Furcsa félidő - Európai tőzsdekörkép
Bár ez látszólag ellentmondásnak tűnik, de az index tagjai közül csak picivel több, mint 500 vállalattól várható, hogy negyedéves eredményt tesz közzé. Főleg az olasz és a francia cégekre jellemző, hogy csak féléves eredményt publikálnak, ilyenkor legfeljebb csak egy szűkített tartalmú, gyakran csak az árbevételt bemutató beszámolót tesznek közzé.
Korábban az amerikai gyorsjelentési szezon kapcsán már írtunk róla, hogy ott a várakozásokat felülmúló jelentési szezon ellenére is tipikusan negatív volt az árfolyamreakció. Most nézzük, hogy mi a helyzet Európában.
A gyenge várakozásokhoz szinte minden szektor esetében pozitív meglepetés tartozik eddig. Kivételt az ipar és a tartós fogyasztási cikkek szektora jelent, melyek gyakorlatilag a vártnak megfelelő eredményt hoztak, előbbi egy hajszállal jobbat, utóbbi egy hajszállal rosszabbat. Az átlagos 6,6%-os pozitív felülteljesítés elmarad az USA-ban látott 9%-os felülteljesítéstől, ennek ellenére a piaci reakciók némileg egészségesebbek.
Az európai index szintjén semleges árfolyamreakció tapasztalható, és több szektor is a nagykönyvben megírtak szerint viselkedik. Például a vártnak megfelelő eredményre nem reagált a tartós fogyasztási cikkek szektora, míg a pozitív meglepetéshez pozitív reakció társult az alapvető fogyasztási cikkek és a pénzügyi szektor esetében is. Persze rossz viselkedésre is láthattunk példát, ugyanis a várakozásokat leginkább felülmúló nyersanyagszektor reagált a legnagyobb csökkenéssel.
Az egyes szektorok eredmény eltérése és az arra adott piaci reakciók
Forrás: Bloomberg
Az eltérő amerikai és európai viselkedési minta között a fő különbség az árazásban keresendő. Az USA-ban meglehetősen feszített volt az értékeltség a jelentési szezon előtt, míg Európában inkább csak átlagos, így az elvárások sem voltak akkorák.
A szinte minden szektorban jelenlévő pozitív meglepetés ellenére még így is 7,3%-kal esett vissza az eddig jelentő STOXX Europe 600 indextagok összesített profitja. Legnagyobb, 12,5%-os növekedést egyébként a pénzügyi szektor tudja felmutatni, ami kimondottan jól teljesít az idei évben. (elemzés: Erste)