Hármas környezeti kihívás előtt áll az emberiség

Hármas kihívás előtt áll az emberiség, egyszerre kell harcolnia a klímaváltozás, a növekvő környezetszennyezés és a biodiverzitás visszaszorulása ellen - jelentette ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai regionális igazgatója, a környezetvédelmi és egészségügyi minisztereknek hetedik alkalommal megrendezett WHO-konferencia szerdai sajtótájékoztatóján, Budapesten.

Hármas környezeti kihívás előtt áll az emberiség

Hans Henri P. Kluge hangsúlyozta, hogy Európában még ma is évente 1,4 millió ember hal meg a környezetszennyezés okozta egészségi problémák miatt; nagy részük halálát a légszennyezés okozza. Ugyanakkor 77 millió ember még ma sem jut hozzá egészséges ivóvízhez a régiában - tette hozzá.

Ilyen körülmények között kívánják meghatározni a jövő teendőit a konferencián, amelyen 46 ország 30 minisztere, illetve államtitkára, összességében a civil partnerekkel együtt, mintegy 600 résztvevő tanácskozik - mondta az igazgató.

Pintér Sándor belügyminiszter arról beszélt, hogy a konferencia a régió legfontosabb egészégügyi kihívásaira igyekszik ráirányítani a figyelmet, egyben közösen keresik az optimális megoldásokat a felvetett kérdésekre.

Magyarország elkötelezett a közös és előremutató együttműködés iránt, és kezdetektől részese az európai környezeti és egészségügyi folyamatoknak, valamint kiemelt stratégiai partnerként tekint a WHO-ra. Az ország figyelembe veszi a WHO által kiadott iránymutatásokat, és a nemzetközi gyakorlati tapasztalatok alapján kívánja növelni a magyarok egészségben eltöltött életéveit - mondta.

A miniszter felhívta a figyelmet a szűrővizsgálatok, a jó minőségű egészségügyi szolgáltatáshoz való hozzáférés és az egészségtudatosság-növelés fontosságára.

Lantos Csaba energiaügyi miniszter közölte: a konferencia fókuszában lévő problémák külön-külön is veszélyesek, de most egyszerre kell szembenézni velük egy világjárvány utáni gazdasági krízis és egy háború árnyékában.

Fontos, hogy az energiaválság következményeinek elhárítása nyomán olyan megoldásokat válasszunk, amelyek megfelelnek az emberek érdekeinek. Ezek pedig a fenntarthatóság, a környezet- és természetvédelem - tette hozzá.

Lantos Csaba közölte: Magyarország messzemenőleg támogatja a Budapesti Nyilatkozatot. Hozzátette: a környezet- és természetvédelmi feladatok, a klímapolitika, a zöldgazdaságra való átállás vagy a körforgásos gazdaság térnyerése egymással szorosan összefüggő területek, és Magyarország is így tekintenek ezekre, amit jól tükröz a felülvizsgálat alatt álló nemzeti energia- és klímaterv is.

Ez utóbbiról elmondta: a "drasztikusan megváltozott nemzetközi helyzet miatt" központi kérdés az ellátásbiztonság és a megfizethető árú energia és az egészséges ivóvíz. Kifejtette: a fenntarthatósági célikitűzésekkel együtt Magyarország továbbra is elkötelezett a rövid és hosszú távú klímacélok megvalósítása mellett.

Az új nemzeti energia- és klímatervben az eddigieknél is ambíciózusabb vállalást tesznek. 2030-ra az eddigi 40 százalékról 50 százalékra szeretnék csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását. A célok között szerepel, hogy a végső energiafelhasználás - a gazdaság növekedésével - csökkenjen. A megújuló energiaforrások arányát pedig 21 százalékról 29 százalékra szeretnék növelni 2030-ig - mondta.

Kőrösi Csaba, az ENSZ Közgyűlésének elnöke emlékeztetett arra, hogy a koronavírus-járvány eddig nem látott kihívás elé állította a világ környezetvédelmi és egészségügyi rendszerét, és a kezelése integrált megoldásokat követelt. A jövő nagy feladata, hogy felkészüljünk a hasonló esetekre, hiszen 28 százalék az esélye annak, hogy egy évtizeden belül hasonló kihívással kell szembenéznünk - mondta.

Arról is szólt, hogy mivel a klímaváltozás nagy része emberi tevékenység eredménye, a válaszokat is az emberi tevékenység mentén kell megfogalmazni. A jó hír, hogy globális a közös jövőképünk, amit megállapodások formájában is kifejezünk - mondta. Ugyanakkor a fentartható fejlődéshez szükséges intézkedéseknek csupán 15 százalékát végezte el az emberiség - tette hozzá Kőrösi Csaba.

Brigit Staatsen, az Európai Környezetvédelmi és Egészségügyi Munkacsoport elnöke közölte, hogy a konferencia záródokumentuma, a Budapesti Nyilatkozat kidolgozását 2021-ben kezdték meg az Európai környezetvédelmi és egészségügyi minisztériumok, illetve a civil szervezetek részvételével.


Az AI már nemcsak beszél, hanem fizet is: új stabilcoin-korszakot hozhat az AgentCard

Az Alchemy AgentCard és a Visa új kereskedelmi infrastruktúrája azt ígéri, hogy a mesterséges intelligencia-ügynökök néhány percen belül saját fizetési azonosítót, bankkártyás hozzáférést és kriptotárcát kaphatnak. A technológia nemcsak az automatizált vásárlást alakíthatja át, hanem a stabilcoinok következő nagy terjesztési csatornáját is létrehozhatja.
2026. 06. 21. 20:00
Megosztás:

Nagyon erős UV-B sugárzásra figyelmeztet hétfőre a HungaroMet

Hétfőn nagyon erős, a "figyelmeztetési kritériumot meghaladó" UV-B sugárzás várható - tudatta a HungaroMet Nonprofit Zrt. az MTI-hez eljuttatott közleményében vasárnap.
2026. 06. 21. 19:00
Megosztás:

Pár száz forintért kínálják az egészségpénztárak azt, amit a magyarok legjobban akarnak

Egyre többet költenek a magyarok a magánegészségügyi ellátásra, ez azonban sokszor több százezer forintot is elvihet a családi kasszából. Az egészségpénztárak ezt felismerve már olcsó egészségbiztosításokat is kínálnak a tagjaiknak, amivel azok hozzáférhetnek a magánszolgáltatásokhoz. A tagok pénzéért folyó versenybe júliustól újabb pénztár száll be pár száz forintos egészségbiztosítási ajánlatával. A BiztosDöntés.hu összeszedte, hol mennyiért lehet ilyet kötni.
2026. 06. 21. 18:00
Megosztás:

Nemzetközi pénzügyi szürkelistára került Bosznia-Hercegovina

Szürkelistára került Bosznia-Hercegovina a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni rendszerének hiányosságai miatt. A döntés nyomán szigorúbb ellenőrzésre, lassabb átutalásokra és drágább banki szolgáltatásokra lehet számítani a nemzetközi pénzügyi műveleteknél - írta a Klix.ba boszniai hírportál.
2026. 06. 21. 16:00
Megosztás:

A korszerű padlásfeljárók előnyei

Vajon milyen lenne a padlására könnyedén és biztonságosan feljutni, anélkül, hogy a nyitogatható szerkezetek bonyodalmait kellene megoldani? A megfelelően kiválasztott padlásfeljáró elegáns és praktikus megoldás lehet minderre.
2026. 06. 21. 15:00
Megosztás:

Az UX valódi jelentősége: milyen szempontok tesznek élvezetessé egy weboldalt?

Az UX, azaz a felhasználói élmény, mára a weboldaltervezés megkerülhetetlen része lett. De mi különbözteti meg az egyszerűen kinéző weblapot egy igazán élvezetes, felhasználóbarát oldaltól?
2026. 06. 21. 14:00
Megosztás:

Csúcsot döntött a középkorúak pénzügyi ellenállóképessége

Jelentősen javult a magyarok pénzügyi ellenállóképessége az elmúlt egy évben, ezzel történelmi mélypontra csökkent a pénzügyileg legkiszolgáltatottabb középkorúak aránya. Míg tavaly a lakosság 42 százaléka legfeljebb egy hónapig tudott volna megélni a megtakarításaiból jövedelem nélkül, idén ez az arány 30 százalékra csökkent, ez pedig a K&H biztos jövő kutatás eddigi legalacsonyabb eredménye. Ezzel párhuzamosan a legalább fél évre elegendő tartalékkal rendelkezők aránya 37 százalékról 43 százalékra emelkedett.
2026. 06. 21. 13:00
Megosztás:

Az esküvő elmaradhatatlan eleme

Az esküvők alapvetően az emlékezetes pillanatokról szólnak, így a részletek kidolgozása sem elhanyagolható. Amikor egy esküvőt szervezel, a fókusz gyakran a menyasszony ruháján, az ínycsiklandozó menün vagy a varázslatos dekoráción van.
2026. 06. 21. 12:00
Megosztás:

Miért válassz gyorsszerkezetes házat?

Az építőiparban egyre nagyobb teret hódít a gyorsszerkezetes házak építése, mivel ezek a konstrukciók gyorsak és rugalmasak. A hagyományos építési módszerek hónapokat vagy éveket vesznek igénybe, de ezzel a modern megoldással akár pár hét alatt birtokba veheted új otthonodat.
2026. 06. 21. 11:00
Megosztás:

Nem kell vagyonokat költeni, ha különleges élményre vágyunk

Amikor új kikapcsolódási formát keresünk, és szeretnénk valami kevésbé hétköznapi dolgot csinálni, sokszor hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy csak a költséges lehetőségek jöhetnek szóba. Ha nem elégszünk meg egy könyv elolvasásával a kanapén, rögtön egy drága wellness hétvégére vagy egy külföldi utazásra gondolunk, pedig van más opciónk is.
2026. 06. 21. 10:00
Megosztás:

Kamatdöntő ülést tart a jegybank a jövő héten

A jövő héten kamatdöntő ülést tart a Magyar Nemzeti Bank (MNB), megjelenik az államháztartás május végi helyzetéről szóló részletes tájékoztató, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pedig foglalkoztatottsági és munkanélküliségi, valamint turisztikai adatokat közöl.
2026. 06. 21. 09:00
Megosztás:

Szeptember elején állhat fel a vagyonvisszaszerzési hivatal

Mégsem terjeszti be a kormány a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és -Védelmi Hivatalról szóló javaslatot a jövő héten, először társadalmi egyeztetésre bocsátják - mondta a miniszterelnök az RTL Híradónak szombaton.
2026. 06. 21. 08:00
Megosztás:

Fusarium a Nébih fókuszában: országos monitoring a biztonságos gabonatermésért

A 2025-ös adatok szerint az országos Fusarium-fertőzöttség 3,9% volt, ami kedvező eredménynek számít. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma a vármegyei kormányhivatalok szakembereinek közreműködésével vizsgálja az őszi búzatételek belső Fusarium fertőzöttségét. A rendszeres monitoring célja, hogy időben feltárja a termés mennyiségét és minőségét veszélyeztető kórokozók jelenlétét, valamint hozzájáruljon az élelmiszer- és takarmánybiztonság fenntartásához.
2026. 06. 21. 07:00
Megosztás:

Megjelent az M1 autópálya déli oldalán az afrikai sertéspestis

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma 2026. június 16-án afrikai sertéspestis (ASP) vírus jelenlétét igazolta két, az M1 autópályától délre eső területen kilőtt vaddisznóban. Az állatokat Tatabánya térségében állománygyérítés során, diagnosztikai célból ejtették el. Ezzel a vírus átlépte a mesterséges határnak számító M1 autópályát.
2026. 06. 21. 06:00
Megosztás:

2026-ban már a telekvásárlásnál eldőlhet, mennyibe kerül az építkezés

A mobil- és modulházak népszerűsége robbanásszerűen nőtt az elmúlt években, a piac fejlődésével párhuzamosan pedig a szabályozási környezet is egyre letisztultabbá válik. 2026-tól az új TÉKA (Településrendezési és Építési Követelmények alapszabályzata) hatálybalépésével és az egyszerű bejelentés intézményének finomhangolásával új, professzionális korszak kezdődik a hazai építészetben. A rendezetlen, átgondolatlan megoldások helyét végérvényesen átveszi a tudatos, biztonságos és hosszú távon is értékálló otthonteremtés, mely minden építkezőtől alaposabb előkészületet kíván.
2026. 06. 21. 05:00
Megosztás:

Kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás: megugró kárkifizetés, tovább eső díjak

A személyautók kötelező gépjármű-felelősségbiztosításának átlagos éves díja közel 5 százalékkal csökkent idén március végén az előző év azonos időszakával összevetve. Eközben a károkra majdnem 12 százalékkal többet fizettek a biztosítók, amely a piaci verseny éleződését mutatja.
2026. 06. 21. 04:00
Megosztás:

Miért gondolja a kriptovilág két legnagyobb milliárdosa, hogy a Bitcoin már elérte a mélypontját?

A bitcoin (BTC) 2026 nagy részében nehéz időszakon megy keresztül.
2026. 06. 21. 03:00
Megosztás:

Figyelmeztetés jött! A gondosóra viselők figyelmét hívják fel

A Gondosóra sok idős ember és hozzátartozó számára ad megnyugtató biztonságérzetet, ám egy lényeges dolgot újra és újra ki kell emelni: az eszköz csak akkor tud segítséget nyújtani, ha ténylegesen használatban van. Nem elegendő csupán átvenni, otthon tárolni pedig különösen nem szerencsés, ha végül a fiókban, az éjjeliszekrényen vagy a táskában marad.
2026. 06. 21. 02:00
Megosztás:

7 fontos szabály minden nyugdíjasnak: ezen múlhat a teljes nyugdíj

Sokan csak akkor kezdenek el komolyan foglalkozni a nyugdíjjal, amikor már közeledik a korhatár, pedig a jogosultság évekkel korábban eldőlhet. Nem mindegy, hány év szolgálati idő gyűlt össze, melyik évben született az igénylő, és az sem, hogy teljes vagy résznyugdíjról van-e szó.
2026. 06. 21. 01:00
Megosztás:

JD Vance: Az amerikai delegáció Genfben várja a tárgyalások megkezdését

Az amerikai kormányzat tárgyalódelegációja már Genfben van, és bizonyos technikai részleteken dolgozik az iráni féllel tervezett tárgyalások megkezdéséhez - jelentette ki JD Vance amerikai alelnök szombaton.
2026. 06. 21. 00:05
Megosztás: