Európa újra fegyverkezik – de miből és minek a kárára?

Emmanuel Macron március 5-i harcias hangvételű és a franciák nagy többségében félelmet keltő beszéde tökéletesen illusztrálja azt az új orientációt, amely az Európai Unió politikáját és gazdaságát az elkövetkezendő évekre, sőt évtizedekre meghatározza majd.

Európa újra fegyverkezik – de miből és minek a kárára?

Az Európa biztonságát garantálni hivatott ReArm Europe terv kétségtelenül új mederbe tereli az európai stratégiát, voltaképpen átírva ezzel a kontinens jövőjét. Hiszen az nemigen lehet senki számára sem kérdéses, hogy a meghirdetett programhoz szükséges 800 milliárd eurót valahonnan elő kell teremteni.

A legtöbb tekintet az előző, hasonlóan nagy lendülettel meghirdetett European Green Deal és a februárban közzétett Green Industrial Deal felé fordul. A Draghi-jelentés által szorgalmazott versenyképesség erősítése szintén kérdésessé válhat. Erre a trilemmára igyekszik az Európai Bizottság megnyugtató és koherens választ adni.

Az első látásra gazdasági szempontból legalábbis a „kör négyszögesítésének” tűnő koncepció két, a fősodratú média és a vezető politikusok által egyre erőteljesebben hangoztatott buzdító szólamára épül:

1. A Donald Trump által már hónapok óta hangoztatott, és fokozatosan beváltott ígéretei által meggyengült transzatlanti koalíció voltaképpen „szerencse” Európa számára, hiszen arra kényszeríti a vén kontinenst, hogy végre a saját lábára álljon. Ezek szerint tehát az amerikai pálfordulás Európa stratégiai autonómiáját eredményezheti.

2. Európa védelmi rendszerének megerősítése nemcsak a tagállamok közötti összefogást erősíti, de a múlt év szeptemberében közzétett Draghi-jelentés által megjelölt versenyképességi célkitűzésnek is eleget tehet, amennyiben a hadiipar előtérbe kerülése új lendületet adna a gazdaságnak.

Milyen veszély ellen fegyverkezünk?

Sokakban felmerül azonban az a kérdés is, hogy voltaképpen mi a realitása annak az egész Európát fenyegető Oroszország felől érkező veszélynek, amelyre ilyen sürgető és drasztikus választ kell adnunk?

Ezt a kérdést feszegeti Hervé Morin, aki Nicolas Sarkozy elnöksége idején, 2007 és 2010 között volt Franciaország védelmi minisztere. Elismeri ugyan, hogy Oroszország valóban veszélyt jelent Európa számára a közösségi médiumok szintjén. Azonban ebből azt a következtetést levonni, hogy az oroszok, akik Ukrajnával sem bírnak el, Németország vagy akár Franciaország határait fenyegetik, enyhe túlzás és felesleges félelemkeltés – véli a centrista politikus.

A másik oldalon, azaz a fegyverkezési hajszát előirányzó politikai vezetők érveléseiket lépten nyomon történelmi hasonlatokkal illusztrálják. Az orosz–ukrán háború 2022 februári kezdete óta egyre több ilyen példával találkozhatunk, az orosz fenyegetettséget legtöbbször az 1938-as müncheni egyezményhez hasonlítván, kiemelve, hogy annak idején Hitler sem állt meg a Szudétáknál. Ezekkel a sokszor igencsak anakronisztikus történelmi hasonlatokkal kívánják alátámasztani az Unió fegyverkezési stratégiájának szükségét.

„Az a milliárd… nem ugyanaz a milliárd”

Ez a mondat hangzik el sokszor, persze ironikus hangsúllyal az új fegyverkezési lendületet megkérdőjelezők részéről megfogalmazott kritikákban. Értsd: „De hát mégis honnan teremti majd elő a számos, igencsak eladósodott országból összetevődő Európa ezt a hatalmas összeget?” 

A franciák méltán érezhetik úgy, hogy a fegyverkezési orientáció veszélyezteti a világon szinte egyedülálló szociális modelljüket. A 3300 milliárd eurós, azaz az ország GDP-jének 6%-át jelentő  államadóssággal küszködő ország François Bayrou által vezetett instabil kormánya komoly társadalmi elégedetlenséggel kell, hogy szembenézzen. A 62 éves nyugdíjkorhatárhoz való visszatérést éppen a napokban határozottan visszautasító miniszterelnök hatalmas felháborodást keltett, gyakorlatilag rövidre zárva ezzel a nyugdíjkorhatár meghatározására hivatott konklávén folyó tárgyalásokat. 

Csak olaj a tűzre ebben a közhangulatban, hogy a francia kormány a hadsereg dotációját évi 50 milliárdról 100 milliárdra kívánja növelni. A Banque de France igazgatója figyelmeztet, hogy az ország nem képes még egy, a COVID idején meghirdetett „bármibe kerüljön is” (quoi qu’il en coûte) gazdasági stratégiát átvészelni. Arra is felhívja a figyelmet, hogy az újra fegyverkezést csakis az állam finanszírozhatja, a szociális juttatások kárára.

Az újrafegyverkezés finanszírozási forrásai

Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen azonban igyekezett előre „kihúzni a ReArm Europe ellenzőinek a méregfogát”, öt pontban taglalt finanszírozási tervével. 

Az első lépés az EU Stabilitási és Növekedési Paktumának védzáradékának aktiválása lenne, amely korlátozza az uniós országok közötti költségvetési hiányt. A cél? A nemzeti védelmi kiadások növelésének engedélyezése anélkül, hogy az Unió túlzott eladósodási eljárását elindítaná.
A második szakaszban az EU 150 milliárd eurós kölcsönt ajánl fel a védelmi kiadások növelésére a képességek széles skálájának – például a légvédelem, a drónok, a katonai mobilitás és a kibervédelem – közös beszerzésére.

Harmadik opcióként „további lehetőségeket és ösztönzőket” kínálnak az EU-tagállamoknak, ha úgy döntenek, hogy kohéziós programokat használnak a védelmi kiadások növelésére.
és 5. A negyedik és ötödik megoldás a magántőke mozgósítását jelentené az Európai Takarék- és Beruházási Unión és az Európai Beruházási Bankon (EBB) keresztül.

A Bizottság a 2022 óta lendületesen felfegyverkező lengyel modellt igyekszik előtérbe állítani. Lengyelország az elmúlt három évben ugyanis védelmi költségvetését 2%-kal növelte, ezzel az Unió legnagyobb haderejét képezve. A lengyel modell alapjául az egyéni megtakarítások a hazafias erőfeszítésbe való bevonása áll.

Németország is történelmi jelentőségű döntést hozott: a Bundestag március 18-án véget vetett a régóta fennálló adósságféknek, amely 500 milliárd eurónyi új állami beruházást tesz lehetővé. Ez a 2009 óta érvényben lévő politika az elmúlt tíz évben hozzájárult az ország államadósságának csökkentéséhez.

Évek óta erősödik a nyomás az adósságfék újragondolására. Németország nettó állami beruházása több mint 25 éve negatív, ami hátráltatja a növekedést.

A változás katalizátora az Egyesült Államokból érkezett. Donald Trump Fehér Házba való visszatérésével és a NATO-kötelezettségvállalások nyílt megkérdőjelezésével Németország az Egyesült Államok biztonsági támogatásának csökkentésével szembesült. A német törvényhozók azzal érveltek, hogy az Egyesült Államok védelme nélkül Európa legnagyobb gazdaságának többet kell befektetnie a védelmébe.

Európa képes volna-e megvédeni önmagát az Egyesült Államok nélkül?

„Ha Európa el akarja kerülni a háborút, fel kell készülnie a háborúra” – hangoztatta von der Leyen elnök a Bizottság által március 19-én nyilvánosságra hozott ún. fehér könyv megjelenése előtti napon. Célja, hogy elmélkedési alapot adjon a március 20-án Brüsszelben összegyűlt állam- és kormányfőknek, illetve választ adjon a védelembe való évek óta tartó krónikus alulbefektetésekre és az EU katonai képességeire fordított hatékony kiadások hiányára.

A Kiel Intézet és a Breugel think tank február végi becslése szerint 300 000 amerikai katona harci kapacitásának megfelelő európai kapacitások növelésére van szükség, különös tekintettel a gépesített és páncélozott erőkre az amerikai hadsereg nehéz egységeinek helyettesítésére. Mindemellett a jelenlegi európai védelmi beruházásokat az „ipari érdekek” által irányított koordináció hiánya jellemzi.

Ki profitál mindebből?

Érdekes azt is megfigyelnünk, hogy igen keveset hallani és olvasni azokról a feltételezhetően igen jelentős profitokról, amelyekre a fegyver gyártók már most szert tesznek… nem beszélve arról, amire még szert fognak tenni.

A világ 10 legtöbb fegyvert exportáló országának 2025-ös listáján az Egyesült Államok után közvetlenül Franciaország található. Ötödik és hatodik helyen pedig Németországot és Olaszországot találhatjuk. 

A Stockholmi Nemzetközi Békeintézet (SIPRI) elemzése szerint a fegyvereket és katonai szolgáltatásokat gyártó vállalatok világszerte már 2023-ban közel 600 milliárd eurós nyereséget könyvelhettek el.

Adalékként még tegyük ehhez hozzá azt, hogy valamennyi fegyvergyártó cég nukleáris fegyverei modernizálására összpontosít, mivel a nukleáris fejlesztés a fegyvergyártó cégek fő profitforrása. Ebben pedig az EU egyetlen atomfegyverrel rendelkező hatalmaként Franciaország nyilvánvalóan helyzeti előnyt élvez.

Ahhoz kétség nem férhet, hogy az orosz–ukrán háborút az orosz agresszió indította el. De kinek is volna manapság kételye afelől, hogy ez a háború is, illetve az ebből kibontakozó uniós militarista orientáció, alapvetően nyers tőkeérdekekről szól. Még akkor is, ha mindezt erkölcsi szolidaritás formájában tálalja az EU-t irányító politikai elit. 

Szerző: Csepeli Réka kutató, NKE Európa Stratégia Kutatóintézet, Forrás: Ludovika.hu

Április végi vetés – Milyen zöldségek kerülhetnek a földbe fagymentes időszakban?

Április vége a kertészkedés igazi aranyidőszaka. A hosszabbodó nappalok, a melegedő talaj és a fagymentes éjszakák ideális körülményeket teremtenek sokféle zöldség vetéséhez. Magyarországon, a mérsékelt égövi kontinentális éghajlatnak köszönhetően, április végére általában elmúlnak az utolsó éjszakai fagyok – különösen az Alföldön, a Dunántúli-dombság védettebb részein vagy a városi környezetben. Ez a kertészeknek zöld utat ad a melegigényesebb növények vetéséhez és palántázásához is.
2025. 04. 21. 16:00
Megosztás:

Ferenc pápa halálával erkölcsi iránytűt veszített a világ

Ferenc pápa halálával nemcsak a katolikus egyház, hanem az egész világ elveszített egy olyan erkölcsi iránytűt, aki következetesen kiállt a béke, a szegények és az emberi méltóság mellett, vallástól, származástól és társadalmi helyzettől függetlenül - írta a Jobbik elnökhelyettese az MTI-hez hétfőn elküldött közleményében.
2025. 04. 21. 15:00
Megosztás:

Bitcoin árfolyam áttöri a határokat – közeleg a 100 ezer dolláros BTC álomárfolyam?

A Bitcoin ismét megmutatta, mire képes, amikor a piaci lendület és az intézményi FOMO (fear of missing out – kimaradástól való félelem) egy irányba mutat. A vezető kriptovaluta áttörte a 87 000 dolláros szintet, és sok elemző szerint már nem az a kérdés, eléri-e a 100 000 dollárt, hanem mikor. Az év második negyedévében a Bitcoin akár történelmi magasságokba is emelkedhet – de vajon mi áll a felfutás mögött, és hol lehet az árfolyam plafonja?
2025. 04. 21. 14:00
Megosztás:

Meghalt Ferenc pápa

Meghalt Ferenc pápa hétfőn reggel - jelentette be a Vatikán.
2025. 04. 21. 13:00
Megosztás:

A Solana árfolyama ismét a régi szép időket idézi - mi áll a Solana emelkedés hátterében?

A kriptovaluta piac egyik legnagyobb meglepetése ismét a Solana (SOL), amely az elmúlt hetekben nemcsak árfolyamában mutatott figyelemre méltó erősödést, hanem hálózati aktivitásban és felhasználói elköteleződésben is új szinteket ért el. A szakértők már 150 dolláros rövid távú, sőt akár 2 000 dolláros hosszú távú árfolyamcélt is emlegetnek – de vajon mennyire megalapozott ez az optimizmus?
2025. 04. 21. 12:00
Megosztás:

Érettségi 2025: célzott felkészüléssel akár két jegyet is javíthatnak a diákok

Mit tehetnek a diákok a felkészülés utolsó napjaiban?
2025. 04. 21. 11:00
Megosztás:

Víztechnológiai kutatóközpontot hoz létre a Pannon Egyetem Nagykanizsán

A legmodernebb víztechnológiai kutatásokra és az ezekhez kapcsolódó analitikai mérésekre alkalmas, innovatív oktatási és kutatási központot hoz létre nagykanizsai kampuszán a Pannon Egyetem - közölte a felsőoktatási intézmény az MTI-vel.
2025. 04. 21. 10:00
Megosztás:

A Bitcoin árfolyama újra robban: Trump Fed-ellenes húzása gyengíti a dollárt, erősíti a kriptopiacot

A kriptovaluta piac újabb lendületet kapott hétfőn, miután a Bitcoin erőteljes kitörést produkált, miközben az amerikai dollár hároméves mélypontra esett. A piacot Donald Trump legújabb kijelentései kavarták fel, amelyek szerint megpróbálhatja leváltani Jerome Powell Fed-elnököt — ez a politikai bizonytalanság újabb lendületet adott a digitális eszközöknek, különösen a Bitcoinnak és az aranynak.
2025. 04. 21. 09:00
Megosztás:

Kína elutasít az országa ellen irányuló minden gazdasági megegyezést

Kína tiszteletben tart minden olyan felet, amely az Egyesült Államokkal fennálló gazdasági és kereskedelmi nézeteltéréseket egyenlő feltételek mellett, konzultáció útján oldja meg, de határozottan ellenzi, hogy bármelyik fél Kína rovására kössön alkut - közölte hétfőn a kínai kereskedelmi minisztérium.
2025. 04. 21. 08:20
Megosztás:

Nagy István: A vírus megállításához minden állattartó fegyelmezettsége kell

Órákon belül felszámolják a ragadós száj- és körömfájásvírussal fertőzött rábapordányi állattartó telepet - jelentette be Nagy István agrárminiszter szombati sajtótájékoztatóján, Budapesten. Hozzátette: a vírus megállításához minden állattartó fegyelmezett együttműködésére van szükség.
2025. 04. 21. 06:00
Megosztás:

Horváth László: Provokáció a húsvéti marihuána-tüntetés

Arcátlan provokáció a húsvétvasárnapi marihuána-tüntetés, de ez volt az utolsó - írta Horváth László, a kábítószer-kereskedelem felszámolásáért felelős kormánybiztos a Facebook-oldalán vasárnap.
2025. 04. 21. 05:00
Megosztás:

Felszámoltak egy drogkereskedő-hálózatot Veszprém vármegyében

Felszámoltak egy drogkereskedő-hálózatot Veszprém vármegyében, a rendőrök hat embert vettek őrizetbe - közölte a vármegyei rendőr-főkapitányság vasárnap a rendőrség honlapján.
2025. 04. 21. 03:00
Megosztás:

A női nyugdíjasok feje fájhat most a döntés miatt!

A nyugdíjasok és a nyugdíjazás előtt állók körében három kiemelten fontos probléma körvonalazódik: a nők kedvezményes nyugdíjának feltételrendszere, az özvegyi nyugdíjak szabályozása, valamint a nyugdíjak emelésének mechanizmusa.
2025. 04. 21. 02:00
Megosztás:

Elfogadták! A családi pótlékot megvonják 6 esetben

A családi pótlék folyósítását 6 esetben is szüneteltetni kell a hatályos jogszabály szerint az alábbi esetekben:
2025. 04. 21. 01:00
Megosztás:

Van 2300 forintod? Így csinálhatsz belőle tízmilliókat pofonegyszerűen

Tízmilliók füstbe mennek – nap mint nap! Egy átlagos magyar dohányos ma napi egy doboz cigarettára közel 2300 forintot költ. Ez évente több mint 800 ezer forint, amit – szó szerint – elfüstöl. De mi történne, ha ettől a szokástól egyik napról a másikra megszabadulnál?
2025. 04. 21. 00:01
Megosztás:

A héten többször is brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében

Az elmúlt héten többször is brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében.
2025. 04. 20. 22:00
Megosztás:

Ez a 3 legjobb kriptovaluta vétel most a medvepiaci hangulat ellenére is

Három legjobb kriptovaluta befektetés, amit érdemes tovább venni a medvepiac közepette is. Bár a kriptopiac jelenleg vérvörös árnyalatban úszik, és még a legnagyobb coinok is súlyos veszteségeket szenvedtek el, akad néhány digitális eszköz, amelyek hosszabb távon meglephetik a befektetőket.
2025. 04. 20. 21:00
Megosztás:

A húsvéti tojás titkai – miért festjük, és mit jelképez?

A húsvéti tojás az egyik legismertebb és legkedveltebb szimbóluma az ünnepnek – de vajon honnan ered a hagyomány, és miért festjük a tojást?
2025. 04. 20. 19:00
Megosztás:

Dogecoin árfolyam elemzés, DOGE kriptovaluta előrejelzés: Merre tart a Dogecoin (DOGE)?

A Dogecoin (DOGE) – az egykor mémként indult, ma már komoly közösséggel és piaci kapitalizációval rendelkező kriptovaluta – az utóbbi hónapokban jelentős korrekción ment keresztül. Elemzésünk célja, hogy technikai indikátorok alapján felmérjük az aktuális trendeket, azonosítsuk a lehetséges támasz- és ellenállási szinteket, és előrejelzést adjunk rövid, közép és hosszú távra. Külön figyelmet fordítunk arra, hogy kezdő befektetők számára is érthető módon magyarázzuk el a grafikonok és indikátorok üzenetét.
2025. 04. 20. 18:00
Megosztás:

Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás

Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás, a sok napsütés mellett többfelé várható zápor, zivatar, a hőmérséklet csúcsértéke pedig 20 és 25 Celsius-fok között alakul. A hét végén csökken a csapadék valószínűsége és kissé visszaesik a hőmérséklet - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2025. 04. 20. 16:00
Megosztás: