Függetleníti magát az orosz gáztól Európa
Az újonnan belépett megújuló energiaforrások 8 milliárd köbméterrel csökkentették a földgáz igényt, ami a korábban Oroszországból importált földgáz 5 százalékával egyezik meg.
Közben az EU is dolgozik. Az október 20-21-i találkozón nem a korábban tervezett ársapkáról fognak dönteni, hanem megtárgyalják egy új benchmark létrehozásának lehetőségét, ami elsősorban a cseppfolyósított földgázpiac árához fog igazodni.
Az ugyanis sokkal likvidebb, mint a holland tőzsdei ár, és sokkal kevésbé manipulálható. Ráadásul a közös beszerzés lehetőségét is megvitatják. Ez csak egy bizonyos mennyiségig, pl. a szükségletek 15 százalékáig terjedne, de ezeken a tendereken az orosz gáz nem vehetne részt!
Összességében a holland tőzsdei ár marginalizálása kicsavarja a spekulánsok kezéből a fegyvert, s így inkább átállnak az eladói oldalra, ami egyre lejjebb nyomja a TTF árakat a holland tőzsdén. Ez pedig jó nekünk, hiszen így még az is előfordulhat, hogy a korábban kialkudott ideiglenes gázár sapka (100-130 EUR/MWh környéke) alá csökken az ár (most 120 euró körül van). Így később nem kell plusz pénzt fizetnünk az oroszoknak.
Ez is pozitív a forint megítélésére nézve, de azt gondoljuk, hogy a potenciális megállapodás az EU-val még inkább pozitív hatásokat fog indukálni. Ugyanis akkor komoly euró többlet jelenhet meg a magyar gazdaságban a jövő év folyamán (pláne, ha még a gáz ára is normalizálódni fog!)
Ma is pozitív képet mutatnak a tőzsdék, az általános jó hangulatban a DAX és a BUX is emelkedik. Az utóbbi esetében komoly lendületet adna az EU-val való megállapodás is, hiszen történelmi léptékkel nézve – mint ahogy már korábban írtuk – nagyon olcsónak tűnik a magyar piac! (forrás: ERSTE)