Hogyan érvényesülnek az ESG-kritériumok az ingatlanpiacon?

A fenntarthatósági törekvések egyre meghatározóbbak az ingatlanszegmensben, az ESG-kritériumok alkalmazása kiemelt szerepet kapott, amely az eszközök árazásában és a piaci szereplők elvárásaiban is megmutatkozik. A CBRE szakértője szerint a teljes életciklusra vonatkozó tervezés és a holisztikus szemlélet kulcsfontosságú a hatékony fenntarthatósági stratégiák kialakításában.

Az épületek az energiafelhasználás körülbelül 40 százalékáért és a szén-dioxid-kibocsátás 36 százalékáért felelnek az Európai Unióban, így az ingatlanszektor az EU karbon lábnyom csökkentő célkitűzéseiben kiemelten fókuszban van. A fenntarthatósági törekvések a 2010-es évektől kezdődően egyre nagyobb hangsúlyt kaptak: megújultak a keretrendszerek, új energia-hatékonysági direktívák jöttek létre, és 2017-től a jelentéstételek is szerteágazóbbá és szigorúbbá váltak.

Az egyik legnagyobb fordulópont a 2015-ben globálisan elfogadott Párizsi Egyezmény volt, amely tudományos alapokra helyezte a karbonkibocsátások és a föld hevülésének megállítását, majd Európában a 2020-as Green Deal volt meghatározó mérföldkő: az EU tagállamai egyhangúan szavazták meg a gazdasági stratégiát, mely célja a teljes klímasemlegesség elérése 2050-ig bezárólag. Ezzel Európa az első kontinens lett, amely ezt a célt zászlajára tűzte.

A 8 fő területet magába foglaló stratégiába tartoznak többek között a teljes klímasemlegesség elérésére való törekvés, a tiszta és fenntartható energia biztosítása, az erőforrások hatékony felhasználása az építkezéseknél és felújításoknál, a fenntartható közlekedési eszközök használata, valamint az ökoszisztémák és a biológiai sokféleség megőrzése és helyreállítása. Ezeket pedig három alapvető intézkedési terület hatja át: a fenntartható finanszírozás mobilizálása és ösztönzése, az innováció átfogó támogatása a befektetési kockázatok mérséklése érdekében, valamint a különböző iparágak átalakítása kapcsán felmerülő társadalmi hatások figyelembevétele (pl. a szénipar kivezetéséhez kapcsolódó átképzések, lehetőségek célzott keresése).

Fontos globális trend, hogy az ingatlanalapok egyre inkább megkövetelik az ESG szerinti működést és beruházást. A karbon- és klímasemlegességgel kapcsolatos célkitűzések pénzügyi vonatkozása is egyre inkább szembetűnő: a magyar piacon is megjelentek a zöld hitelek, egyúttal a zöld kötvények szempontjából is növekedés volt megfigyelhető az utóbbi években, és a hitelkihelyezést érintő zöld tőkekövetelmény-kedvezmény igazodik az európai elvárásokhoz.

Bár a különböző hitelintézetek vezetői is egyre inkább elkötelezettek ezen típusú szolgáltatások mellett, az utóbbi időszak gazdasági kihívásai ezeket a trendeket is érintették a hazai piacon, az infláció pedig várhatóan jelentősen megnöveli a kamatokat. Ebből adódóan a magyar piacnak is lépnie kell a fenntarthatóbb ingatlanberuházások irányába, főleg, ha egyes szereplők külföldi tőkebevonást terveznek.„Egyre több piaci szereplő látja, hogy kizárólag a változás állandó, és ebben a kontextusban a régi beidegződések kockázatokat jelentenek. A munkavállalók, bérlők és a beszállítók bevonása a közösen megélt nehézségek kezelésébe hosszútávon kifizetődő, főleg, amikor a piaci környezet javul mindenki számára. Az ESG-alapú vállalatvezetés ennek a folyamatos megújulásnak a záloga” – fejtette ki Horváth Áron, a CBRE Fenntarthatósági üzletágának vezetője.

A mai gazdasági és - sokkal óvatosabb döntéseket előirányzó - piaci helyzetben is előnyt jelenthet a holisztikus ESG vezetési szemlélet, amelyben megfér a rövid- es hosszútávú kockázatok elkerülése, és az előnyök kihasználása az éltető környezeti és humán ökoszisztémák fenntartása mellett. Ez nem csak kifelé, hanem befelé is értéket teremt azzal, hogy felhatalmazza a felelősöket, hogy szélesebb területek lehetőségeit aknázzák ki a nagyobb értékállóság érdekében. Ebben a kontextusban is fontos, hogy kialakuljon az életciklus-fókuszú vállalatvezetés, pénzügyi- és épülettervezés is. Ez utóbbinál már az anyagok beszerzése és az építési folyamatok tervezése kapcsán célszerű törekedni a minél kisebb karbon kibocsátás elérésére, ami másodlagos, körkörös anyaghasználattal akár a költségeket is pozitívan befolyásolhatja.

„A befektetők óvatosabbá váltak, alacsonyabb gazdasági növekedést és magas inflációt áraznak, és a biztosabb piacok felé fordulnak. Ezért az ingatlantípusok közül továbbra is az ipari és logisztikai csarnokokat részesítik előnyben, azonban itt a kínálat elég szűkös. Irodák esetében a kép sokkal árnyaltabb” - fejtette ki Borbély Gábor, a CBRE kutatási igazgatója.  „A májusi felmérésünk szerint az európai logisztikai piacok 1 százalékában várnak a szakembereink hozamemelkedést (árcsökkenést), míg az irodák esetében a piacok 37 százalékán ez a vélemény. A befektetői megítélés további különbséget tesz az új építésű, prémium és a felújításra szoruló (ún. másodlagos piaci) ingatlanok között, ez utóbbi esetében az 50 százalékot is eléri az árcsökkenést várók aránya. A várakozások azt rajzolják ki, hogy a vásárlók egyértelműen a magasabb minőségű, fenntarthatósági szempontból jobb értékelést kapó ingatlanokat részesítik előnyben.”


Szerbia ismét meghosszabbította az üzemanyag-export tilalmát

A szerb kormány rendkívüli ülésén egy hónappal, július 2-ig meghosszabbította a kőolaj és a kőolajszármazékok kivitelének ideiglenes tilalmát - közölte hétfőn a kabinet.
2026. 06. 01. 20:30
Megosztás:

Az öregedő budapesti irodaállomány megújítása stratégiai kérdéssé vált

A fővárosi irodaállomány bár európai összevetésben fiatalnak mondható, kulcsfontosságú az öregedő irodaházak piaci szerepének újragondolása a technológia gyors fejlődése, a bérlői preferenciák változása és az energiahatékonysági elvárások szigorodása miatt – hangzott el az EY‑Parthenon üzleti eseményén. Az ingatlanpiaci szakértők szerint a következő évek nyertesei azok a tulajdonosok lehetnek, akik időben döntenek a felújításról, az átalakításról vagy akár a funkcióváltásról.
2026. 06. 01. 20:00
Megosztás:

Gyengült a forint hétfő estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 06. 01. 19:30
Megosztás:

Budapest bisztróvilágának gasztronómiai felfedezése

Budapest, amely élénk kulturális életéről és lenyűgöző történelmi építészetéről ismert, egyben virágzó gasztronómiai központ is. A város tele van bisztrókkal, kávézókkal és éttermekkel, amelyek a legkülönfélébb ízléseknek is megfelelnek. Akár elegáns vacsorára, akár egy hangulatos brunchhelyre vágyik valaki, Budapest bőséges választékot kínál.
2026. 06. 01. 19:20
Megosztás:

Eltűnt 1,2 milliárd dollárnyi USDT: mit jelez a hirtelen stabilcoin-visszaváltási hullám?

Egyetlen nap alatt több mint 1,2 milliárd dollárral csökkent az USDT piaci kapitalizációja, ami azonnal találgatásokat indított el a kriptopiacon. Pánikra azonban önmagában nincs ok: a Tether stabilcoin kínálatának mozgása gyakran nem összeomlást, hanem likviditási átrendeződést, intézményi pozícióváltást és rövid távú kockázatkerülést jelez.
2026. 06. 01. 19:00
Megosztás:

A magas árak miatt már az Otthon Start sem tudja élénkíteni a lakáspiaci forgalmat

2026 májusában országosan 8 892 lakóingatlan-adásvétel köttetett, a lakáscélú jelzáloghitelek szerződéses összege pedig elérte a 253 milliárd forintot a Duna House havi tranzakciószám-becslése és jelzáloghitel-előrejelzése szerint.
2026. 06. 01. 18:30
Megosztás:

Kazahsztán mellett Görögország felé veszi az irányt az egyik legnagyobb hazai mezőgazdasági cégcsoport

Idén május végére újabb mérföldkőhöz érkezett hazánk piacvezető takarmánygyártó és egyik legnagyobb takarmányalapanyag-kereskedő cégcsoportjának kazahsztáni beruházása, amellyel párhuzamosan az UBM Csoport a görög piacra is beléphet. Ennek köszönhetően a cégcsoport teljes gyártási kapacitása immár meghaladhatja az évi 1 millió tonnás szintet.
2026. 06. 01. 18:00
Megosztás:

MNB: bővített programmal támogatja a zöld ágazatokat a jegybank

A banki portfóliók nagyobb része továbbra is magas üvegházhatású gázkibocsátással járó tevékenységeket finanszíroz. A banki portfóliókban a zöld ágazatok előtérbe helyezését, és ezáltal a klíma- és környezeti kockázatok mérséklését, az MNB bővített, újabb egy évvel meghosszabbított Zöld tőkekövetelmény-kedvezmény (TKK) programja immár még szélesebb körben támogatja - emelte ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn megjelent friss Zöld pénzügyi jelentése.
2026. 06. 01. 17:30
Megosztás:

Gyorsult Svájc GDP növekedése az első negyedévben negyedéves összevetésben

Svájc bruttó hazai terméke (GDP) gyorsuló ütemben nőtt az idei első negyedévben negyedéves összevetésben a svájci gazdasági államtitkárság (SECO) hétfőn közzétett végleges adatai szerint.
2026. 06. 01. 17:00
Megosztás:

A következő héten a Békés vármegyében lévő holtágaknál lesz szúnyogirtás

A következő héten a Békés vármegyében lévő holtágaknál lesz szúnyogirtás - közölte a katasztrófavédelem hétfőn az MTI-vel.
2026. 06. 01. 16:30
Megosztás:

Tavaly is a Lidl bruttó forgalma volt a legnagyobb, a Spar és a CBA is dobogós

A forgalmi adatok alapján ismét a Lidl lett az első a napi fogyasztási cikkeket forgalmazó kereskedelmi láncok közül, a második helyen a Spar, a harmadikon pedig a CBA végzett - tette közzé a Trade magazin hétfőn a 2025-ös adatok összesítését.
2026. 06. 01. 16:00
Megosztás:

Varsóban hatályba lép az éjszakai szesztilalom

Varsóban hétfőtől hatályba lép a részleges éjszakai alkoholárusítási tilalom, melynek értelmében 22.00 és 6.00 óra között tilos szeszes italokat értékesíteni a boltokban és a benzinkutakon.
2026. 06. 01. 15:30
Megosztás:

Csökken a benzin és a gázolaj ára Horvátországban

A horvát kormány hétfőn új rendeletet fogadott el az üzemanyagok legmagasabb kiskereskedelmi áráról: a benzin, a gázolaj, a kék dízel és a cseppfolyós gáz ára is csökken. Az új árak keddtől két hétig lesznek érvényben.
2026. 06. 01. 15:00
Megosztás:

Súlyos stabilcoin-válságot hozhat Európában a MiCA szigorítása

Az európai kriptoszektor új korszakba lép: a MiCA szabályozás teljes élesedése nemcsak a tőzsdéket és kibocsátókat, hanem a stabilcoinokat használó befektetőket is komoly döntések elé állíthatja. Mike Belshe, a BitGo vezérigazgatója szerint a legnagyobb kockázat nem önmagában a szabályozás, hanem az, hogy a piac túl gyorsan, megfelelő likviditási háttér nélkül kényszerülhet átállásra.
2026. 06. 01. 14:30
Megosztás:

Több mint százezer ember segítette adománnyal a Tisza Pártot 2025-ben

A Tisza Párt működését és a rendszerváltást több mint százezer, hazájáért tenni akaró magánszemély segítette egyszeri vagy rendszeres adományával 2025-ben, és több százezer ember vett tevékenyen részt önkéntesként, szakértőként a munkában - közölte a miniszterelnök hétfőn a Facebook-oldalán. A teljes támogatás összege 3 112 349 000 forint volt, amihez hozzáadódik még a webshop 9 787 118 forint összegű bevétele, így a Tisza teljes bevétele 2025-ben 3 210 136 118 forint volt.
2026. 06. 01. 14:30
Megosztás:

Éjfélkor jár le a társasági adók bevallási határideje

A NAV éjfélig mintegy 400 ezer cégtől vár társasági adó (tao), és több mint 100 ezer társaságtól kisvállalati adó (kiva) bevallást. A bevallások mellett az adót is június 1-jéig kell megfizetni - figyelmeztetett hétfőn a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. 06. 01. 14:00
Megosztás:

Szakemberhiány a tetőépítésben? A szeglemezes technológia megoldja a problémát

Nem véletlenül mondják, hogy ha egy párkapcsolat kibír egy építkezést, akkor mindent kibír. Az építkezés ugyanis stresszes folyamat, tele váratlan és kiszámíthatatlan eseményekkel, megoldandó problémákkal és kétségekkel. Az építőipar egyik legnagyobb kihívása, hogy nincs elegendő szakember, aki valóban precízen és megbízhatóan dolgozna. A jelenség a tetőépítést is érinti. A jó hír az, hogy a szeglemezes rácsostartó technológia a legtöbb esetben megoldást jelent. Mutatjuk, hogyan.
2026. 06. 01. 13:30
Megosztás:

Magyar Péter: módosítjuk az alaptörvényt a köztársasági elnök leváltása érdekében

Ha Sulyok Tamás nem mond le köztársasági elnöki tisztéről, a Tisza párt módosítani fogja az alaptörvényt - mondta a miniszterelnök hétfőn Budapesten, a Sándor-palota előtt tartott sajtótájékoztatón. Hozzátette, az alaptörvény szerint több lehetőség van a köztársasági elnök leváltására, ezek között van a megfosztási eljárás, de a Tisza Párt "a köztársasági elnöki hivatal védelme, megmaradt tekintélye érdekében" nem ezt, hanem az alaptörvény módosítását választja.
2026. 06. 01. 13:00
Megosztás:

Májusban túllépett a lakáspiaci kereslet és kínálat az idei mélyponton

Májusban túllépett a lakáspiaci kereslet és kínálat az idei mélyponton, élénkült a lakáspiac mindkét oldala, a kínálat 2 százalékot meghaladó bővülésével párhuzamosan a kereslet 1,2 százalékkal erősödött havi összevetésben - közölte az ingatlan.com hétfőn az MTI-vel.
2026. 06. 01. 12:30
Megosztás:

A kormány nem támogatja a debreceni CATL-akkugyár további bővítését

A kormány nem támogatja a debreceni CATL-akkugyár további bővítését - jelentette ki a Közlekedési és Beruházási Minisztérium parlamenti államtitkára a Debrecinernek adott interjújában.
2026. 06. 01. 12:00
Megosztás: