Hogyan segíthet a nyugdíjpénztár spórolni a hitelkamatokon

2025-ben az önkéntes nyugdíjpénztári (ÖNYP) megtakarítást immár lakáscélra és szabad felhasználású jelzáloghitelek törlesztésére is fel lehet majd használni. A money.hu szakértője megnézte, hogy mikor érdemes egyáltalán előtörlesztésben gondolkodni.

Hogyan segíthet a nyugdíjpénztár spórolni a hitelkamatokon

Akkor éri meg betörleszteni az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítást, ha a lakáshitelünk törlesztése többe kerülne, mint amekkora hozamot az önkéntes pénztárban el tudnánk érni. Az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításból történő törlesztés esetén azonban több dologra is érdemes odafigyelnünk.

„A nyugdíjpénztárnak nem fix a kamata, és bár a múltbéli hozamok jól alakultak, ez a jövőre nézve nem jelent garanciát. Lakáshitelek esetében pedig nem mindegy, hogy mekkora a kamatperiódus: 5 év, 10 év vagy végig fix. Ugyanis hacsak nincs végig fixálva, a kamat futamidő közben változhat. Az annak idején 4%-on felvett hitel kamata így most 6% körül lenne. Ez apró különbségnek tűnik, mégis többmilliós eltérést jelent a gyakorlatban” – mondta Korponai Levente, a money.hu vezetője.

Az alábbi grafikonon szépen látható, hogy mekkora jövőbeni kamattól szabadulhatunk meg, ha adott idő után betörlesztjük az aktuális tőketartozást.

„Törlesztés tekintetében még azt is érdemes figyelembe venni, hogy a ma felvehető lakáshitelek úgynevezett annuitásos hitelek, vagyis a tartozást egyforma nagyságú havi törlesztőrészletekre osztják fel. A kamatot mindig a fennálló tőketartozásra kell kifizetni, így belátható, hogy eleinte a törlesztőnek magasabb része megy el a kamatra, majd, ahogy fogy a tartozás, úgy csökken a kamatrész aránya is. Emiatt tűnhet úgy, hogy régóta fizetjük a hitelünket, de tartozásunk alig csökken” – tette hozzá Korponai Levente.

Minél hamarabb törlesztjük a tőketartozást, annál több jövőbeni kamatot spórolunk meg. Ezzel a bankok is tisztában vannak, éppen ezért az előtörlesztés nem ingyenes. Jellemzően az előtörlesztett tőke 1-2%-át számítják fel díjként a hitelintézetek, valamint a korábbi kedvezményeket, elengedett díjakat is visszafizettethetik.

A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye alapján előfinanszírozás esetén az elő- illetve végtörlesztést a pénztár közvetlenül utalja a hitelnyújtó bank számlájára, csökkentve az adminisztrációt és elkerülve a megelőlegezés terhét a pénztártag számára.

Ebben az esetben igazolni kell a hitelszerződésben megkövetelt feltételeknek való megfelelést az elő- vagy végtörlesztés szempontjából. Emellett az ügyfél utófinanszírozás címén is kérheti a kifizetést, amihez a törlesztést igazoló bankszámlakivonatra és a hitelszerződés bemutatására van szükség.

A nyugdíjpénztári megtakarítás lakáscélú felhasználásának szabályairól bővebb információ a kormany.hu-n érhető el.

A Mastercard segíti a magyar fintech cégek nemzetközi piacra lépését

A Mastercard háromrészes eseménysorozatot indít Budapesten, hogy a magyarországi fintech-szektor legígéretesebb szereplőit segítse a nemzetközi piacra lépésben - közölte a Mastercard az MTI-vel.
2026. 04. 21. 08:30
Megosztás:

Mi történt a forinttal kedd reggelre?

Vegyesen mozgott a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 04. 21. 08:00
Megosztás:

Kínai elnök: biztosítani kell a hajózás zavartalanságát a Hormuzi-szorosban

A hajóforgalom zavartalan fenntartására szólított fel a Hormuzi-szorosban Hszi Csin-ping kínai elnök, aki hétfőn telefonon egyeztetett Mohammed bin Szalmán szaúdi trónörökössel - jelentette a kínai állami média hétfőn.
2026. 04. 21. 07:30
Megosztás:

Az erdélyi és a magyarországi magyarok más-más tapasztalatok alapján döntöttek a választáson

Az erdélyi magyarok más tapasztalatok alapján alkottak véleményt az anyaországi országgyűlési választáson, mint a magyarországi választók. Erdélyből nézve más volt a kormányzati teljesítmény érzékelése, és ebből fakadóan a megítélése is - írta hétfőn a magyarországi választások eredményeiről a Facebookon Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke.
2026. 04. 21. 07:00
Megosztás:

A feltörekvő piacokon a sokszínű történetek ellenállóképességet építenek

Majdnem egy évvel a "felszabadulás napi" vámok bevezetése után a közel-keleti konfliktus újabb sokkot okozott a gazdaságoknak. Bár a befektetők aggódhatnak a feltörekvő piacokra gyakorolt hatások miatt, vannak olyan vállalatok és ágazatok ezekben a régiókban, ahol a hosszú távú fundamentumok továbbra is ígéretesnek tűnnek. Fidelity idei Elemzői Felmérésében a korábban uralkodó témák, mint például az amerikai dollár gyengébb kilátásai vagy a monetáris politika lehetséges lazítása, a közel-keleti konfliktus miatt megkérdőjeleződtek. Helyettük a magasabb olajárak, az inflációs aggodalmak és a globális kereskedelem logisztikájával kapcsolatos megújult aggodalmak jelentek meg.
2026. 04. 21. 06:30
Megosztás:

Péntektől felfüggesztik a Otthonfelújítási Programban a támogatási kérelmek beadását a leghátrányosabb régiókban

Péntektől már a leghátrányosabb régiókban, így Észak-Magyarországon, Észak- és Dél-Alföldön, valamint a Dél-Dunántúlon sem lehet támogatási kérelmet benyújtani az Otthonfelújítási Program Lakossági energiahatékonysági beruházások megvalósításához című felhívásra - közölték a palyazat.gov.hu oldalon.
2026. 04. 21. 06:00
Megosztás:

A Contitech cég adminisztrációs hibával magyarázza, hogy rendezetlenné vált a szakszervezeti titkár tb-jogviszonya

A makói Contitech Fluid Automotive Hungária Kft. egyszeri adminisztrációs hibával magyarázza, hogy rendezetlenné vált a gumiipari szakszervezeti titkár társadalombiztosítási jogviszonya; az eset miatt az összes mukavállaló jogviszonyát ellenőrzik az adóhatóság segítségével.
2026. 04. 21. 05:30
Megosztás:

A fagyok és a szárazság együtt nagyon odaütött a gazdáknak: a legtöbb érintett gazdaságban a termés fele már odaveszhetett

Az áprilisi fagyok ismét komoly kockázatot hoztak a magyar mezőgazdaság számára: több egymást követő éjszakán fagypont alá csökkent a hőmérséklet, miközben a csapadékhiány és az alacsony páratartalom tovább erősítette a káros hatásokat. A virágzás időszakában érkező hideg miatt egyes ültetvényekben már most jelentős terméskieséssel számolnak, ez idén ismét komoly piaci következményekkel járhat.
2026. 04. 21. 05:00
Megosztás:

Egyre többeket érint: a májbetegség már a negyedik leggyakoribb krónikus halálok Magyarországon

A májbetegségek előfordulása világszerte és Magyarországon is növekvő tendenciát mutat, miközben sok esetben hosszú ideig tünetmentesek maradnak. Hazánkban évente 4000-5000 ember veszti életét májbetegségek miatt, ami rávilágít a korai felismerés fontosságára. A május 19-i Máj Világnap kapcsán az Affidea szakértői arra hívják fel a figyelmet, hogy rendszeres szűrővizsgálatokkal és tudatos életmóddal a súlyos szövődmények nagy része megelőzhető lenne.
2026. 04. 21. 04:30
Megosztás:

Döntő fordulat előtt a hitelkamatok?

Erre a kérdésre a válasz a BIRS-kamatmutatóban keresendő. A választásokat követően látványos hozamcsökkenés indult a magyar pénzpiacon, amely egyértelműen megjelent a hosszabb lejáratú BIRS-szintekben is. A 10 és 20 éves referenciák néhány nap leforgása alatt körülbelül 150 bázispontos csökkenést produkáltak, ami drámai mozgás a lakáshitelezési piac szempontjából.
2026. 04. 21. 04:00
Megosztás:

Már nem elég a fizetés: a munkavállalók lakhatása lett az új versenytényező a cégek között

A vállalatok eredményessége ma már nem kizárólag a bérezésen múlik, mutatnak rá nemzetközi kutatások. A Deloitte 2024-es Global Human Capital Trends felmérése szerint azok a szervezetek teljesítenek jobban, amelyek tudatosan foglalkoznak munkavállalóik jóllétével, ami egyre inkább az ESG-megfelelés kulcsterületévé is válik. A jóllét azonban nem értelmezhető csak a munkahely falain belül: a dolgozók életkörülményei, különösen a lakhatás minősége és megfizethetősége, közvetlen hatással vannak a teljesítményre.
2026. 04. 21. 03:30
Megosztás:

Zacher Gábor egy percben megtanít életet menteni

Az Országos Mentőszolgálat Alapítvány (OMSZA) Életmentő Egypercesek címmel indított kampányt, amelyben Zacher Gábor rövid, pontosan egyperces videókban mutatja be az alapvető életmentő teendőket. A kezdeményezés célja, hogy laikusok is felismerjék a kritikus helyzeteket és segítséget tudjanak nyújtani az első percekben. A program az adó 1 százalék felajánlásához is kapcsolódik, és a lakosság egészségügyi edukációját erősíti. A kampány online felületeken érhető el, ahol különböző vészhelyzetek kezelését lehet elsajátítani.
2026. 04. 21. 03:00
Megosztás:

Ő lehet Orbán Viktor utódja - Meglepő nevet dobott be a szakértő

A közélet egyik legforróbb kérdése lett, hogy ki irányíthatja a Fideszt a 2026-os választások után, ha Orbán Viktor hátrébb lép egyet.
2026. 04. 21. 02:30
Megosztás:

Jöhet a 340 forintos euró?!

A parlamenti választások után bekövetkezett, váratlan kétharmados kormányváltás hatására a forint az elmúlt négy év legerősebb szintjére kapaszkodott fel az euróval és a dollárral szemben.
2026. 04. 21. 02:00
Megosztás:

Májusi nyugdíj kifizetések - friss közlemény a nyugdíjról

A nyugdíj folyósításának pontos időpontja minden hónapban kiemelten fontos a jogosultak számára, hiszen sokan ehhez igazítják a mindennapi kiadásaikat, számláikat és egyéb költségeiket. A mostani bejelentés ezért megnyugtató: nem várható sem késés, sem változás. De mégis, mire kell most kiemelten figyelni?
2026. 04. 21. 01:00
Megosztás:

Szlovén kormányalakítás - Nincs megállapodás a miniszterelnök-jelölt személyéről

Szlovéniában egyelőre egyik miniszterelnök-jelölt mögött sincs meg a kormányalakításhoz szükséges parlamenti többség, ezért Natasa Pirc Musar köztársasági elnök hétfői bejelentése szerint folytatja a konzultációkat a pártokkal.
2026. 04. 21. 00:30
Megosztás:

A holland kormány közel 1 milliárd eurós energiacsomagot jelentett be

Közel 1 milliárd euró értékű gazdasági és energiapiaci intézkedéscsomagot jelentett be holland kormány a közel-keleti konfliktus gazdasági hatásainak enyhítésére, ezzel az ország az olajválság-kezelési terv első szakaszába lépett - írta az NL Times hírportál hétfőn.
2026. 04. 20. 23:30
Megosztás:

Vendéglátóhelyeket és népszerű élelmiszertermékeket ellenőrzött a fogyasztóvédelmi hatóság

Összesen 240 vendéglátóhelyet ellenőrzött, valamint 600 élelmiszerterméket vizsgált a tavaszi időszakban a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalokkal együttműködve, az eljárások eredményeként több mint 21 millió forint bírságot szabtak ki és 345 kilogramm terméket vontak ki a forgalomból.
2026. 04. 20. 23:00
Megosztás:

Hogyan működik a modern munkaerő-közvetítés?

A modern munkaerőpiac gyorsan változó környezete új kihívások elé állítja mind a munkáltatókat, mind az álláskeresőket. Ebben a dinamikus közegben a munkaerő-közvetítés kulcsszerepet játszik abban, hogy a megfelelő szakemberek és a megfelelő pozíciók egymásra találjanak. A hagyományos módszerekhez képest ma már jóval összetettebb, technológiailag támogatott folyamatról beszélünk.
2026. 04. 20. 22:50
Megosztás:

Magyarországi napenergia-hasznosítási és energiatárolási beruházáshoz nyújt finanszírozást az EBRD

Magyarországi napenergia-hasznosítási és energiatárolási beruházáshoz nyújt finanszírozást az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).
2026. 04. 20. 22:30
Megosztás: