Fejlesztésre nyert támogatást a Re-Glass Kft.
Aszódi Ferenc elmondta, a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (ginop) Plusz keretéből nyertek el 143 millió forintot, amelyet több mint kétszázmilliós önerővel egészítettek ki.
A kutatás-fejlesztési projektben egy budapesti, laborkapacitással rendelkező vállalattal dolgoztak együtt. A projekt célja az volt, hogy az eddig hulladéktárolókba szállított laminált gépkocsi-szélvédőüvegek komponenseit - az üveget és az úgynevezett PVB ragasztóanyagot - szét tudják választani, és az előbbit gazdaságosan ki tudják nyerni.
Saját felismerésük volt, hogy bizonyos szervetlen sók oldatában a PVB - megfelelő hőmérséklet és idő mellett - megduzzad, majd leválik az üvegről. A kidolgozott technológia újdonsága, hogy - az addig ismert megoldásokkal szemben - mindez kémiai degradáció nélkül következik be.
"Ipari oldalról Nyugat-Európában is kiemelt igény mutatkozik a probléma megoldására" - fogalmazott az ügyvezető. "A pályázati forrást arra nyertük el, hogy ezt a laborszinten működő dolgot kisipari méretben is működővé tegyük, ami sikerült" - mondta Aszódi Ferenc.
Jelenleg Győrben, egy bérelt csarnokban működik a technológia, az üzemben évi 1000 tonna kapacitással lehet előállítani a 100 százalékos tisztaságú PVB-fóliát és az abból készített granulátumot is.
Aszódi Ferenc szerint a fő probléma, hogy az ipari felhasználók egyelőre nem ismerik az anyagot és a technológiát, pedig ezt - lévén elsősorban ragasztóanyag - a cipőiparban, a műbőrgyártásban, sőt a biztonsági fólia újragyártásában is alkalmazni lehetne, ahelyett, hogy elásnák vagy elégetnék, ahogy az ma történik. Ezért most piackutatásba, -keresésbe fognak.
A győri üzemben a kapacitás a hulladékvolumen növekedésével akár duplázható vagy triplázható. Az eljárás know-how része, különösen szabadalmi védettség megszerzése esetén, értékesíthető világszinten is - jelezte az ügyvezető.
A Re-Glass minden típusú üveghulladék begyűjtésével, kezelésével és hasznosításával foglalkozik. Az orosházi mellett Budapesten, Mezőörsön és Győrben is rendelkezik telephellyel vagy fiókteleppel. Az orosházi öblös- és síküveggyárat csaknem teljes egészében a Re-Glass Kft. látja el alapanyaggal.
A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a 60 munkavállalót foglalkoztató cég 2023-ban 4,75 milliárd forint árbevételt ért el, szemben az egy évvel korábbi 2,4 milliárddal. Az exportértékesítés ez idő alatt 511 millió forintról 2 milliárdra nőtt. Adózott eredménye több mint duplájára, 300 millió forintról 685 millió forintra bővült.