Franciaországban ismét tombol a koronavírus

Franciaországban negyedik hete emelkednek a koronavírus-járvány napi esetszámai, s az elmúlt 24 órában meghaladták a 200 ezret - jelentette be Francois Braun új egészségügyi miniszter a nemzetgyűlési meghallgatásán. Jóllehet kötelező jellegű korlátozások továbbra sincsenek érvényben, s a kormány eddig csak ajánlásokat fogalmazott meg, a Francia Riviéra központjának számító Nizzában hétfőtől ismét kötelező a maszkviselés a tömegközlekedési járműveken.

Franciaországban ismét tombol a koronavírus

A hetedik hullám "emelkedőben van, és a múlt héten naponta átlagosan 120 ezer új esetet regisztráltunk, kedden pedig a napi esetszám valamivel meghaladta a 200 ezret" - mondta a tárcavezető az egészségügyi biztonságról készülő törvényjavaslat bizottsági vitájának kezdetén. "Az egyre gyorsabban terjedő vírussal szemben meg kell védenünk a lakosságot, és ügyelnünk kell a kiújulásnak az egészségügyi rendszerre gyakorolt hatásaira" - fogalmazott a nemzetgyűlési bizottság előtt kedd este a tárcavezető egy nappal azután, hogy Emmanuel Macron kinevezte őt az átalakított kormányába.

Francois Braun, aki kinevezése előtt sürgősségi orvosként dolgozott, elmondta: a napi esetszámok mellett a kórházba kerülők száma is emelkedik, s az intenzív osztályokon is több az ellátott, de ott lassabb az emelkedés. Kiemelte, hogy a jelenlegi járványhullám összehasonlíthatatlan az előzőekkel, s a járványügyi mutatók "jóval alatta vannak az előző, januári tetőzésnek".

Jelezte, hogy ugyanakkor a kórházakban tapasztalható munkaerőhiány miatt a kormány kiemelt figyelemmel kíséri a helyzet változását, s a kormány stratégiája egyértelmű: ajánlásokat fogalmaz meg, mindenekelőtt a zárt helyeken, elsősorban a tömegközlekedési járműveken és a vonatokon maszkviselést ajánl. A miniszter a negyedik oltás felvételét is ajánlja az arra jogosultaknak, azaz az egészségügyileg veszélyeztetetteknek és a 60 éven felüli korosztálynak. "Bár az egészségügyi rendkívüli helyzet véget ér, a koronavírus-járvány még nincs mögöttünk, muszáj bizonyos eszközöket megtartanunk a védekezéshez" - hangsúlyozta a tárcavezető az új törvényjavaslat kapcsán. Kiemelte: nem egy újabb rendkívüli állapot bevezetését tervezi a kormány, hanem "minimális, de szükséges intézkedések elrendelésének" lehetőségét július 31., a vészhelyzet kivezetése után is, a járvány ellenőrzés alatt tartására és a franciák megvédésére.

A külföldi turisták által egyik leglátogatottabb dél-franciaországi város, Nizza polgármestere, Christian Estrosi mindenesetre szerdán bejelentette, hogy hétfőtől a nagyváros tömegközlekedési járművein ismét kötelező a maszkviselés. Az elmúlt 24 órában 206 ezer új esetet regisztrált az egészségügyi tárca, míg egy héttel ezelőtt még csak 60 ezer új estet tártak fel.

A hét napra vetített napi átlag jelenleg 119 ezer a múlt heti 110 ezerhez képest. A kórházi mutatók egyelőre csak kis mértékben emelkedtek: a kórházban ápoltak száma 17 ezer, közülük ezren vannak intenzív osztályon, s ez még nem terheli le az egészségügyi ellátórendszert. Az illetékes hatóságok az emlékeztető oltás felvételére buzdítanak minden jogosultat. A koronavírus elleni oltás negyedik adagját jelenleg csak azon hatvan év felettiek kérhetik, akik több mint hat hónappal ezelőtt kapták meg a harmadik adagot. A második emlékeztető oltás senkinek nem kötelező.

Az oltásra jogosultaknak viszont csaknem 98 százaléka felvette az oltás három adagját. Ez a teljes társadalom nyolcvan százalékának felel meg. Miután a többségüknek már fél éve befejeződött az oltási ciklusa, szakemberek elképzelhetőnek tartják, hogy a társadalom immunitási szintjének gyengülése is hozzájárulhatott a járvány kiújulásához.


Kétszeresére növelik a horvát-magyar gázvezeték-kapacitást

Megállapodott a horvát Plinacro és a magyar Földgázszállító Zrt. (FGSZ) a horvát-magyar földgáz-összeköttetés kapacitásának növeléséről - közölte csütörtökön a horvát földgázszállító rendszerüzemeltető.
2026. 07. 31. 07:00
Megosztás:

Kulcsfontosságú technológia ír történelmet: 50 éves a lambdaszonda

A Bosch az 1976-ban kifejlesztett lambdaszonda-technológiával forradalmasította az autóipart. A megjelenés évében a Volvo volt az első autógyártó, amely sorozatgyártású modelljeibe beépítette ezt a megoldást, mára pedig a benzin- és dízelmotoros járművek elengedhetetlen alkatrészévé vált. Idén 50 éves a Bosch kulcsfontosságú technológiája, amely jelentősen hozzájárult a károsanyag-kibocsátás és az üzemanyag-fogyasztás csökkentéséhez. A vállalat mára közel 1,7 milliárdot gyártott belőle világszerte.
2026. 07. 31. 06:00
Megosztás:

A kedvező euróárfolyam újra külföldre csábítja a magyarokat

Egyre többen választják a külföldi nyaralást, ráadásul tudatosabban utaznak a magyarok – derül ki a Redion - EUB idei tapasztalataiból. A kedvező euróárfolyamnak köszönhetően ma már egy egyhetes tengerparti pihenés sok esetben nem kerül többe, mint egy hazai vakáció, miközben a repülős utazások iránt is látványosan nőtt a kereslet. A turisták ugyanakkor már a nyaralás során felmerülő vészhelyzetekre is gondolnak és fontos számukra, hogy váratlan helyzetekben valódi segítséget kapjanak.
2026. 07. 31. 05:00
Megosztás:

Vezetési kultúra Európában: ami itthon elfogadott, az külföldön nemtetszést válthat ki

Aki nyáron külföldre indul autóval, általában előre tájékozódik a sebességhatárokról, az útdíjakról és a parkolási díjakról, a helyi vezetési etikett sajátosságaira azonban már kevesebben gondolnak.
2026. 07. 31. 04:00
Megosztás:

Accor: kijöttek az idei első féléves eredmények

Az Accor 2026 első féléves eredményei a világ vezető vendéglátóipari csoportjának rugalmasságát bizonyítja a kihívásokkal teli globális környezetben. A szobánkénti bevétel (RevPAR) 2,2 százalékkal – a Közel-Kelet nélkül 4,6 százalékkal – emelkedett 2026 első félévében. A nettó egységszám-növekedés elérte a 3,2 százalékot, a fejlesztés alatt álló projektek száma pedig 11,4 százalékkal nőtt.
2026. 07. 31. 03:00
Megosztás:

Dunamenti Erőmű: a meghibásodott blokk vasárnapra ismét rendelkezésre áll

A Dunamenti Erőmű (DE) meghibásodott blokkja vasárnapra ismét rendelkezésre áll - tájékoztatta az erőműtársaság csütörtök este közleményben az MTI-t.
2026. 07. 31. 02:00
Megosztás:

Ez a magyar gazdaság fő adata most

Magyarország bruttó hazai termékének volumene 2026 második negyedévében a nyers adatok szerint 1,7 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 1,6 százalékkal múlta felül az előző év azonos időszakit - jelentette első becslése alapján csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 07. 31. 01:00
Megosztás:

Ötödik negyedéve bővül a gazdaság

Tegnap reggel tette közzé a KSH az idei második negyedéves GDP adatra vonatkozó gyorsbecslését. Ezek szerint a bruttó hazai termék volumene az időszakban a 1,7 százalékkal nőtt éves összehasonlításban. Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok alapján – a gazdaság teljesítménye 0,4 százalékkal nőtt. Ez zsinórban az ötödik háromhónapos periódus volt, amikor bővülni tudott a gazdaság, közel három év cikk-cakkos stagnálást követően. A tényadat elmaradt a konszenzustól és minimálisan meghaladta a várakozásunkat.
2026. 07. 31. 00:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 31. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 07. 30. 23:00
Megosztás:

Agrometeorológia: a hőség fokozza a csapadékhiány okozta károkat

A hőség fokozza a csapadékhiány okozta károkat a mezőgazdaságban, folytatódik a szántóföldi növények idő előtt száradása, és a természetes vegetáció is megsínyli a kánikulát - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 07. 30. 22:00
Megosztás:

Új vezérigazgató a SIGNAL IDUNA Biztosító élén

A SIGNAL IDUNA Csoport bejelentette, hogy a magyarországi leányvállalat, a SIGNAL IDUNA Biztosító Zrt. élén vezérigazgató-váltás történik. 2027. január 1-jétől - az MNB engedélyt feltételezve - a társaság vezetését dr. Bogdánffy Péter veszi át.
2026. 07. 30. 21:00
Megosztás:

Évek óta nem látott erősödést mutat a magyarok fizetőképessége

Négy év után ismét 25 pont fölé emelkedett az Intrum Fizetőképességi Index (IFI), ami az előző negyedévhez képest 55%-os, az előző év azonos időszakához képest pedig 85%-os növekedést jelent. Legutóbb 2022 első negyedévében, még az orosz–ukrán konfliktus eszkalációja és az inflációs sokk előtt volt ilyen kedvező a lakosság pénzügyi hátterét vizsgáló mutató.
2026. 07. 30. 20:00
Megosztás:

A Fed változatlanul hagyta a kamatokat, a piacok későbbre halasztották a következő kamatemelés várható időpontját

„A Fed a piaci konszenzussal összhangban változatlan, 3,50–3,75%-os szinten hagyta az alapkamatot, így nem került sor a piac által kb. 30%-os valószínűséggel beárazott, váratlan kamatemelésre. A rövidített közlemény nem sokban tér el az előzőtől, és nem tartalmaz előretekintő iránymutatást sem, bár az, hogy Logan, Hammack és Kashkari nem a többséggel szavazott, enyhén hawkish jelleget adott a döntésnek.
2026. 07. 30. 19:00
Megosztás:

Milliárdos nagyságrendű aszálykárral jelentkeznek a gazdák

A hazai aszályhelyzetet már több szempont alapján elemezték a szakemberek, de mostanra a Groupama Biztosítónál is milliárdos nagyságrendű kárigény jelentkezett. Az elmúlt napok esőzései, habár javítottak az emberek hő- és komfortérzetén, a mezőgazdaság számára csak minimális vízmennyiséget jelentettek. A legtöbb kárt Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Békés megyékből jelentették eddig. Ha pedig azt vizsgáljuk, hogy mit jelent ez a korábbi évekhez képest, árulkodó lehet, hogy az elmúlt évtizedek legsúlyosabb aszályának idején, 2022-ben feleannyi kárt jelentettek július közepéig, mint idén.
2026. 07. 30. 18:00
Megosztás:

Csendre vágyunk és a mesterséges intelligenciával tervezünk - változnak a magyarok utazási szokásai

Egy külföldi nyaralás ma már sokak számára nem magától értetődő nyári program, hanem tudatos döntés és komoly anyagi vállalás. A magyarok azonban továbbra sem szeretnének lemondani róla: inkább előre terveznek, újragondolják, milyen élményekre vágynak, és egyre gyakrabban hívják segítségül a legfrissebb technológiát is. Az OTP Bank és a Groupama Biztosító reprezentatív kutatása szerint a 18-75 éves magyarok kétharmada úgy érzi, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben nehéz megengedni egy külföldi utazást. Azok között is, akik idén biztosan útnak indulnak, minden második válaszadó osztja ezt a véleményt.
2026. 07. 30. 17:00
Megosztás:

A többpénznemes fizetések versenyelőnye az online casino vállalkozások számára

Az elmúlt években az online casino piac egyre inkább nemzetközi irányba mozdult el, ezért a fizetési rendszerek fejlesztése kiemelt szerepet kapott az üzemeltetők üzleti stratégiájában.
2026. 07. 30. 16:56
Megosztás:

Újra növekedési pályán Európa hőszivattyúpiaca, amely már több tízmillió háztartást véd az energiaárak ingadozásától

A kontinensen már 29,3 millió lakossági hőszivattyú működik, miközben az értékesítések 2025-ben ismét növekedésnek indultak. Ennek köszönhetően ma már több tízmillió európai háztartás fűti és hűti otthonát úgy, hogy jóval kevésbé van kitéve a fosszilis energiahordozók világpiaci ármozgásainak.
2026. 07. 30. 16:00
Megosztás:

Jóváhagyta a GVH a Vajda-Papír Sofidel magyarországi saját márkás háztartási papírüzletágának felvásárlását

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) kötelezettségvállalás és feltétel előírása nélkül engedélyezte a Vajda-Papír Kft. által a Sofidel Hungary Kft. saját márkás háztartási papírtermék-gyártási és részbeni értékesítési üzletágának megvásárlását.
2026. 07. 30. 15:00
Megosztás:

Kevin Warsh az inflációs cél elérését hangsúlyozta leginkább

A Fed júliusi kamatdöntő ülésén 3,50-3,75%-on tartotta az irányadó rátát, a döntés megfelelt várakozásunknak és a piaci várakozásoknak is. Kevin Warsh, a testület elnöke elmondta, hogy 9-3 arányban szavaztak a jegybankárok a kamatszint tartása mellett.
2026. 07. 30. 14:00
Megosztás:

Fesztiválok, strandbüfék, fagylaltozók a célkeresztben – az NKFH nyári ellenőrzései már az első hónapban komoly hiányosságokat tártak fel

Az idei nyári kiemelt élelmiszerlánc-ellenőrzés első időszakában a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) munkatársai országosan 585 vendéglátóhelyet ellenőriztek a kormányhivatalokkal közösen, ami közel 21 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest.
2026. 07. 30. 13:00
Megosztás: