Erre figyelj, ha gyémántba vagy aranyba fektetnél
Miért érdemes gyémántban gondolkodni, ha befektetnél? - Feil Róbert válaszol
Feil Róbert szerint gyémántba befektetni bölcs döntés.
A gyémánt ugyanis nem veszít az értékéből, viszonylag lassan és folyamatosan növekszik az értéke.
Az aranynak már ingadozik az árfolyama, ettől függetlenül kiváló befektetési forma lehet annak érdekében, hogy kiegészítsük a portfóliónkat.
Feil Róbert fontosnak tartja azt is megemlíteni, hogy mint minden befektetés, ez is igényel egy kis kutatómunkát, hogy a lehető legjobb döntést hozza meg a befektetni vágyó.
Ebben a cikkünkben elhoztunk néhány tippet és jótanácsot, amik a segítségedre lehetnek, ha te is fontolgatod, hogy gyémántba vagy aranyba fektess!
Miért éri meg gyémántba fektetni?
Mint minden befektetés előtt, a gyémánt esetében is fontos tájékozódni a piaci trendekről és lehetőségekről. Ebben az esetben azonban nehezíti a helyzetet, hogy a gyémántnak lényegében nem létezik világpiaci ára. Hatalmas lehet a különbség az egyes darabok között, sok függ a 4C-től, az aktuális bányászati mintázatoktól. Ezen felül tisztában kell lenni azzal is, hogy a gyémántnak reálhozama nincsen, nem kapsz utána kamatot, mint egy más típusú befektetés után.
Mindezek ellenére, a gyémántba való befektetés kockázata alacsonyabb, mint a részvénypiaci kockázat. Miért lehetséges ez?
Egyrészt, a gyémánt árfolyama szinte abszolút nem függ a részvénypiaci mozgásoktól, vagyis egy esetleges tőzsdei összeomlás esetén is viszonylag fix befektetési forma marad.
Másrészt, az infláció sincs különösebben erős hatással a gyémánt árfolyamára, vagyis az ilyen típusú világgazdasági trendek sem valószínű, hogy jelentősebb veszteséghez vezetnek.
Mi a helyzet az arannyal?
Az aranyba való befektetés elterjedt, azonban a világgazdaság történelmében jártasabbak gyakran tartanak tőle. A II. világháború után aranystandardra építkezve próbálták helyreállítani a rendet, a rendszer összedőlése azonban komoly károkat okozott. Ezen felül szeretik emlegetni, hogy a ’80-as években az arany árfolyama 70%-ot esett, 1926 és 2018 között pedig a legnagyobb visszaesés a 80%-ot is meghaladta.
Ugyanakkor az sem véletlen, hogy az arany még mindig nem tűnt el a gazdaságból, mint befektetési lehetőség, hiszen jelentős előnyökkel jár (és az előbb említett esetek is jóval komplexebbek, mint hatalmas számok – például a 70%-os esést néhány évvel megelőzte egy 600%-os emelkedés).
Az első nagy előnye az aranyba fektetésnek a biztonság és stabilitás. Bár a gyémánthoz hasonlóan nem kamatozó befektetésről beszélünk, érdekesség, hogy ma nagyságrendileg közel azonos az arany borra válthatósági (vásárlási) aránya.
A másodikat szintén nevezhetjük biztonságnak, ez azonban egy sokkal gazdaságibb tényező. Az arany kötvénypiaci korrelációja ugyanis negatív. A jelenség megértéséhez tisztában kell lenni a részvények és kötvények közötti összefüggéssel, nevezetesen azzal, hogy a legtöbb nemzetgazdaság az egyik romlását a másikkal igyekszik „kijavítani”, mivel általánosságban is a két árfolyam ellentétesen mozog. Azonban ha a nemzetgazdasági stratégia nem válik be, mégsem figyelhető meg jelentős javulás az egyikben a másik esése hatására. Ebből a jelenségből (és lehetőségből) kiindulva ajánlják a szakemberek, hogy a befektetési portfólióban szerepeljen arany is. A részvénypiaci válságok így még ha kötvénypiaci esést is eredményeznek, az arany-kötvény összefüggéseknek köszönhetően az arany biztosan stabil pontot fog biztosítani.
Mire érdemes figyelni?
Gyémánt
A gyémántba fektetés meglehetősen egyszerű. Szinte egyetlen dologra kell figyelni: a 4C-re.
A 4C a karát, tisztaság, szín és csiszolás négyesére utal. A legjobb minőségű gyémánt (legyen szó befektetési vagy ékszerkészítési célról) a következő paraméterekkel rendelkezik:
- Súly: 1 karát vagy annál nagyobb
- Tisztaság: IF, VVS1 vagy VVS2 jelzésű
- Szín: a D-Z színlistán D és F közé eső
- Csiszolás: kerek
Ugyanakkor amint arról már volt szó, világpiaci árról nem beszélhetünk és az egyéb világpiaci trendekkel szemben is meglehetősen kitartó a gyémánt, így hát maga az adott darab az, aminek a lehető legjobb minőségűnek kell lennie.
Érdemes hát igazán megbízható helyekről vásárolni és mindenképp a csiszolt darabokat kell keresni. Tökéletes lehetőség erre egy kész gyémántékszer.
A FEIL Ékszer például kifejezetten a gyémántékszerekre szakosodott, eljegyzési gyűrűk mellett fülbevalók és nyakékek széles választéka is megtalálható ajánlataik között. A vásárolt darabra különböző típusú garanciákat nyújtanak, így hát teljes bizonyossággal kijelenthető, hogy az itt vásárolt gyémánt igazán jó befektetés lesz. Ugyanakkor kifejezetten befektetési célú gyémántok is találhatók a kínálatban, így bármilyen formában választanád ezt a drágakövet, a Feil megfelelő partnered lesz.
Arany
Az arany esetében már beszélhetünk világpiaci árról és az egyéb világgazdasági mintázatokkal is valamivel nagyobb összefüggésben áll, mint a gyémánt. Így tehát befektetés esetén ezeket kell leginkább figyelembe venni.
Egy olyan világgazdasági környezetben, ahol magasak a kamatozások, értelemszerűen nem éri meg aranyba fektetni. Reálhozama pontosan 0, vagyis csakis az árfolyamnyereségben bízhatunk. Ugyanakkor ha a kamatok alacsonyak (a kötvények árfolyama alacsony), az aranyba való befektetés sokkal vonzóbb lesz, így az egyéni befektetések összeadódásával az árfolyam is folyamatos növekedést fog mutatni. Vagyis az aranyba való befektetés esetén érdemes megvizsgálni a kötvényárfolyamokat, illetve párhuzamosan az arany árfolyamát. Amennyiben arra jutunk, hogy az arany szempontjából pozitív mintázatok figyelhetők meg, a felfelé ívelés pedig még egy ideig kitart, megtörténhet az arany vásárlás.
Az aranyba való befektetésnek számos módja van, magánemberként azonban az arany vásárlása az egyik legjobb megoldás (szemben például a bányászattal foglalkozó cégek részvényeibe fektetéssel). Ennek legnagyobb előnye, hogy az arany így fizikai valójában bármikor kéznél van, vagyis probléma esetén is felhasználható azonnal. Ugyanakkor figyelmet kell fordítani a csalók és hamisítványok elkerülésére.
Vagyis megint csak megbízható forrásokat kell keresni – például egy jó hírnevű ékszerészetet.
Az aranyékszerek a befektetés mellett természetesen más funkcióval is rendelkeznek, így tökéletes ajándéklehetőségek is – akár önmagunknak, akár egy szerettünknek. A FEIL cég megint csak megfelelő választás lehet: számos aranyékszer mellett 2023 kezdetétől befektetési arany területén is segítséget nyújt, hiszen termékeik palettájára ez is felkerül.
A befektetés mint fogalom sokak számára kissé félelmetes lehet, hiszen sokszor egy-egy piac nagyon alapos, beható ismeretét igényli. Ugyanakkor a nemesfémbe és gyémántba fektetés sok szempontból egyszerűbb megoldás lehet – talán kisebb nyereségi lehetőséggel, viszont jelentősen kisebb kockázattal is. Éppen ezért azonban megfelelőbb magánemberek, a gazdaságban kevésbé jártas befektetők számára is.