Fogpótlás fogászati híddal: a legegyszerűbb megoldás
A fog pótlása többféle eljárással is történhet az implantátumtól a koronán át a foghídig. Fogpótlás híddal abban az esetben válhat szükségessé, amikor vagy csak egyetlen, vagy akár több szomszédos fog hiányát is orvosolni kell.
Mi az a fogászati híd?
A fogászati híd egy olyan fogpótlás, ahol hiányzó fogakat pótolunk a foghiány melletti szomszédos fogak használatával. A legegyszerűbb foghíd három részből áll: két hídpillérből, melyeket a hiánnyal szomszédos fogakra ragasztanak és egy köztes elemből, ami a hiányzó fogat hivatott pótolni.
A foghíd előnyei
A hiányzó fogak pótlása nem csak esztétikai szempontból fontos: a rágóképesség is romlik, illetve túl nagy terhelés jut a szomszédos fogakra. A fogászati beavatkozás mérlegelésekor szem előtt kell tehát tartani a még meglévő fogak egészségét is. Emellett természetesen nem elhanyagolható az az önbizalom, amit a szép mosoly visszanyerésével kaphatunk. A fogászati híd további előnye, hogy gyorsan – akár 1-2 hét alatt elkészül – és látványos eredményt garantál.
A foghíd típusai
Fémkerámia foghíd
Magyarországon az egyik leggyakrabban elkészített foghíd típus. Elkészítése során a fogtechnikus először megalkotja a foghíd kicsinyített mását, majd ezt a fémvázat vonja be porcelánnal. A porcelán adja a foghíd végleges külsejét és formáját.
A fémkerámia hátránya az anyagában rejlik: a fém színű váz sajnos nem tud tökéletesen igazodni a fogaink színéhez és tulajdonságaihoz (például a fény számára nem transzparens), ezért általában az oldalsó fogak pótlására használják, ahol nem feltűnő az eltérő külső, viszont a fémváz nagy teherbírást biztosít.
Fémmentes esztétikus fog híd
Ha jól látszó helyen szenvedünk foghiányt, és fontos számunkra, hogy a pótlás és a foghíd teljesen illeszkedjen természetes fogaink sorába, érdemes a fémmentes megoldást választanunk. Az eljárás során használt leggyakoribb alapanyag a cirkónium-oxid. A cirkónium híd sokkal esztétikusabb megoldások megvalósítására nyújt lehetőséget, hiszen sokkal jobb a fényáteresztő képessége, vagyis jobban illeszkedik természetes fogaink színéhez és megjelenéséhez. A foghíd alapját sok esetben itt is egy egyszínű (fehér) váz adja, és a fémkerámiához hasonlóan erre kerül az esztétikusabb bevonat.
Foghíd árak
A foghíd elkészítésének költségei általában attól függenek, hogy fémkerámiát vagy esztétikus megoldást választunk a pótláshoz, hány hiányzó fogat kell helyettesítenie, illetve milyen technológiai háttér szükséges az elkészítéséhez. A legtöbb fogászat honlapján megközelítő információkat találunk az árakról, de a kezelés előtt mindenképpen pontos kalkulációt is biztosít számunkra a kezelőorvos.
A foghíd készítésének lépései
1. Mint minden fogászati beavatkozás, úgy a foghíd készítése is állapotfelméréssel, a kezelési terv elkészítésével és költségkalkulációval kezdődik.
2. Ezután minden esetben eltávolítják fogainkról a fogkövet és a lepedéket, higiénikus környezetet biztosítva ezzel a kezelés számára.
3. A foghíd elkészítéséhez általában elengedhetetlen a foghiányt határoló fogak lecsiszolása. Bár ijesztően hangzik, helyi érzéstelenítés mellett végzett, fájdalommentes lépésről van szó.
4. Mivel a végleges foghíd elkészítése némi időt vesz igénybe, a fogakról vett lenyomat alapján ideiglenes pótlás készül. Így a páciens várakozás közben is teljes fogsorral büszkélkedhet, illetve a műanyag pótlás elengedhetetlen funkciója a fogak védelme.
5. A végleges foghíd elkészítéséhez is foglenyomat készül, ami történhet hagyományos eljárás vagy digitális lenyomatvétel formájában is. A lenyomat alapján a fogtechnikus elkészíti a híd fogpótlást.
6. Elkészült a foghíd, a következő lépés pedig a próba. A fogorvos elhelyezi a szájban a végleges hidat, és ha mindent rendben talál mind a szakember és a páciens is, ragasztócementtel rögzítik a pótlást.
7. A ragasztást követően nem maradhat el még egy utolsó korrekció, ellenőrzés sem.