Hogyan optimalizálhatjuk cégünk IT-költségeit?
A digitális környezet a modern üzleti tevékenységek sarokköve, és az IT-infrastruktúrába való bölcs befektetés kulcsfontosságú a nehezen megszerzett piaci fölényünk fenntartásához, vagy éppen annak eléréséhez. Éppen ezért az nformatikai költségeink csökkentése helyett sokkal ésszerűbb, ha azok optimalizálására törekszünk. Az alábbiakban megvizsgáljuk, hogyan tehetjük meg ezt.
Az IT-költségeken való spórolás buktatói
Az IT-költségek megfontolatlan csökkentése számos olyan későbbi problémához vezethet, amelyek fényében a kezdeti megtakarítások eltörpülnek majd. Hosszabb távon időben, energiában és anyagi ráfordításban is rosszabbul járhatunk. A gyengébb hardverek, elavult szoftverek és nem megfelelő kiberbiztonsági intézkedések kiszolgáltatottá tehetik vállalatunkat az esetleges támadásoknak, továbbá akadályozhatják az innovációt, visszafogva cégünk növekedését.
Azok a vállalatok, amelyek nem tartanak lépést a technológia fejlődésével, lemaradnak versenytársaik mögött. Az informatikai költségeken való spórolás tehát rövid távon ugyan segítheti a költségvetést, de hosszabb intervallumban vizsgálva visszaesést és elszalasztott lehetőségeket eredményez.
IT-költségoptimalizálás okosan
Az IT-költségek optimalizálása nem a takarékosságról szól. Inkább arról, hogy megalapozott és stratégiailag helyes döntéseket hozunk azért, hogy minden elköltött forintunk ténylegesen hozzájáruljon vállalkozásunk hatékonyságának és versenyképességének növeléséhez.
Elemzés és értékelés
Az informatikai költségek optimalizálásának első lépése a jelenlegi informatikai infrastruktúra átfogó elemzése és értékelése. Ez magában foglalja hardvereink és céges szoftvereink átvizsgálását, a hálózatok és üzemeltetési folyamatok esetleges felülbírálását. A felesleges kiadások, például az alig használt licencek, a kihasználatlan fizetős alkalmazások vagy a feleslegesen erős hardverek azonosítása a kiindulópont.
Végezzünk rendszeresen informatikai auditokat is a fejlesztésre szoruló területek azonosításához! Ezek során feltárhatjuk a rejtett hatékonysági hiányosságokat, és betekintést kaphatunk a folyamatok racionalizálásába és a költségek csökkentésébe.
A felhőszolgáltatások kihasználása
A felhőalapú számítástechnika forradalmasította a vállalkozások informatikai infrastruktúrájának kezelését. Ugyanis fizikai szerverekbe való befektetés és azok karbantartása helyett a vállalatok egy távoli felhőszolgáltatást kihasználva, fizetős alapon férhet hozzá saját erőforrásaihoz. Ezzel kiküszöbölhetővé váltak az előzetes beruházások, valamint rugalmasságot és skálázhatóságot is lehetővé tett számunkra.
A felhőszolgáltatások a költségmegtakarításon túl számos előnnyel járhatnak, ilyen például a hozzáférhetőség vagy éppen az automatikus frissítések és karbantartási szolgáltatások. Ez mind nem meglepő, hiszen általában profi IT-cégek működtetik a rendszereket. Egy SAP on AWS típusú felhőszolgáltatásra való áttéréssel tehát a vállalatok optimalizálhatják informatikai költségeiket, miközben növelhetik hatékonyságukat is.
Az energiahatékonyság növelése
Az energiafogyasztás nagymértékben hozzájárulhat informatikai költségeinkhez, különösen a kiterjedt adatközpontokkal és szerverszobákkal rendelkező vállalatok esetében. Az energiahatékony gyakorlatok, például a mesterséges intelligencián alapuló rendszerek alkalmazása azonban jelentős megtakarításokat eredményezhet.
Ezek az MI-algoritmusok ugyanis valós időben elemezhetik adatközpontjaink működését, és különböző beállításokkal optimalizálhatják az energiafelhasználást. Ez nemcsak az áramszámlánkat csökkentheti, de a túlmelegedés megelőzésével hardvereink élettartamát is meghosszabbíthatja. Az energiahatékony technológiákba való befektetés nemcsak IT-költségeinket optimalizálja, de a környezeti fenntarthatósággal kapcsolatos aggályokat is csökkentheti.
Nyílt forráskódú szoftverek használata
Megvásárolt szoftvereink – különösen a nagy felhasználói bázissal rendelkező cégek esetében – jelentős kiadást róhatnak vállalatunkra, hogy az egyedileg fejlesztett, saját programokról már ne is beszéljünk. A nyílt forráskódú szoftverek azonban költséghatékony alternatívát kínálnak a funkcionalitás és a biztonság feláldozása nélkül. Rengeteg népszerű, nyílt forráskódú megoldás létezik szinte bármilyen üzleti igényre, beleértve az operációs rendszereket, az irodai működést támogató csomagokat, az adatbázis kezelő programokat és a fejlesztőeszközöket.
Virtualizáció és konszolidáció
A virtualizációs technológia lehetővé teszi több virtuális gép futtatását egyetlen fizikai szerveren, maximalizálva az erőforrások kihasználását és csökkentve a további hardverek szükségességét. Ez a megközelítés jelentős költségmegtakarítást eredményez mind az egyszeri kiadások, mind a folyamatos működési költségek tekintetében. Ez ugyanis csökkenti a fizikai hardverlábnyomot, minimalizálja az energiafogyasztást és a helyigényt, valamint optimális kihasználtságot biztosít túlzott és felesleges energiaellátás nélkül. Emellett a virtualizált környezetek kezelése gyakran egyszerűbb, ami működési hatékonyságot és kevesebb adminisztratív terhet jelenthet.
Kiszervezés és menedzselt szolgáltatások
Ahelyett, hogy egy házon belüli IT-csapatot tartanánk fenn a technológia minden aspektusának kezelésére, használhatjuk külső szakemberek segítségét is. Ha például kihasználjuk az SAP on AWS környezet legfontosabb előnyeit, a felszabaduló időben saját alapvető kompetenciáinkra összpontosíthatunk. Eközben ráadásul csökkentjük a speciális informatikai személyzet felvételével, képzésével és megtartásával járó általános költségterheket.