EU-Solar Nyrt. nyitotta meg a BÉT május 9.-i kereskedését
Mától foroghatnak az EU-Solar részvényei a Budapesti Értéktőzsde középvállalati igényekre szabott parkettjén, a BÉT Xtend piacon. A csengetési ceremónián Végh Richárd, a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója, Petre András, az EU-Solar alapítója és vezérigazgatója, valamint a tőzsdére lépést tanácsadóként támogató PwC csapata vett részt.
A csengetés keretein belül a társaság ezer darab, egyenként 250 ezer forint névértékű, dematerializált törzsrészvényét vezették be a BÉT Xtend piacára.
Az EU-Solar tőzsdére lépését átgondolt felkészülés előzte meg. A társaság ennek jegyében több, a BÉT középvállalatok tőzsdei megjelenését támogató szolgáltatáspalettájának részét képező kezdeményezésben részt vett. 2021-ben csatlakoztak a Magyarországon a BÉT által meghonosított nemzetközi vállalatfejlesztési képzéshez, az ELITE Programhoz, amelynek keretein belül a nyilvános működés szempontjából elengedhetetlen vállalatvezetési és finanszírozási ismeretekre tettek szert. A képzéssel párhuzamosan a hazai, dinamikusan növekedő középvállalatokat reflektorfénybe helyező „BÉT50 – Ötven hazai vállalat sikertörténete” című kiadványban is bemutatkoztak.
A 2012-ben alapított pécsi társaság szinte együtt fejlődött a hazai szolárpiaccal, az elmúlt években jelentős terjeszkedésbe kezdett, tevékenységével immár az ország teljes területét lefedi, munkavállalói állománya pedig a 800 főt is meghaladja. A környezettudatos szemlélet minél szélesebb körben történő népszerűsítése az EU-Solar fő alapértékei közé tartozik, ennek megfelelően a vállalat a napelemiparág lakossági szegmensére helyezi a hangsúlyt, főképp magyar háztartásokat és vállalkozásokat támogat a napenergiára történő áttérésben. Növekedési stratégiájukban ugyanakkor jelentős szerepet szánnak a nemzetközi, azon belül is a horvát és a román piacnak, amelyet a tőkeági forrásbevonás is jelentősen támogathat.
„Örömmel és büszkeséggel tölt el mindannyiunkat, hogy évtizedes innovatív és céltudatos munkánk gyümölcseként a hazai lakossági napelem-telepítő vállalatok közül elsőként állhatunk itt, a BÉT ünnepélyes csengetési ceremóniáján. Egy amerikai sikersztorihoz illően értünk 10 év alatt garázsból a tőzsdére!” – vonta meg munkásságuk ívét egy rövid mondatban Petre András, az EU-SOLAR Nyrt. tulajdonos-vezérigazgatója.
„Tőzsdei jelenlétünk további lehetőségeket kínál és megerősíti azon törekvésünket, hogy a fosszilisről a megújuló energiára történő átállásban élen járva piacvezető pozíciót érjünk el a közép-kelet-európai megújulóenergia-piacon; innovatív, környezetbarát, útmutató megoldásaink segítségével a háztartások és a vállalatok csökkenteni tudják energiaköltségeiket és -függőségüket, ökológiai lábnyomukat. Megoldásszállítóként hozzásegítjük őket, hogy a versenyelőnyhöz jutás mellett öngondoskodóvá váljanak, és sokat tegyenek földünk és gyermekeink fenntartható, egészséges jövőjéért” – vázolta föl röviden további céljaikat a vezérigazgató.
„A fenntarthatóság szemléletének érvényesítése kiemelt hangsúlyt kap a Budapesti Értéktőzsde stratégiájában, ezért is nagy öröm számunkra, hogy az EU-Solart, mint egy, a fenntartható energiára fókuszáló társaságot is a kibocsátók között köszönthetünk. Úgy vélem, a BÉT Xtend piac kiváló ugródeszka lehet a társaság számára, emellett az EU-Solar tőzsdére lépésével a portfóliójuk kialakítása során a fenntarthatósági elveket figyelembe vevő befektetők lehetőségei is bővülnek. Sok sikert, eredményes tőzsdei jelenlétet kívánok az EU-Solarnak!” – tette hozzá Végh Richárd, a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója.
Miért kell középvállalatoknak a tőkepiac, a nyilvános megjelenés?
A hazai kis- és középméretű vállalatok külső finanszírozási szerkezete többnyire hitelen alapul. Az utóbbi években európai uniós kezdeményezések révén lehetőség nyílt középvállalatoknak tőkeágon forráshoz jutni különböző kockázatitőke-alapokon keresztül. Mégis, számos középvállalat nem szívesen von be olyan tulajdonosokat, akik aktívan részt szeretnének venni a cég mindennapi működésében, ahogyan az a kockázatitőke-befektetéseknél jellemző. A nyilvános működés lehetővé teszi, hogy a tőkebevonás során a vállalat egy szórtabb befektetői szerkezetet építsen ki, és a tulajdonosi irányítást csak az általa meghatározott mértékben adja át az új befektetőknek. Ehhez nyújt segítséget a BÉT Xtend.