Fontos időszak kezdődik az amerikai tőzsdéken: indul a gyorsjelentési szezon
Ezen a héten kezdődik a negyedik negyedéves gyorsjelentési szezon az amerikai tőzsdéken, amikor a vállalatok beszámolnak a tavalyi év utolsó három hónapjának eredményeiről.
Magasan van a mérce, ugyanis a Factset felmérése szerint az elemzők arra számítanak, hogy az S&P 500-as cégek 4,6 százalékos bevételbővülés mellett 11,9 százalékkal nagyobb nyereségről számolnak be az előző év azonos időszakához viszonyítva. Igaz, szeptember végén még 14,5 százalék volt ez utóbbira a várakozás, de azóta a piac némileg óvatosabbá vált. Mindenesetre ha beigazolódik a várt 11,9 százalékos nyereségnövekedés az utolsó negyedévben, az felülmúlná az előző két évet, és a tízéves átlagot is, amely 8,5 százalék.
Magasan van a léc az amerikai cégek eredményei számára
A befektetők számítanak is a jó eredményekre, legalábbis az értékeltségek erről árulkodnak. Az S&P 500 előremutató P/E-rátája, mely az árfolyamot veti össze a részvényenkénti nyereséggel, 21,4, ami meghaladja az ötéves átlagot (19,7). Az index tizenegy szektora közül hétben várható éves szintű nyereségnövekedés.
A legnagyobb ugrás, közel 40 százalék a pénzügyi szektorban várható, de ennek leginkább technikai oka van. A bankok egy évvel korábban, 2023 negyedik negyedévében számolták el az amerikai betétbiztosítási rendszerbe történő befizetéseiket, melyekből a 2023 márciusában lezajlott bankválságban bajba jutott pénzintézetek ügyfeleit kárpótolták. Tehát főleg az alacsony bázis miatt tűnik nagynak a tavaly negyedik negyedéves nyereség, a tisztított eredmény csak kisebb mértékben javulhat.
A kommunikációs szolgáltatások szektorától ezúttal is erős teljesítményre lehet számítani, 20 százalék fölötti profitnövekedést várnak az elemzők. Ez nagyrészt a szektor gigavállalatainak, az Alphabetnek, a Metának és a Netflixnek köszönhető.
Az IT-szektor teljesítménye is felfelé húzhatja az átlagot, itt 14 százalékkal nőhetett a vállalatok nyeresége az előző év azonos időszakához viszonyítva. Kiemelkednek közülük a félvezetőiparban tevékenykedő cégek az Nvidia vezérletével, mivel a mesterségesintelligencia-csipek iránti kereslet nem lanyhult, sőt, tovább erősödött. Ennek hatására ebben az ágazatban átlagosan 35 százalékos nyereségnövekedés történhetett.
Azonban nem mindenütt ilyen rózsás a helyzet, az előrejelzések szerint négy S&P 500-as szektorban is csökkenő nyereségről adhatnak számot. Az alapanyagszektorban, a napi fogyasztási cikkek szektorában és az iparvállalatok esetén enyhe, 2-3 százalékos, míg az energiaszektorban nagyobb, közel 25 százalékos mértékben.
Az első fecske a Delta Air Lines, a légitársaság már pénteken, az amerikai tőzsdék nyitása előtt közzéteszi negyedik negyedéves gyorsjelentését. Mivel az olajpiac gyengélkedése miatt a repülőgép-üzemanyagok ára kedvezően alakult, és az amerikai fogyasztók sem fogták vissza a költéseiket – főleg a szolgáltatások esetén –, a cégtől jó teljesítmény, közel 40 százalékos nyereségnövekedés várható.
Ha előre tekintünk, az aktuális, idei első negyedévben is hasonló mértékű, 12 százalék körüli nyereségnövekedésre számítanak az elemzők az S&P 500-as cégektől. Ráadásul ez a következő negyedévekben tovább fokozódhat, és 2025 egészében 14,8 százalékkal több profitot zsebelhetnek be a cégek, mint tavaly.