Felfordulás lehet az európai vállalati kötvénypiacon
A német jegybank elnöke, Joachim Nagel az anti-fregmentációs eszköz veszélyeire hívta fel a figyelmet, ugyanis az szerinte nem a megfelelő szemlélettel szól bele a piaci működésekbe, és az Eurózóna közös monetáris politikájának gyakorlását is megnehezítheti. Nagel szerint a monetáris politikai döntéseket nem határozhatják meg rövidtávú folyamatok, és a fregmentáció ellen bevezetett eszközöket csak nagyon behatárolt esetekben lehet használni.
A JPMorgan stratégája, Matthew Bailey szerint az orosz gázról történő teljeskörű leválás óriási különbségeket okozhat az európai vállalati kötvénypiacon. Az elemzésük legrosszabb forgatókönyve alapján a ’junk-bond spreadek’ a koronavírus berobbanásakor mértnél is nagyobbra, akár ezer bázispontosra is nőhetnek. A JPMorgan szerint az orosz gázról való leállás óriási terheket mérne a vállalatokra, amiket az államok nem tudnának olyan mértékben támogatni, ugyanis a pandémia alatt hatalmas fiskális költekezés történt, se ezt nem tehetik meg újra az országok.
Németországban 30 év után először mértek kereskedelmi deficitet májusban, miután a növekvő energiaárak következtében drágábbak lettek a német termékek, így csökkent az exportvolumen. Az export havi alapon 0,5%-kal zsugorodott, míg az import 2,7%-kal nőtt. Ez különösen negatívan érinti az egyébként jelentős exportforgalommal rendelkező német ipart. (forrás: ERSTE)