Határ a csillagos ég: a sikeres ingatlanos karrier titkai
Tényleg olyan rossz a jutalékos rendszer?
Az ingatlanközvetítő állás ugyanis másképp működik, mint a hagyományos irodai munka. Az ingatlanközvetítők általában jutalékos rendszerben dolgoznak, ami vízválasztó lehet azok számára, akik fix állásból érkeznek. De azoknak is, akik jobban szeretik a stabil, előre kiszámítható jövedelmet. Ezt is meg lehet érteni.
A jutalékos rendszer olyan, mint a sport. Az elszántaknak keményen kell dolgozni, ha oda akarnak érni a dobogós helyek valamelyikére és a legjobbak közé szeretnének tartozni. A befektetett időtől, energiától és a hatékonyságtól függ, sikerül-e. Az alkalmazotti rendszerben egy kevésbé hatékony dolgozó is megkapja a jussát, itt viszont nem. A jutalékos munka egy lehetőség az átlagból való kitörésre.
Nemcsak rövid távon, hanem akár hosszú távon is kiépíthető egy stabil munka-magánélet egyensúly. Akik évről évre kimagasló teljesítményt nyújtanak és ezért bőven az átlag felett keresnek, ők az élsportolók. És természetesen vannak, akik kevesebbel is megelégednek. Akik viszont csak keveset foglalkoznak vele, az egyenlő azzal, mintha hobbiból csinálnák, és nem nagyon fognak tudni megélni belőle.
Hogyan lehet jól keresni ingatlanosként?
A jó ingatlanos becsülettel ledolgozza azt a 8 órát, amit az alkalmazott is. A tapasztalat szerint a jutalékos rendszerben viszont ennyi idő alatt többet lehet keresni, ha valaki ezt az időt nem kávézgatással, teázással tölti el. Ez persze ijesztően hangzik elsőre. A fizetéseket tekintve viszont nincs plafon, mindenki a maga sikerének kovácsa. Az ingatlanpiac változékony, és az ingatlanközvetítőknek hozzá kell szokniuk ahhoz, hogy bizonyos hónapokban kevesebbet keresnek, míg máskor magasabb bevételre tesznek szert.
A havi kereset 4-600 ezer forinttól akár több millió forintig is terjedhet, ez nagymértékben függ a szorgalomtól, és a kialakított ügyfélkapcsolatoktól. Az ingatlanosok azonban elsősorban éves szinten mérik a jövedelem mértékét.
Mennyi a jutalék egy eladás után?
Általánosságban az eladók által kifizetett jutalék 40-60%-a marad az értékesítőknél. A többin osztozik a hálózat, vagy ingatlaniroda és a vezető. Az értékesítői jutalék megoszlása függ attól, hogy a közvetítő egyedül adja el az ingatlant, azaz ő köti a megbízási szerződést a tulajdonossal és ő is hozza rá vevőt, vagy esetleg egy kollégája hozza az ügyfelet. Utóbbi esetben megbeszélt, vagy irodai működési irányelvek szerint osztozik a két értékesítő a jutalékon.
Kezdeti nehézségek és hosszú távú intelmek
A kezdő szakaszban általában 3-6 hónapig tartó betanulási időszak tapasztalható. Ebben az időszakban sokan feladják, míg mások kitartóak maradnak. A sikeres kezdéshez megbízási szerződéseket kell kötni és potenciális vevőket szerezni. Vagyis dolgozni, dolgozni és dolgozni. Az első időszakban elengedhetetlen, hogy az ingatlanos megismerje a szakma csínját-bínját többek között egy jó vezető, mentor és csapat társaságában, valamint fel kell pörögnie a megfelelő fordulatszámra. Ha megvan az első tranzakció, majd a havi legalább egy eladás, arra már lehet építeni.
Munkaidő helyett hatékonyság
Az elején túl kell élni a nehézségeket. Akár azt is, hogy hónapokig nincs jövedelem. Az pedig nem elég, ha valaki bejár napi 8 órában, ott ül az irodában. Kávézgat, ebédelni jár a kollégákkal és várja, hogy eljöjjön a nap vége. De közben nem történik valós, produktív munkavégzés.
Ezzel szemben hatékonyabb az, aki jön-megy, csak egy délelőttöt dolgozik, de sikerül az értékesítés. Itt nem kell bizonygatni a főnöknek, hogy dolgozik az ember, mert az eredmények önmagukért beszélnek.
Alázatosság, empátia és ügyfélközpontúság
Az empátia, az ügyfélközpontúság szintén elengedhetetlen tényezők. Hiszen a közvetítőnek meg kell értenie, mi a célja az ügyfeleinek, mi az, ami az adott élethelyzetükben a legjobb megoldáshoz vezet, illetve mi nem áll az érdekükben. Irányítja az értékesítés és vétel folyamatát, hogy a végén mindenki győztesen jöjjön ki az ingatlan tranzakcióból. Az ingatlanközvetítőnek kötelessége tehát minden ajánlatot közvetíteni az ügyfeleinek, nem hozhat döntést helyettük, de javaslatokat, észrevételeket tehet a sikeres üzletzáráshoz.
Izgalmas, de kihívásokkal teli szakma
Az ingatlanos izgalmas és lehetőségekkel teli szakma, de magában hordozza a kihívásokat is. A kitartó, alázatos és empatikus közvetítők számára azonban határ a csillagos ég, ami a fizetést és a szakmai fejlődési lehetőségeket illeti. Így pedig idővel nem a pénzügyi stabilitás elérése miatt kell aggódni, hanem amiatt, hogy milyen új autó álljon a garázsban, vagy éppen melyik tengerpartra vigyék el nyaralni a családot a nyáron.