Fájdalmasra sikeredett a magyar infláció
A szolgáltatói árak nem „csituló” emelkedéséhez felzárkóztak az élelmiszerek is, amelyek a korábbi csökkenésből emelkedésbe fordultak át, az árazási korlátok eltörlését követően. Az ebből adódó emelkedés különben elsősorban a liszt és a cukor árában volt tetten érhető. Ha pedig a fő számot nézzük, akkor az üzemanyag drágulás sem segített.
Mindez eltér az MNB által korábban becsült pályától, ami év végéig 4,0 százalék alatti inflációt prognosztizált, s csak decemberre számított 4,0 százalék fölötti értékre. Ez volt az egyik alapja a júliusi kamatcsökkentésnek. Mivel adat-vezérelt üzemmódban vannak a döntéshozók, ezért azt gondoljuk, hogy a fenti számok — legalább átmenetileg, de lehet, hogy hosszabb időre is — megállítják a kamatcsökkentést.
Ha pedig a relatív inflációt nézzük, akkor sem állunk jól. Míg május, júniusban a magyar infláció alatta maradt az Eurózónáénak, addig mostanra elvesztettük a két hónap alatt felhalmozott előnyt. Így a vásárlóerőparitáson számított egyensúlyi forint árfolyam 0,7 százalékkal, majdnem három forinttal romlott a forint szempontjából. Ennek ellenére a forint enyhén erősödik ma reggel, ami azt sugallja, hogy a magasabb szinten maradó carry-re összpontosítanak inkább a devizapiaci szereplők.
Forrás: Bloomberg, Erste