ERP rendszerbe épített webáruház? Mi ez egyáltalán?
Miért lehet szükséges egyáltalán ERP rendszer egy webáruházhoz?
Egy webáruház működése nem csak annyiból áll, hogy a vásárló lead egy megrendelést, a futár pedig kiszállítja. Eközött a két fázis között, előtt és után rengeteg apró lépés áll, melyekre a tulajdonosok gyakran nincsenek felkészülve, és már csak akkor szembesülnek a feladatok komplexitásával, amikor beledobják magukat a mélyvízbe.
Az online értékesítéshez is szükséges (legtöbbször) egy raktárkészlet: a készletek adatainak naprakészen tartása, a lejárt termékek figyelése, stb. Ezen kívül fontos még számlázni, kezelni a fizetéseket, termékcímkéket kiállítani, futárcéggel együttműködni, esetleg a saját alkalmazású futárok munkáját irányítani, a bevételezéseket lebonyolítani, vagy mundjuk az alkalmazottak munkáját követni. Soknak hangzik, pedig igazából ez még csak a kezdet: több raktárral működésnél például minden bonyolultabbá válik, de általános almondható, hogy minél nagyobb forgalmat bonyolít le egy üzlet, annál több adminisztratív feladattal kell számolni.
És ez az a pont, ahol szükségessé válhat egy ERP rendszer.
Mi a hátránya annak, hogy utólag kapcsolnak vállalatirányítási rendszert egy webáruházhoz?
A külső rendszer használata stabil kapcsolatot igényel, hiszen minden adatnak tökéletes pontossággal, időben át kell kerülnie egyik szoftverből a másikba, ez pedig sajnos sok esetben nem valósul meg úgy, ahogyan kellene. Ennek az az eredménye, hogy elveszhetnek fontos adatok, ami akár súlyos problémát is okozhat.
Ez persze csupán egy dolog: a külső szoftver jelenléte extra kiadást teremt, miközben eggyel több rendszer használatát kell elsajátítani, megjegyezni. Ez nem csak a meglévő alkalmazottak számára jelent kihívást, de új kollégák betanítását is nehézkesebbé teszi.
Az új rendszerek bevezetése továbbá mindig rengeteg utánajárást, egyeztetést és tárgyalást igényel, amit sok webáruház tulajdonos megspórolhatna magának, ha már a tervezés fázisában előrelátóan gondolkodna.
Mit jelent az, hogy "ERP rendszerbe épített webáruház"? Miért jó ez a megoldás?
Az ERP rendszerbe épített webáruház (melyet ma Magyarországon leginkább a Shopsoft képvisel) egy olyan megoldás, ami egyszerre vállalatirányítási rendszer és webáruház, nem szükséges hozzá semmilyen külső integráció. Alapvetően úgy lett fejlesztve, hogy mind a két területen helytálljon, így csupán egy szoftvert kell kiismernie a felhasználóknak.
Az adatoknak nem kell szinkronizálódnia, mivel minden egy felületen zajlik, a kollégáknak pedig nem szükséges egyik rendszerből a másikba ugrálni, ha el szeretnének végezni egy feladatot. Egy ilyen szoftver tartalmaz beépített számlázó programot, beépített fuvarkezelő egységet, raktárkezelést, sőt, még fizikai üzletek működését is kezelni lehet vele.
Gyakorlatilag semmi másra nem lesz szüksége egy webshoptulajdonosnak, ha ilyen megoldás mellett dönt.
Érdemes tehát már a tervezés fázisában átgondolni, mire lehet szükség a webáruház működéséhez, ha pedig nagyratörőbb célok lebegnek a szemek előtt, akkor mindenképp érdemes ERP rendszerbe épített webshop alapot választani. Persze váltani is bármikor lehet!