Európának munkaerőre van szüksége, de mi a megoldás?

Európának munkaerőre van szüksége, a jelenlegi munkaerőhiányt a szabályozott, okos, ellenőrzött és jogszerű bevándorlást lehetővé tevő migrációs politika orvosolhatja - jelentette ki a német kancellár Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén kedden.

Európának munkaerőre van szüksége, de mi a megoldás?

Olaf Scholz, az Ez Európa címmel rendezett EP-vitán a közös uniós migrációs és menekültügyi megállapodás mihamarabbi elfogadását sürgette, amelynek középpontjában - szavai szerint - a szolidaritásnak kell állnia.

Az illegális migrációt úgy kell kezelnie az Európai Uniónak, hogy az európai értékeket ne árulja el közben - hangsúlyozta.A német kancellár kijelentette: Európának új szabadkereskedelmi megállapodásokat kell kötnie, és egyenlő feltételek melletti partnerségeket kell kialakítania.

"Ha az elkövetkező években sem változtatunk hozzáállásunkon a szabadkereskedelmi megállapodásokat illetően, akkor mások diktálják majd a szabályokat, alacsonyabb környezetvédelmi és társadalmi normákkal" - fogalmazott.

A gyarmatosítás következményeinek leküzdése az afrikai, ázsiai és latin-amerikai országokkal kötött európai partnerség alapvető eleme kell legyen - mondta Scholz, majd hozzátette: az ilyen partnerségeknek "hátra kell hagyniuk az elmúlt évtizedek eurocentrikus nézetét", javítaniuk kell az élelmezésbiztonságot, le kell küzdeniük a szegénységet, és segíteniük az éghajlat és a környezet védelmét.

"Európának a világ felé kell fordulnia" - fogalmazott a német kancellár, majd hozzátette: egy "kibővített és megreformált" Európai Unióra van szükség, amelyhez az EU külpolitikájában több döntés kell hozni minősített többséggel.

A német kancellár azt is hangsúlyozta, hogy "a rivalizálás és a verseny erősödött" Kína részéről. - Kína partner, versenytárs és rivális, ugyanakkor nem a kapcsolatok felszámolására, hanem "okos kockázatcsökkentésre" kell törekedni Pekinggel kapcsolatban - mondta. A német kancellár kijelentette továbbá: Európának nem szabad megijednie Oroszország győzelemnapi katonai felvonulásán bemutatott fegyvereitől. "Legyünk kitartóak és rendíthetetlenek Ukrajna támogatását illetően" - fogalmazott Scholz.

Olaf Scholz, aki Roberta Metsola EP-elnökkel tartott sajtótájékoztatót az uniós parlamentben, közölte: az EU az Oroszországgal szembeni szankciók hatékonyságának javításán dolgozik. Cél a meglévő szankciók betartatása - hangsúlyozta. A következő, immár 11. szankciós csomag "nem az utolsó" - tette hozzá a német kancellár.

Gyöngyösi Márton, a Jobbik-Konzervatívok európai parlamenti képviselője felszólalásában azt mondta, Olaf Scholz pártjának, a Német Szociáldemokrata Pártnak (SPD) a korábbi politikája mára teljesen kiszolgáltatta Németországot a "putyini Oroszországnak", Közép-Európában pedig az európai értékeket támadó olyan politikusokkal barátkozott, mint Orbán Viktor miniszterelnök és "kiszolgálói".

Noha - véleménye szerint - Scholz kancellár számra fontosak a német nagyvállalatok érdekei, a szabadság, a demokrácia és az európai népek közötti szolidaritás legalább ennyire fontos - emelte ki.

"Ahogyan Oroszországgal szemben itt a változás ideje, úgy itt van Közép-Európában is" - fogalmazott.

A politikus végezetül Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, valamint "európai tanítványaival" szembeni együttes fellépésre, és Közép-Európa közös felzárkóztatására szólított fel.

Több mint 10 millió eurós bírságot kapott egy orosz árnyékflottás hajó Belgiumban

Több mint 10 millió eurós bírságot szabtak ki egy, az úgynevezett orosz árnyékflottához köthető tartályhajóra, miután a belga hadsereg a hétvégén fedélzetére lépett - jelentette be kedden Annelies Verlinden igazságügyért és Jean-Luc Crucke közlekedésért felelős miniszter.
2026. 03. 04. 07:30
Megosztás:

Az AI kilépett a chatablakból: 2026-ban már helyettünk foglal, vásárol és dönt

A mesterséges intelligencia új szintre lépett: 2026-ban az agentic AI modellek váltják fel a hagyományos, statikus „kérdezz–felelek” alapú chatbotokat. A technológia nemcsak a marketinget és az ügyfélszolgálatot formálja át, hanem az online vásárlás, a keresés, a szolgáltatásfoglalás és az üzleti adatkezelés teljes ökoszisztémáját is – derül ki a JabJab digitális marketing ügynökség legfrissebb AI Traffic Index elemzéséből.
2026. 03. 04. 07:00
Megosztás:

CATL Debrecen: nem volt mérgezés az akkumulátorgyárban

Nem történt mérgezés a CATL debreceni akkumulátorgyárában - tájékoztatta a cég kedden az MTI-t a belső vizsgálat eredményéről.
2026. 03. 04. 06:30
Megosztás:

Mától még rugalmasabb feltételek mellett pályázhatnak a hazai mikro- és kisvállalkozások a telephelyfejlesztést támogató program keretében

A kormány mindent megtesz a hazai kkv-k erősítése érdekében, ezt a célt szolgálja a GINOP Plusz-1.2.4-25 program is, amely a legkevésbé fejlett településeken működő mikro- és kisvállalkozások beruházásait támogatja európai uniós társfinanszírozással.
2026. 03. 04. 06:00
Megosztás:

46,5 milliárdra emelték a kárenyhítési alap keretét

Megemelték az időjárás okozta károk utáni kompenzálási keretét, a kárenyhítési alapban 28,4 milliárd helyett 46,5 milliárd forint áll rendelkezésre - jelentette be Nagy István agrárminiszter kedden az OTP Agrár Gála rendezvényén, Budapesten.
2026. 03. 04. 05:30
Megosztás:

Nem szellőznek maguktól az energiahatékony ablakok

A modern, háromrétegű üvegezéssel és tömítéssel ellátott nyílászárók jelentősen csökkenthetik az energiafelhasználást, ugyanakkor a fokozott légzárás miatt nem biztosítanak automatikus légcserét. Szakértők szerint a nyílászárócsere után kiemelt figyelmet kell fordítani a rendszeres, rövid ideig tartó, intenzív szellőztetésre, ellenkező esetben megnőhet a beltéri páratartalom és a penészesedés kockázata. A jól szigetelő műanyag, fa és alumínium ablakok egyaránt csak tudatos használat mellett biztosítanak egészséges beltéri levegőt.
2026. 03. 04. 05:00
Megosztás:

Olaj, tech és légiközlekedés: nyertesek és vesztesek a tőzsdén a közel-keleti válság árnyékában

A hétvégén eszkalálódott közel-keleti konfliktus válságüzemmódba taszította a globális piacokat. Súlyos geopolitikai válságról van szó; a támadások célpontjai között számos fontos és kritikus infrastruktúra is szerepel (pl. olajszállító tartályhajók, repülőterek stb.). Rövid távon hatalmas a bizonytalanság a piacokon és a világban. Az Egyesült Arab Emírségek (Dubai és Abu-Dhabi) tőzsdéi ma és holnap zárva tartanak a teljes összeomlás elkerülése érdekében.
2026. 03. 04. 04:30
Megosztás:

Egymilliárd forintot spóroltak a kkv-k az auditfelkészítéssel

A hazai vállalkozások felkészülését segítő "Kiberbiztonsági védőháló a kkv-szektor számára" program eseményein összesen 310 hazai vállalkozás vett részt az elmúlt hónapokban, ezzel a cégek a számítások szerint több mint 1 milliárd forint kiadást takarítottak meg – közölte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) kedden az MTI-vel.
2026. 03. 04. 04:00
Megosztás:

Jelentős módosítás előtt az állami támogatások uniós szabályozása

Az Európai Bizottság az állami támogatási szabályok átfogó reformjára készül: az ún. csoportmentességi rendelet tervezett módosítása egyszerűbb hozzáférést, nagyobb rugalmasságot és kevesebb adminisztrációt ígér a vállalatok számára, az ösztönzők pedig erősebb hatást érhetnek el. Az új keretrendszer 2027-től léphet hatályba, és jelentősen befolyásolhatja a pénzbeli támogatások és adókedvezmények alkalmazását az Európai Unióban – hívja fel rá a figyelmet az EY.
2026. 03. 04. 03:00
Megosztás:

Közélet Nád a beton helyett: a legtöbben természetesebb Balatont szeretnének

A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont és a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet kutatói azt vizsgálták*, hogy az emberek mit tartanak értékesnek a Balatonban és annak partján.
2026. 03. 04. 02:30
Megosztás:

Egyéni vállalkozók figyelmébe! Negyedévesre vált a tb- és szochóbevallás

Az egyéni vállalkozóknak már csak negyedévente kell bevallani a tb-járulékot és a szochot; januártól egyszerűsödtek az egyéni vállalkozók bevallási szabályai: függetlenül attól, hogy valaki a vállalkozói jövedelemadózás szabályai szerint vagy átalányadózóként folytatja tevékenységét, a tb-járulékot és szochot tartalmazó, úgynevezett 58-as bevallást már csak negyedévente kell benyújtania - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kedden az MTI-vel.
2026. 03. 04. 02:00
Megosztás:

13 százalékkal is visszaeshetnek az okostelefon-kiszállítások idén

Idén akár 12,9 százalékkal, 1,1 milliárdra eshetnek az okostelefon-kiszállítások az egyre súlyosabb memóriachip-hiány miatt - véli az International Data Corporation (IDC) informatikai és távközlési piackutató vállalat.
2026. 03. 04. 01:30
Megosztás:

Nem akarják a magyar dolgozók, hogy nyilvánossá tegyék a fizetésüket

Ketyeg az óra: az EU bértranszparencia-irányelve hamarosan élesedik, miközben a cégek háromnegyede (75%) és a munkavállalók fele (51%) ma még nem támogatná, hogy a bérek mindenki számára nyilvánosak legyenek.
2026. 03. 04. 01:00
Megosztás:

Magyar siker a Financial Times TOP 1000-es listáján: Európa leggyorsabban növekvő HR cége lett a Quantum Digitális Diákszövetkezet

Március 3-án kihirdette a Financial Times a 2026-os „FT 1000 - Europe’s Fastest-Growing Companies” rangsort, amely az európai üzleti élet legdinamikusabb szereplőit vonultatja fel. Franciaország, Németország, az Egyesült Királyság és Olaszország adja a rangsorban szereplő vállalatok 75 százalékát, ugyanakkor a lista élmezőnyében idén egy magyar szereplő is áttörést ért el: a Quantum Digitális Diákszövetkezet a 15. helyen végzett. A 2021 és 2024 közötti időszakban a cég bevételei több mint negyvenszeresére nőttek, miközben a növekedés motorja tisztán az organikus fejlődés és a HR-folyamatok automatizálása volt.
2026. 03. 04. 00:30
Megosztás:

Hogyan befolyásolják a trendek a lakberendezési árakat?

A lakberendezés világában a trendek gyorsabban váltják egymást, mint valaha. Ami néhány éve még modernnek számított, ma már könnyen elavult hatást kelthet. De vajon mennyire érdemes követni az aktuális irányzatokat? És ami talán még fontosabb: mennyivel drágább egy divatos megoldás? A trendek nemcsak esztétikai kérdésként jelennek meg a lakberendezésben, de komoly árbefolyásoló tényezők is lehetnek.
2026. 03. 03. 23:59
Megosztás:

NATO-főtitkár: Irán nukleáris fejlesztése Európára is veszélyt jelent

A NATO főtitkára keddi szkopjei látogatása során ismételten védelmébe vette Izrael és az Egyesült Államok Irán elleni támadásait, hangsúlyozva, hogy Teherán nukleáris és ballisztikus képességeinek fejlesztése nemcsak Izraelre, hanem Európára is komoly fenyegetést jelent.
2026. 03. 03. 23:30
Megosztás:

Fontos jogszabályváltozások: bizonyos fogyasztói jogok ezentúl KKV-kra is kiterjednek

Fogyasztói jogokat kapnak a mikro-, kis- és középvállalkozások több jogszabály-módosításának köszönhetően – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. Márciustól a kötelező jótállás alá eső fogyasztási cikkekre vonatkozó szabályok is kiterjednek az érintett cégekre, ami számos új kötelezettséget ró a kiskereskedőkre.
2026. 03. 03. 23:00
Megosztás:

Nemzetközi áttörésre készül a magyar fejlesztésű AIDA alkalmazás

Nemzetközi sikert remél az AIDA (Artificial Intelligence Data Assistant) kiskereskedelmi döntéstámogató rendszertől fejlesztője, a Laurel Kft. az első piaci visszajelzések alapján.
2026. 03. 03. 22:30
Megosztás:

A Polgári Bank ügyfelei mától a MagNet Bank közösségének tagjai

Sikeresen lezárult a Polgári Bank Zrt. állományának átruházása a MagNet Magyar Közösségi Bank Zrt.-re. 2026. február 28-tól a Polgári Bank érintett ügyfelei automatikusan a MagNet Bank ügyfeleivé váltak. A mindennapi bankolás zavartalan: a számlaszámok és a szerződéses feltételek változatlanok maradnak, a digitális szolgáltatások pedig a MagNet korszerű elektronikus csatornáin érhetők el tovább.
2026. 03. 03. 22:00
Megosztás:

Telefonon egyeztetett az orosz és az iráni külügyminiszter

A közel-keleti válságról tárgyalt telefonon Szergej Lavrov orosz és Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter - közölte kedden a moszkvai diplomáciai tárca.
2026. 03. 03. 21:30
Megosztás: