Ha több hitelük lenne az embereknek, az előnyösebb lenne a magyar gazdaságnak

Noha a hazai háztartások alacsony eladósodottsága első ránézésre előnyös adottságnak tűnik, ugyanakkor több kutatás is rámutat: bizonyos esetekben a magasabb – de nem extrém – hitelállomány kifejezetten serkentőleg hat a gazdaságra, és a lakosság jóléte szempontjából is előnyös. Az MBH Elemzési Centrum szakértői szerint a magyarországi háztartási adósságállomány jelenleg alacsonyabb a régiós átlagnál, s így valószínűleg a növekedési szempontból optimális szinttől is elmarad.

Ha több hitelük lenne az embereknek, az előnyösebb lenne a magyar gazdaságnak

A gazdasági növekedés korábban vártnál lassabb helyreállása kapcsán az utóbbi időben többször is felmerült, hogy a magyar háztartások erős megtakarítási hajlama ott lehet a legfontosabb magyarázó tényezők között. Ennek oka, hogy jövedelmeikből leginkább úgy tudnak nagyobb arányban megtakarítani a háztartások, ha fogyasztásukat visszafogják, de legalábbis a jövedelem emelkedésénél alacsonyabb ütemben növelik azt.

Számos nemzetközi összehasonlító cikk is napvilágot látott (többek között elemzésünk szerzőitől is: Lanczová és Oszlay, 2025), amely rámutatott arra, hogy a GDP-arányos nettó pénzügyi vagyon alapján a kelet-közép-európai régióban a magyar háztartások valóban az élmezőnyben foglalnak helyet.

Amellett azonban, hogy ez a klasszikus megtakarítási eszközök (betétek, értékpapírok) jelentős állományában is megnyilvánul, a nettó pénzügyi vagyon magas mértékében az is szerepet játszik, hogy a magyar háztartások kötelezettségei (elsősorban a hitelek) nemzetközi összevetésben viszont kifejezetten alacsonyak.

Annál jobb, vághatnák rá a legtöbben, hiszen ez azt jelenti, hogy a háztartások kevésbé sérülékenyek komolyabb gazdasági problémák felmerülése esetén. Ez önmagában természetesen igaz, de jelentheti-e azt, hogy az lenne az ideális, ha a háztartások egyáltalán nem, vagy csak a lehető legminimálisabb mértékben lennének eladósodva?

A hitel serkentheti a gazdaságot

A háztartások fogyasztási, lakhatási igényei sokszor nem akkor jelentkeznek, amikor elegendő pénzük, megtakarításuk van rá. A hitelfelvétel lehetőségével viszont a háztartások időben előrehozhatják vásárlásaikat, hogy azt a később keletkező jövedelmeikből finanszírozzák. A gazdasági folyamatok alakulása szempontjából ráadásul ez sokkal ideálisabb, mintha nagy értékű vásárlások esetében ki kellene várni, amíg összegyűlik a teljes pénzügyi fedezet.

A hitelfelvétel lehetősége tehát a vásárlást előre hozva élénkítheti a gazdaságot, ezen keresztül pedig növeli az általános jólét szintjét. Ellenben a túlzott eladósodottság rendszerszintű kockázatokat is hordoz magában, hiszen negatív sokkok hatására akár tömegével fizetésképtelenné válhatnak a háztartások. A bankok portfólióminősége megromlik, magas sebezhetőség esetén pénzügyi stabilitás is veszélybe kerülhet. Úgy tűnik tehát, hogy sem a túl alacsony, sem a túl magas eladósodottság nem kívánatos egy stabil növekedési pálya eléréséhez és fenntartásához.

2024 végén Magyarországon a háztartási hitelek állománya a GDP-arányában 13% körül alakult. Vajon magas vagy alacsony ez az érték? Ennek megítélésére a főbb mutatók alapján régiós összevetésben vizsgáltuk a háztartási eladósodottság szintjét. Az 1. ábrán a háztartások GDP-arányos hitelállományát láthatjuk, külön ábrázolva a lakáscélú és a fogyasztási szándékkal felvett kölcsönöket.

Azonnal látszik, hogy a magyar háztartások fent említett 13%-os GDP-arányos eladósodottsága a régiós országok sorában a legalacsonyabbak közé tartozik. Sőt, valójában csak Románia marad el mögöttünk ezen mutatókban, a többi régiós országban viszont lényegesen magasabb mértékben vannak eladósodva a háztartások. Második pillantásra azonban azt is észrevehetjük, hogy igazából csak a lakáscélú hitelekben van tetemes elmaradásunk – Románia kivételével – a többi régiós gazdaság mögött, akik közül Szlovákia kimagaslik 30%-ot is meghaladó mutatójával. Utánuk Ausztria, majd Csehország következik, mindkét esetben 20%-ot meghaladó aránnyal, míg Lengyelország esetében a GDP 15%-a körüli a háztartások lakáscélú hiteleinek a szintje.

1. ábra. Lakáscélú hitelek és fogyasztási hitelek a GDP arányában (2024). Forrás: ECB adatok alapján saját szerkesztés

A 2. ábra alapján arra tudunk következtetni, hogy a fogyasztási hitelek mértékét tekintve lényegesen jobb a régión belüli pozíciónk: a magyar háztartások esetében a fogyasztási hitelek súlya csaknem eléri a lakáscélú hitelekét. Más országokban viszont egyértelműen dominálják a háztartási hitelállományt a lakáscélú hitelek. Mi lehet az oka ennek az eltérésnek?

2. ábra. Háztartási hitelek megoszlása 2024. év végén. Forrás: ECB adatok alapján saját szerkesztés

A fogyasztási hitelek közé tartozik a szabad felhasználású jelzáloghitel, a személyi kölcsön, az áruvásárlási és a gépjárműhitel, illetve hazánkban a Babaváró- valamint 2025 eleje óta a Munkáshitel is. A Magyarország-specifikus hitelek közül a Babaváró hitel volumene igen jelentős (a fogyasztási hitelek csaknem felét ez teszi ki), és túlnyomó többségben lakáscélra (ingatlanvásárlás, felújítás, korszerűsítés) használják fel az igénybe vevők. Hasonló konstrukció a régiós országokban nem létezik. Bár Szlovákiában, Csehországban, Romániában a fiatal, első lakásszerzők számára van lehetőség kedvezőbb kamatkondíciókra vagy adóvisszatérítésre a lakáscélú hiteleken belül, Lengyelországban még ennyi támogatás sem érhető el. Ha a Babaváró hiteleket az elsődleges felhasználási céljuknak megfelelően inkább a lakáscélú hitelek közé sorolnánk, akkor Magyarországon is egyértelműen a lakáscélú hitelek dominálnák a háztartási hitelek állományát.  

Hogyan függ össze a hitel és a növekedés?

Ez azonban önmagában mit sem változtatna azon, hogy GDP-arányosan továbbra is mélyen a régiós országok legtöbbje alatt helyezkedne el a magyar háztartások hitelállománya. Túlzott eladósodottságról tehát egészen biztosan nem beszélhetünk a magyar háztartások esetében, sőt, inkább amellett tanúskodnak ezek a számok, hogy ha velünk – Ausztria kivételével – közel azonos gazdasági fejlettségű és hasonló társadalmi szerkezetű országok GDP-arányos háztartási adósságállománya szignifikánsan magasabb a nálunk látható 13%-nál, akkor ez inkább az optimálisnál alacsonyabb eladósodottságot jelent. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy nem használjuk ki kellő mértékben a hitelfelvétel lehetőségéből fakadó növekedési és jóléti hatásokat, más szóval: valamivel magasabb hitelállomány extra előnyt adna mind a gazdaság, mind a lakosság számára.

Ezt az összefüggést kettő, a témában készült nemzetközi tanulmány is alátámasztja, melyek szerzői arra a megállapításra jutnak, hogy a Magyarországéhoz hasonló intézményrendszerrel rendelkező országok esetében pozitív összefüggés áll fenn a nemzeti jövedelem növekedése és a háztartási eladósodottság között.
Esetünkre vonatkoztatva ebből az következhet, hogy az alacsony magyar háztartási eladósodottság mögött a nemzeti jövedelem alacsony ütemű növekedése is felsejlik.

Valóban, az elmúlt évtizedre visszatekintve Magyarország átlagos gazdasági növekedése elmaradt a régió országainak legtöbbjétől, és még ezen növekedésnek egy részét is külföldi jövedelemtulajdonosok élvezhették. Jó hír azonban, hogy a háztartások hitelfelvételi hajlandóságának serkentésével – a tanulmányok eredményét alapul véve – a növekedés is magasabb fokozatba kapcsolható. A hitelfelvételi hajlandóság növeléséhez elengedhetetlen az alacsonyabb kamatkörnyezet megteremtése,  pénzügyi tudatosság, pénzügyi intézményekbe vetett bizalom és pénzügyi bevonódás erősítése.

Összefoglalva, a régiós országokhoz képest Magyarországon a háztartási eladósodottság alacsony szinten ragadt. Ennek okai között csak lassan változó (és változtatható) tényezők is szerepelnek, mint például a pénzügyi tudatosság és pénzügyi bevonódás. Számít a hitel ára is, amely a kamatot és az igénylés során felmerülő addicionális költségeket jelenti. A háztartási eladósodottság növekedése ugyan kockázatot is jelenthet, viszont hazánkban a pozitív hatások felülmúlhatják azt a hitelállomány – esetünkben jellemző – növekedésserkentő hatása miatt.

Hazánk jó befektetési piac, de érdemes megválogatni a papírokat

Az elmúlt fél évben soha nem látott ütemben alakultak át a nemzetközi gazdaság erővonalai, melyek pillanatnyi irányát talán legpontosabban a befektetési piacok trendjei mutatják. Az Egyesült Államok és az Európai Unió közti kereskedelmi megállapodás, a dollár árfolyamának és szerepének változása, a közép-európai és feltörekvő piacok fellendülése mind meghatározó tényezői lesznek az idei második félév gazdasági folyamatainak.
2025. 07. 12. 03:00
Megosztás:

Nyugdíjreform magyar módra! Előbb mehetnek nyugdíjba a férfiak, mint a nők?

Az egységes nyugdíjrendszer 2011-es bevezetése óta időről időre felmerül az igény a rendszer átalakítására vagy javítására. A leggyakrabban visszatérő javaslat az, hogy a férfiak számára biztosítsanak valamilyen kedvezményt, amely lehetővé tenné számukra a korábbi nyugdíjba vonulást.
2025. 07. 12. 02:00
Megosztás:

Hogyan fogyjak le 20 kilót könnyen és gyorsan?

Mégis hogyan fogyjak le? - Sokak álma, mások kétségbeesett vágya, hogy gyorsan, lehetőleg minél kevesebb szenvedéssel megszabaduljanak 20 kiló feleslegtől. Ez a cél első hallásra ijesztőnek tűnhet, hiszen a 20 kiló jelentős mennyiség, és a legtöbb divatdiéta, villámmódszer inkább csak ideiglenes eredményeket produkál. De vajon lehetséges-e mégis könnyen és gyorsan leadni ezt a súlyt? A válasz: igen, de fontos megérteni, hogy mit jelent valójában a könnyű és a gyors.
2025. 07. 12. 01:00
Megosztás:

Eldőlt! A nyugdíjakkal ez történik, ha Magyarország bevezeti az EURÓ-t

Az alábbi pénzügyi elemzői összefoglaló a magyar euróbevezetésről és annak nyugdíjakra gyakorolt hatásáról megbízható források alapján készült.
2025. 07. 12. 00:05
Megosztás:

Kerékpáros sebességkorlátozás tesztelését kezdik meg Hollandiában

Holland önkormányzatok a jövő év elejétől kísérleti jelleggel kötelező vagy ajánlott sebességkorlátozást vezethetnek be a kerékpárokra; a teszt a közlekedési szabályok kiigazításának szükségességét méri fel - tájékoztatott az NL Times című, angol nyelvű holland hírportál pénteken.
2025. 07. 11. 23:00
Megosztás:

Oroszország Franciaországot jelölte meg legfőbb európai ellenfelének

A francia vezérkari főnök szerint Moszkva Franciaországot jelölte meg legfőbb ellenfeleként Európában. Thierry Burkhard ennek okát mindenekelőtt abban látja, hogy Párizs támogatja az Oroszország által megtámadott Ukrajnát.
2025. 07. 11. 22:00
Megosztás:

A migráció miatt növekszik az EU népessége

Az Európai Unió népessége a negyedik egymást követő évben növekedett, január elsején elérte a 450,4 milliót, ami 1 070 702-vel több az előző évinél, az uniós népességnövekedés főként a migrációnak tulajdonítható - közölte az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat pénteken.
2025. 07. 11. 21:00
Megosztás:

A kisnyugdíjak megduplázását szorgalmazza a DK

A kisnyugdíjak megduplázását sürgette pénteki online sajtótájékoztatóján Gy. Németh Erzsébet, a Demokratikus Koalíció (DK) alelnöke.
2025. 07. 11. 20:00
Megosztás:

A Katolikus Karitász tízmillió forint azonnali támogatást különített el a károsultaknak

Tízmillió forint azonnali támogatást különít el a Katolikus Karitász az e hét elején az országon végigsöprő viharok miatt nehéz helyzetbe került családok számára.
2025. 07. 11. 19:00
Megosztás:

A lakásokban több mint 7,5 milliárd, a vállalatoknál, intézményeknél csaknem 2 milliárd forintnyi kár keletkezett

A héten rendkívüli erejű vihar csapott le Magyarországra, az első három napon a Mabisz-tagbiztosítókhoz érkezett kárbejelentések alapján 45 734 lakásban 7 milliárd 526 millió forint kár keletkezett, ezáltal a lakásokban a vihar átlagosan 165 ezer forintnyi kárt okozhatott. A vállalatok, intézmények, önkormányzatok 1700 káreseményt jelentettek be, 1 milliárd 941 millió forint értékben - közölte a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) pénteken az MTI-vel.
2025. 07. 11. 17:30
Megosztás:

Nyár, diákmunka, első fizetés – és az első pénzügyi döntések

Játékkonzol, robogó, nyári utazás vagy egy régóta vágyott ruhadarab – ki ne emlékezne arra, mire költötte élete első fizetését? És mire gyűjtenek a mai fiatalok? A nyári szünetben sok kamasz és fiatal találkozik először a munka világával, így most különösen aktuális a kérdés.
2025. 07. 11. 16:30
Megosztás:

Egyedülálló élménygazdaságot alakítanak ki a gödöllői egyetemen

Egyedülálló növénytermesztési és állattenyésztési bemutatókertet alakítanak ki Gödöllőn, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Szent István Campusán - jelentették be pénteken a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.
2025. 07. 11. 16:00
Megosztás:

Gyorsult az éves infláció Romániában

Júniusban 5,66 százalékra gyorsult az éves infláció Romániában - közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2025. 07. 11. 15:30
Megosztás:

Michelin-csillagos étterem séfje főz Budapesten Jennifer Lopeznek

Hatalmas megtiszteltetésnek nevezte az esztergomi 42 Restaurant séfje, hogy felkérést kaptak Jennifer Lopez budapesti koncertjére, a catering biztosítására. Koppány Levente elárulta, hogy az étlap összeállításánál fontos szempont volt az egészségtudatosság.
2025. 07. 11. 15:00
Megosztás:

Megvan a százezer (BUX, OTP…)

Tegnap elérte a BUX a lélektani százezer pontot, sőt – napközben – meg is haladta azt (akárcsak ma). Persze nem a magyar piac volt az egyedüli, amely új csúcsra emelkedett, hanem pl. az S&P500, a DAX, vagy éppen a varsói börze is. Az utóbbi esetében az az érdekes, hogy az is a 100.000 ponttal küzd mostanában.
2025. 07. 11. 14:30
Megosztás:

Borsot törhet az USA az oroszok orra alá

Donald Trump az NBC-nek adott interjújában arról beszélt, hogy várhatóan hétfőn kiad egy nyilatkozatot Oroszországgal kapcsolatban.
2025. 07. 11. 14:00
Megosztás:

A teljes használtautó-piac felpörgött júniusban

A korábbi hónapokban megszokhattuk, hogy az előző évekhez képest folyamatosan bővül az elektromos és hibrid hajtásláncú használt autók piaca, júniusban azonban a korábban csak stagnáló hagyományos (benzin, dízel) hajtású autók is újra szárnyra kaptak.
2025. 07. 11. 13:30
Megosztás:

120 ezer diák dolgozik a nyáron: itt vannak a legjellemzőbb órabérek

Nem meglepő módon a nyári szezon a legintenzívebb időszak a diákmunkások számára, de ma már közel sem igaz, hogy kizárólag erre az időszakra koncentrálódik a diákmunka.
2025. 07. 11. 13:00
Megosztás:

A fenntartható gazdaságélénkítés kulcsa az épületállomány energetikai megújítása

A hazai lakóépületek energiahatékonysági korszerűsítése egyszerre jelent gazdasági növekedési lehetőséget, társadalmi támogatottságot élvező beruházási irányt és klímavédelmi lépést. A K&H Bank az Egyensúly Intézet által koordinált szakmai szövetség tagjaként aktív szerepet vállal abban, hogy Magyarország épületenergetikai felújítási programja hosszú távon is fenntartható és igazságos módon valósuljon meg.
2025. 07. 11. 12:30
Megosztás:

Szinte önerő nélkül, 35 millió Ft Otthon Start hitelt venne fel egy átlagos érdeklődő

Úgy tűnik annyira megfogadták a kormány tanácsát a lakásvásárlók, hogy már önerőt is csak alig akarnak az első lakásuk vásárlásakor felhasználni – derül ki a Bankmonitor Otthon Start kalkulátorának adataiból. A nagy kérdés, hogy erre majd igent mondanak-e a bankok?
2025. 07. 11. 12:00
Megosztás: