Elszálltak az albérletárak, egyre menőbb a lakáshitel
A GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosának tapasztalatai szerint mivel az egyetemisták nyár elején megrohanták a piacot, nehéz kifogni a jó lakásokat. Elmondta, ilyenkor már csak olyan albérleteket találni, amiknek az ára olyan határon mozog, amiből valamiért nem enged a tulajdonos és a többség drágának találja.
Az albérleti díjak az utóbbi időben jelentősen megemelkedtek, a bútorozott és bútorozatlan lakások között szinte már nincs árkülönbség.
A tartósan magas bérleti díjakra a kereső oldal is kénytelen volt azonnal reagálni. Egyre jellemzőbb, hogy míg eddig az esetek többségében párok, barátok költöztek egy adott albérletbe, most akár hárman négyen is összefognak, hogy csökkentsék a költségeket. Sőt, a kialakult helyzet miatt egyre többen dilemmáznak az albérlet és a lakáshitel között.
„25-30 millió forint értékű, újépítésű, kétszobás, XIII. kerületi ingatlant akár 150-160 ezer forintért is ki lehet adni ebben a pillanatban, ami elég magas ár. Amíg ez a tendencia van, nagyon sokan elgondolkoznak azon, hogy inkább vásároljanak, és jellemzővé vált, hogy inkább hitellehetőségek után néznek, s inkább fizetik a törlesztő részleteket.”
Gadanecz Zoltán azt tanácsolja, hogy albérletkereséskor mindig legyünk résen, figyeljük a friss ajánlatokat és reagáljuk le gyorsan a helyzetet. Nincs már gondolkodási idő, pénzzel kell érkezni a kívánt lakáshoz. Erős döntő tényező továbbá az üzletelés emberi oldala, ezért érdemes mosolyogni a tulajdonosra és kedvesen tárgyalni vele.
Megjegyezte, nagyon érdekes, hogy most sok diák és munkavállaló is megjelent a piacon korábban alig érzékelt országokból.
„Vegyes lett a kép, nemzetközi lett Budapest, az angolszászok mellett egyre több a kínai, orosz, francia és török érdeklődő is” – fogalmazott.
Kapcsolódó kalkulátoraink:
Mennyi adót kell fizetni albérlet kiadásakor?
Mennyi illetéket kell fizetni ingatlan vásárlásakor 2017-ben?