Felülteljesített a brit gazdaság
Az ONS közölte azt is, hogy felülvizsgált számításai alapján a brit hazai össztermék értéke júliusban 0,2 százalékkal esett vissza az előző becslésben kimutatott 0,1 százalékos csökkenés helyett, és augusztusban is csak a korábbi 0,4 százalékos becslés felével, 0,2 százalékkal nőtt. A becslések felülvizsgálatát a brit GDP-érték 80 százalékát előállító szolgáltatási szektorból későn beérkező adatok indokolták.
Az ONS csütörtöki ismertetése szerint a harmadik negyedévben 1,3 százalékkal nőtt reálértéken a brit GDP a második negyedévben mért 5,5 százalékos növekedés után. Mindezek alapján a brit hazai össztermék szeptemberben 0,6 százalékkal volt alacsonyabb, mint tavaly februárban, a koronavírus-járvány megfékezésére 2020 márciusától elrendelt országos korlátozások előtti utolsó teljes hónapban.
Az idei harmadik negyedévre számolt GDP az ONS csütörtöki beszámolója szerint 2,1 százalékkal maradt el a 2019 negyedik negyedévében - vagyis a koronavírus-járvány elhatalmasodása előtti utolsó teljes negyedévben - mért szinttől. Ez egyben azt is jelenti, hogy a hét vezető ipari gazdaság csoportján (G7) belül ismét Nagy-Britannia jár a legmesszebb attól, hogy behozza a koronavírus-sokk okozta gazdasági veszteséget.
Az ONS kimutatása szerint az Egyesült Államok hazai összterméke már 1,4 százalékkal meghaladja a járvány előtti legutóbbi csúcsot, Franciaország pedig mindössze 0,1 százalékkal, Olaszország 1,4 százalékkal, Németország 1,5 százalékkal jár a koronavírus-járvány előtt mért GDP-értékek alatt.
Japán és Kanada még nem tette közzé első GDP-becslését a harmadik negyedévről, de e két G7-gazdaságban már a második negyedévben is csak 1,4, illetve 2 százalékkal maradt el a GDP-érték a 2019. végi szintektől.
A brit statisztikai hivatal hangsúlyozza azt is, hogy a brit gazdaság mindegyik szektorának teljesítménye elmarad a járvány előtti szintektől. A tavaly február és 2021 szeptembere között mért 0,6 százalékos halmozott GDP-elmaradáson belül a szolgáltatási szektor teljesítménye 0,3 százalékkal, a feldolgozószektoré 2,5 százalékkal, az építőiparé 1 százalékkal volt alacsonyabb, mint a tavalyi második hónapban. A tavaly februárhoz viszonyított kumulatív teljesítménycsökkenés ugyanakkor messze elmarad az első zárlat okozta tavaly tavaszi szabadesésszerű zuhanástól: 2020 második negyedévében 19,6 százalékkal, a tavalyi év egészében átlagosan 9,7 százalékkal zuhant reálértéken a brit hazai össztermék.
A tavalyi második negyedévi és az egész éves GDP-zuhanás egyaránt példátlan mértékű volt a modern brit gazdaságtörténetben. A tavalyi visszaesés egyben azt is jelentette, hogy a brit hazai össztermék értéke a 2013-as szintre zuhant vissza, vagyis a koronavírus-járvány sokkja hétévi növekedést emésztett fel.
Londoni pénzügyi elemzők szerint a brit gazdaság jelenlegi teljesítménye nem indokolja, hogy a Bank of England a legközelebbi jövőben emelje 0,10 százalékos mélységi rekordon tartott alapkamatát.
Samuel Tombs, a Pantheon Macroeconomics londoni üzleti elemzőműhely brit gazdasági ügyekkel foglalkozó főközgazdásza a szeptemberi GDP-adatok csütörtöki ismertetése utáni helyzetértékelésében kiemelte, hogy a harmadik negyedévi növekedés elmaradt a brit jegybank múlt heti monetáris jelentésében szereplő 1,5 százalékos előrejelzéstől.
Tombs szerint mindez azt valószínűsíti, hogy a Bank of England jövő februárig vár az első kamatemeléssel.