Ezt kell tudni a tervezett gázár-plafonról
Ráadásul a sima áron kívül van benne egy nagyon erős kitétel, nevezetesen az LNG és a TTF egyhónapos földgáz ár közötti 58 eurós különbség.
Ha netán életbe lépne ez a szigorú ársapka – ami idén augusztusban sem aktiválódott volna – akkor ennek a hatása nagy valószínűséggel már csak igen kevés orosz gázra vonatkozna.
Ugyanis a Nord Stream korábbi heti 1.200 millió köbméteres gázexportja a 36. héttől nullára csökkent, s ez szerintünk így is marad.
Az Ukrajnán keresztül érkező tranzit gáz tavasz előtt 300 és 600 millió köbméter között mozgott, ami aztán 280 millió köbméter környékén stabilizálódott. (A korábbi években egyébként volt olyan is, hogy heti 1.800 köbméter volt az ezen az útvonalon szállított gáz, de tavaly már inkább csak 600 és 1.000 millió köbméter között mozgott hetente, közelebb az alsó értékhez.)
Az utóbbi hetekben valamivel 300 millió köbméter fölött alakult. S ez talán így marad, bár az is lehet, hogy ez is eltűnik.
A Lengyelországon keresztülhaladó gázvezeték, a Yamal 35 és 360 millió közötti év eleji gáz szállítása a háború kitörése után a 19. héttől nullára csökkent, s valószínűleg ez a cső is száraz marad a jövőben.
A déli folyosón, a Turkstream-en érkező gáz az egyetlen, ami a tavalyi évnek megfelelően érkezik. Ez tipikusan heti 200-300 millió köbméter között fluktuál, kivéve amikor nyáron karbantartás van, mert akkor egy-két hétre lecsökkenhet 30-40 millióra.
Mindez azt sugallja, hogy a „békebeli” 150 milliárddal szemben jövőre mintegy 25-30 milliárd köbméter orosz földgáz érkezhet az EU-ba, ha a jelenlegi szállítási mennyiségeket vesszük alapul, ami mintegy heti 500-600 millió köbméterre rúg a Turkstream és az Ukrajnán keresztüli szállításokkal kalkulálva. Mindeközben a heti LNG import 2.500-3.500 köbméter között volt idén a tavalyi 1.000-2.500 közötti értékhez képest, és az új LNG terminálok belépésével jövőre még tovább növekedhet.
Mit is jelent mindez?
Hogy a beszerzett gáz, elsősorban orosz gáz árára kiható intézkedés a korábbi 150 milliárd körüli mennyiséggel szemben már csak annak 15-20 százalékának árazására fog jó(!) esetben kihatni. Ha netán leállnának a gázszállítások, akkor még annyira sem.
Ezen belül Magyarország, amelyet elvileg nem érint a gázár sapka intézménye, mintegy 8 milliárd köbmétert importál, s ez gyakorlatilag tisztán orosz gáz.
Mindez pedig azt jelenti, hogy a gázár sapka intézménye a teljes uniós 400 milliárd köbméteres felhasználáshoz képest csak igen kis mennyiség, talán kevesebb mint 20 milliárd köbméter földgáz árát fogja érinteni. De lehet, hogy ennél is kevesebbet, ha még kevesebb gáz érkezik Oroszországból. (forrás: ERSTE elemzés)