Két kísérleti energiahatékonysági program érkezhet a nyár előtt
Bencsik János energiaügyekért felelős államtitkár a műsorban elmondta, hogy a korábbi kormány által kiírt pályázatok kapcsán számos probléma merült fel: a 2008-ban kiírt pályázatoknál a támogatások végső kifizetési dátumát 2012 végében határozták meg, amely számos vállalkozót méltánytalan helyzetbe hozott, míg a 2009-es pályázatoknál nem határoztak felsőhatárt a szétosztható források tekintetében.
2008-ban 950 pályázatot nyújtottak be, ebből eddig 620 szerződés került aláírása, 330 pályázat esetében a lakóközösségek kérésére történt a halasztás, mert nem rendelkeznek a beruházáshoz szükséges önrésszel. Bencsik János hozzátette, hogy ennek kezelésére a MFB-n keresztül 10 milliárd forinttal emelték a PanelPlusz program hitelkeretét annak érdekében, hogy az érintett önkormányzatok kedvező feltételek mentén tudjanak forráshoz jutni a közösségek segítésére.
A 2009-es panelprogrammal kapcsolatban az államtitkár elmondta, hogy az akkori kormányzat a pályázatok kiírásakor a szétosztható összeg tekintetében nem határozott meg felső korlátot, majd a pályázatok feldolgozásáért felelős területeken is jelentős átszervezéseket eszközöltek. Ebben a kiírásban 650 pályázatot nyújtottak be, amelyek közül az első pályázati csomagnál napokon belül megszülethet a döntés. Ennek köszönhetően már a nyári időszakban 23 ezer panellakás felújítását lehet megkezdeni. Az első csomag fedezetét a kvótaeladásokból szerzett kb. 14 milliárd forint biztosítja. Bencsik János hozzátette, hogy reményei szerint az év folyamán további kvótabevételekre tesz majd szert a kormány, és akkor a második csomag pályázatait is képesek lesznek finanszírozni.
Folyamatban van a ZBR Klímabarát Családi Otthon program is, amely esetében kb. ezer pályázatról született eddig döntés, de várhatóan a fennmaradó ezer családi ház esetében is döntés születhet a napokban (erre összesen 2 milliárd forintos keret áll rendelkezésre). Az államtitkár elmondása szerint így a nyári időszakban a 16 milliárd forintos támogatás eredményeként az építési iparág 35 milliárd forintos megrendelés-állományra számíthat.
A jövőben, amennyiben a megfelelő források rendelkezésre állnak, akkor komplex energiahatékonysági pályázatok kerülnek majd meghirdetésre, amelyek során az energiahatékonysági beruházások mellet a megújuló energiák használatát is ösztönözni fogják. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy először az épületek hatékonyabb energiafelhasználását kell majd elérni (szigetelések, nyílászárócserék és a szabályozhatóság megteremtésével), amely beruházásokat követhet majd a megújuló energiaforrások használata.
A középületek esetében az uniós forrásoknak köszönhetően most átmenetileg jobb a helyzet, fogalmazott Bencsik János, karácsony óta mintegy 35 milliárd forint kiutalásáról döntöttek, és húsvétig további 5 milliárd forint sorsáról születhet döntés. Ebben a programban egyébként a kkv-k is pályázhattak.
A kormány még a nyár előtt két lakossági, kísérleti programot szeretne elindítani. A korábbi kvótabevételekből még rendelkezésre áll közel 4-4,5 milliárd forintnyi összeg. Ennek egyik felét az 1992 előtt épült családi házak korszerűsítésre szeretnék fordítani, amely során 50-60%-os energia-megtakarítás lesz a cél. A rendelkezésre álló összeg másik felét új építésű család házak energiahatékony módon történő megépítésére szeretnék fordítani, amelynél bónuszokkal ösztönöznék a megújuló energiaforrások használatát.
(Forrás: Portfolio.hu)