserve ismét kamatemelésre kényszerülhet.
2026. 08. 04. 12:00
Megosztás:

De-eszkalációra utaló jelek hajtották az amerikai tőzsdéket

Augusztus erős kezdést hozott az amerikai részvénypiacokon: a Dow Jones ipari átlag 1,3%-os növekedéssel történelmi zárócsúcsra emelkedett, míg az S&P 1,5%-kal, a Nasdaq pedig 2,1%-kal zárt magasabban, miután az Egyesült Államok és Irán közötti feszültség enyhülésére utaló jelek csökkentették az olajárakat.
2026. 08. 04. 11:00
Megosztás:

Optimista hangulatban indult a hét, rekordon zárt a BUX

Az európai részvénypiacok hétfőn emelkedéssel kezdték a hetet, és ismét történelmi csúcsaik közelébe kerültek, miután a globális kőolajárak meredek esése javította a befektetői hangulatot. A vezető kontinentális indexek közül a német DAX 1,6%-kal, a francia CAC 40 1,2%-kal, az olasz FTSE MIB pedig 1,3%-kal erősödött, miközben a londoni FTSE 100 0,1%-os mínuszban zárt, így a Stoxx 600 0,4%-os pluszban végezte a hét első napját.
2026. 08. 04. 10:00
Megosztás:

Meglepő eredmény: az USDC-utalás költsége 9%-ig ugorhat

Egy olasz jegybanki vizsgálat tíz nemzetközi fizetési útvonalon tesztelte az USDC-alapú pénzküldést. Az eredmények szerint maga a blokklánc olcsó és gyors, a teljes tranzakció azonban a fiat pénzek be- és kiváltása miatt egyes esetekben kifejezetten drága lehet.
2026. 08. 04. 09:00
Megosztás:

Zöld villanás a félelemben: az ATOM vezeti az altcoinok 24 órás visszavágását

Cosmos az élen, Avalanche és Cardano erős forgalommal követi, miközben az AI-, DeFi- és modulárisblokklánc-narratíva is vevőket talált. Aki ma hajnalban a legjobb kriptovaluta befektetés után kutatott, tíz zölden villogó jelöltet látott – de a számok mögött tíz egészen különböző történet húzódik.
2026. 08. 04. 08:00
Megosztás:

Az OMV Hungária határozatlan időre leállította autómosóinak működését

Az OMV Hungária határozatlan időre felfüggesztette valamennyi saját üzemeltetésű autómosójának működését az országot érintő rendkívüli energia- és vízügyi helyzetre tekintettel , döntés 130 autómosót - 73 gépi és 57 kézi mosót - érint - tudatta a budapesti székhelyű OMV Hungária Ásványolaj Kft. az MTI-vel hétfőn.
2026. 08. 04. 07:00
Megosztás:

Nyári lassulás a lakáspiacon, de a tavalyi szinthez közel maradt a forgalom

2026 júliusában országosan 9 292 lakóingatlan-adásvétel történt, a lakáscélú jelzáloghitelek várható szerződéses összege pedig elérte a 274 milliárd forintot a Duna House havi tranzakciószám-becslése és jelzáloghitel-előrejelzése szerint.
2026. 08. 04. 06:00
Megosztás: