Hogyan vizsgálják az allergéneket, és mekkora a génmódosított élelmiszerek aránya a hazai élelmiszerek között?

Mi a jelenlegi jogi helyzet a funkcionális élelmiszerekkel és az alternatív fehérjeforrásokkal (algák, ehető rovarok, nyomtatott izomszövetek)? A Hungalimentaria Konferencián nem csak az élelmiszer-vizsgáló laboratóriumok szakemberei, a hatóságok kutatói és az élelmiszeripar legfontosabb hazai szereplői, hanem a nagyközönség, a fogyasztók számára is fontos, aktuális eredményeket ismerhetnek meg – így kiderül többek között, milyen tiltott hatóanyagok fordulhatnak elő a fogyasztószerekben és a potencianövelőkben, milyen tejtermékeket hamisítanak, és hogyan érik tetten a csalókat, milyen növényi eredetű mérgező anyagok lehetnek az élelmiszerekben.

Hogyan vizsgálják az allergéneket, és mekkora a génmódosított élelmiszerek aránya a hazai élelmiszerek között?

Az egyik legfontosabb magyarországi élelmiszerbiztonsági konferenciát kétévente rendezik meg, ám legutóbb a Covid-járvány miatt erre csak online módon volt lehetőség. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal és a több, mint 30 éves szakmai múlttal rendelkező, a WESSLING Hungary Kft. jogutódjaként működő Eurofins Analytical Services Hungary Kft.független laboratórium közös szervezésében megvalósuló 2023-as Hungalimentarián ismét a hagyományokhoz híven, két napon át, nyolcféle szekcióban, csaknem 60 előadás hangzik majd el, a lehető legváltozatosabb témákban. (Pontos információk keretes cikkünkben).

A Hungalimentaria jelentőségét mutatja az is, hogy a hatóságok, vizsgálólaboratóriumok, egyetemi kutatók és az élelmiszeripar képviselői számára rendezett konferencia fővédnöke Dr. Nagy István agrárminiszter. A szervezők a rendezvény rangjának méltó témákat kerestek és a területek legkiválóbb szakértőit kérték fel az előadásokra. A Laboratorium.hu összeállítása a teljesség igénye nélkül készült:

Tejtermékek hamisítása

Az talán már széles körben közismert tény, hogy a tej vizezése gyakori jelenség, de sajnos jelentős mennyiségben hamisítják a rendkívül drága sajtokat is – hívják fel a figyelmet a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE), a Debreceni Egyetem, valamint a SAPIENTIA Erdélyi Magyar Tudományegyetem kutatói. Az ő elődásukból azt is meg lehet majd tudni, hogyan leplezik le mindezen trükköket a laboratóriumokban a klasszikus és nagyműszeres élelmiszer-analitikai módszerek segítségével.

Törvényi változások: ivóvíz és élelmiszerek

Változik egyik legfontosabb élelmiszerünk, az ivóvíz európai és hazai szabályozása: Palotai Zoltán, az Eurofins Analytical Services Hungary Kft, Környezetanalitikai üzletágának vezetője részletesen ismerteti az új elvárásokat: az újabb minőségi paraméterek, a vízzel érintkező anyagokkal szemben támasztott átláthatóbb követelmények, és a rendezettebbé váló adatkezelési szabályok bevezetése után várhatóan tovább javul az ivóvíz minősége.

Ugyancsak egy új törvényi változásnak köszönhetően csökkenhet a növényalapú élelmiszerekben esetlegesen előforduló veszélyes vegyületekmennyisége is: az úgynevezett tropán alkaloidok (a felső határértékeket nemrég kiterjesztették a kukoricát tartalmazó gabonaalapú bébiételekre is és egyes gabonafélék és gyógyteákra is) például gyomnövényeken keresztül kerülhetnek a termésbe, a központi idegrendszerre káros hatást gyakorolva.

Csomagolóanyagokból kioldódó vegyületek

Rendkívül károsak lehetnek mindemellett az élelmiszerekbe a csomagolóanyagokból bekerülő anyagok is. Ezt a területet egyre szélesebb körben szabályozzák és kutatják, a vizsgálólaboratóriumokban pedig rendre dolgozzák ki az egyre pontosabb vizsgálati módszereket. Dr. Szilvássy Blanka (Nébih) egy másik nézőpontra is felhívja a figyelmet: az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagok (FCM-ek, Food Contact Materials) alapanyagait folyamatos innováció jellemzi, az újrafeldolgozott alapanyagok használata a jövőben kötelezővé válik, ami jelentősen megnehezíti a felelős vállalkozások dolgát a biztonságos FCM-ek előállítása során.

Allergének

Mednyánszky Zsuzsanna (MATE ÉTTI Táplálkozástudomány Tanszék) az élelmiszerekben található allergénekkelkapcsolatban foglalja össze a legfontosabb tudnivalókat, Dr. Ábrahám Csaba, az Eurofins Food Analytica Kft. ügyvezetője pedig arról beszél, milyen módszerekkel lehet kimutatni ezeket az anyagokat a laboratóriumban.

GMO-k és élelmiszeranalógok az élelmiszerláncban

A közönség megismerheti a Nébih ÉLI GMO Nemzeti Referencia Laboratórium vizsgálati eredményeit is, kiderül, vajon milyen arányban találtak génmódosított mintákat, Dr. Kasza Gyula (egyetemi docens, Élelmiszer-higiéniai Tanszék, /Állatorvostudományi Egyetem) előadásából pedig megtudhatjuk, hogy vajon meg tudják-e különböztetni a fogyasztók az élelmiszer-imitátumokat az eredeti élelmiszerektől, és mennyire megtévesztőek a csomagolások (egyáltalán: mely kategóriákban a leggyakoribbak a helyettesítő termékek).

Húspótló élelmiszerek

Korunk egyik legfontosabb élelmezési kihívása a húsfogyasztás csökkentése, illetve a fehérjebevitel a hagyományostól eltérő forrásból történő pótlása. Gere Attila (Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem) beszél növényi alapú fehérjékről, algákról, ehető rovarokról vagy a laboratóriumban előállított húsról, a 3D-nyomtatásról. Prof. Dr Bánáti Diána (Szegedi Tudományegyetem) és kutatótársai a szakirodalomban „plant-based meat alternatives” vagy „meat analogues” névvel illetett, kizárólag növényi alapanyagokból készített, húskészítményekre hasonlító élelmiszerek szakmailag leginkább megfelelő és szélesebb körben használható megnevezését vizsgálták.

Antibiotikum-rezisztens baktériumok veszélye

Az antimikrobiális rezisztencia (AMR) korunk egyik legjelentősebb közegészségügyi problémája, amelyre Dr. Jerzsele Ákos PhD, tanszékvezető egyetemi docens, tudományos és innovációs rektorhelyettes előadása hívja fel a figyelmet. A környezetbe kikerülő antibiotikum-hatóanyagok annyira veszélyesek, hogy az Európai hatóságok előrejelzései szerint hazánkban 2050-re a multirezisztens baktériumok okozta megbetegedések akár vezető halálokká is válhatnak.

Mikotoxinok és a malomipar

A globális éghajlatváltozás a gabonalisztet hasznosító élelmiszeripari szektorokat is érinti, elsősorban a gabonák fuzárium-fertőzöttsége következtében megjelenő mikotoxinok (mikroszkopikus, gombák méreganyagai) mennyiségének növekedése miatt. Erről szól majd a Véha Antal, Szőke-Trenyik Eszter, Bakos Tiborné és Szabó P. Balázs (Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Kar) „Milyen kihívásokat jelent a lisztfelhasználó ágazatokra nézve a szigorú határértékek betartása?”című - előadása.

Két nap, három szekció, hatvan előadás

A Hungalimentarián elhangzó összes előadás közül a fentiekben szinte csak találomra szemezgettünk, hiszen még olyan fontos területekről is szó esik, mint a Nébih ellenőrzési területei, a hatósági ellenőrzés fontossága, a mintavétel szerepe, a probiotikumok definíciója, a karbonlábnyom-elemzés az élelmiszer-ellátási lánc mentén, digitális azonosítás a csomagolás élethosszon át tartó nyomkövetéséért, az élelmiszerláncban felhasznált fertőtlenítőszerek ellenőrzésének módszerei. A látogatók előadásokat hallhatnak a közétkeztetési és a táplálkozás-egészségügyi  előírások ellentmondásairól, a „feltörekvő” mikotoxinokról, az élelmiszer-termékek eltarthatóságáról, a GMO-mentes jelölés szabályairól.

Jelentős visszaesés a magyar beruházásokban: mely ágazatok húzták le az eredményeket?

A beruházások volumene 2024 harmadik negyedévében a nyers adatok szerint 15,4 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakához képest - közölte pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2024. 11. 25. 05:00
Megosztás:

Mi az a Yield Farming? Hogyan működik a kriptovaluták hozamtermelése?

A kriptovaluta piac egyik legforradalmibb fejleménye a decentralizált pénzügyek (DeFi) terjedése, amely új lehetőségeket nyitott a befektetők számára. Az egyik ilyen lehetőség a yield farming, vagyis a hozamtermelés, amely különösen népszerű azok körében, akik szeretnének passzív jövedelmet szerezni kriptovalutákból. Ebben az átfogó útmutatóban részletesen bemutatjuk, hogyan működik a yield farming, mik az előnyei, hátrányai, és hogyan illeszkedik a DeFi ökoszisztémájába.
2024. 11. 25. 04:00
Megosztás:

Csoki, ami nem hizlal, sőt fogyaszt!

A csokoládé az egyik legnépszerűbb édesség a világon, de gyakran aggódunk a kalóriatartalma miatt. Valóban minden csoki egyformán hizlal? Meglepő módon nem! A csokoládéfajták között jelentős különbségek vannak, attól függően, hogy mennyi cukrot, kakaót és egyéb összetevőket tartalmaznak.
2024. 11. 25. 03:00
Megosztás:

Milliárdossá vált egy Hatoslottó játékos

Tizenöt hét halmozódás után telitalálatos szelvény született a Hatoslottón A szerencsés nyertes a játék történetének 4. legnagyobb összegű nyereményét az 1 930 310 600 forintot vihet majd haza, ha a sorsolás másnapjától számított 90 napon belül jelentkezik a nemzeti lottótársaságnál.
2024. 11. 25. 02:00
Megosztás:

Földgáz ára 2025 - a lakossági gáz ára 2025 kalkulátor és oktatóvideó

Földgáz ára 2025-ben is kiemelten fontos téma a magyar háztartások számára, hiszen a rezsiköltségek jelentős részét a gázfogyasztás teszi ki. A földgáz árának meghatározása azonban nem egyszerű folyamat, hiszen a számlázás során a köbméterben mért gázfogyasztást MegaJoule (MJ) egységekbe konvertálják. De miért van erre szükség, és hogyan alakul ki a végső ár? Nézzük meg részletesen! A cikkben magyarázó videó és földgáz ára 2025 kalkulátor is található.
2024. 11. 25. 01:00
Megosztás:

Ágyi poloska irtás gázzal. Mítosz vagy valóság

Az irtószeres kezelések elterjedését megelőzően ágyi poloska irtást gázzal ( cián-hidrogén ) végezték 1920 és 1944 között. Ebben az időszakban évente nagyjából százezer lakásban végeztek ágyi poloska irtást gázzal. A II. világháború után vett igazán lendületet a kártevőirtásban a gázosítás. 1960 után a mérges gázok felhasználása visszaszorult az egészségügyi kártevők elleni védekezésben, ma már a gázosítószereket kizárólag raktári kártevők ellen alkalmazzák. Ennek ellenére a köztudatban mém mindig él a gázzal történő poloskairtás. Miért van ez így?
2024. 11. 24. 23:59
Megosztás:

Ilyen időnk lesz a napokban

A jövő hét elején napos és tartósan párás, ködös területek is előfordulhatnak, majd szerdától beborul az ég és ismét többfelé várható eső, zápor. A hét végén felhős időre kell számítani, helyenként vegyes halmazállapotú csapadékkal - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2024. 11. 24. 23:00
Megosztás:

300 millióból épül új gyermekorvosi rendelő Nagykovácsiban

Laborral felszerelt gyermekorvosi rendelő épül a Pest vármegyei Nagykovácsiban 300 millió forintból - közölte közösségi oldalára vasárnap feltöltött videóban Menczer Tamás (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője.
2024. 11. 24. 22:00
Megosztás:

Hamarosan megvásárolhatók a 2025-ös autópálya-matricák

December 1-jétől megvásárolhatók a 2025-ös autópálya-matricák. Jövőre ismét emelkednek mind az autópálya-matrica árak, mind a büntetések - közölte a Voxinfo Kft., a Nemzeti Mobilfizetési Zrt. hivatalos viszonteladó partnere vasárnap közleményben az MTI-vel.
2024. 11. 24. 21:00
Megosztás:

Magyarországnak is nagyon komoly figyelmet kell fordítania az űrszektorra

Ahogy nagyon sok hasonló méretű országnak, Magyarországnak is nagyon komoly figyelmet kell fordítania az űrszektorra, a fiatalok számára pedig lendületes és az egész tudományos életet megmozgató komoly programokat - mint amilyen már az UniSpace program is - kell elindítani - mondta az űrkutatásért felelős miniszteri biztos szombaton Budapesten, a Földgömb Fesztiválon.
2024. 11. 24. 19:00
Megosztás:

Az ukrán gabona húszmillió embert mentett meg az éhínségtől

A Gabona Ukrajnából nevű program már húszmillió embert mentett meg az éhínségtől - jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombaton Kijevben a gabonakezdeményezés harmadik nemzetközi konferenciáján elmondott beszédében.
2024. 11. 24. 18:00
Megosztás:

Ilyen álláshirdetést adott fel a brit kormány

Főtárgyalót keres a brit kormány az Európai Unió és Nagy-Britannia kapcsolatrendszerének újjáalakítására.
2024. 11. 24. 17:00
Megosztás:

What Is Crypto Staking & How Can You Make Money With It?

Over the years, crypto staking has emerged as a compelling avenue for investors seeking to generate passive income. Read on as we explore the fundamentals of crypto staking, its operational mechanisms, potential earnings, associated risks, and practical steps to embark on staking.
2024. 11. 24. 16:00
Megosztás:

Dinamikus lesz a bérnövekedés a következő években

A következő három évben a minimálbér kilenc, tizenhárom és tizennégy százalékkal növekszik, a garantált bérminimum pedig jövőre hét százalékkal fog emelkedni, így a várható három-négy százalékos infláció mellett dinamikus lesz a bérnövekedés - közölte Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.
2024. 11. 24. 15:00
Megosztás:

Autópálya bírság összege kiváltható, de sokan nem is tudnak róla

Autópálya matrica: kiváltható a bírság, csak sokan nem tudnak erről: az autósok túlnyomó többsége még mindig nem tudja, hogy csökkenthető a büntetés, illetve az éves országos matricával kiváltható a bírság – derül ki az Autópályamatrica.hu legfrissebb felméréséből.
2024. 11. 24. 14:00
Megosztás:

Indonézia lesz két év múlva a World Science Forum házigazdája

Indonézia lesz két év múlva a World Science Forum (WSF - Tudomány világfóruma) házigazdája - jelentette be Freund Tamás, az idei rendezvény házigazdája és főszervezője, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke a budapesti rendezvény záróeseményén az Országházban.
2024. 11. 24. 12:00
Megosztás:

A SUI és XRP bálnák erre a 0,03 dolláros PropFi érmére céloznak a nagy emelkedés reményében az előértékesítési rally közepette.

Mivel a vezető altcoinok, mint a Sui (SUI) és a Ripple (XRP) elérték éves csúcsaikat, a nagy befektetők hamarosan profitot realizálhatnak.
2024. 11. 24. 11:00
Megosztás:

Romániai választások - Belföldön is megnyitották a szavazóhelyiségeket

Helyi idő szerint vasárnap reggel hét órakor - magyar idő szerint 6-kor - kinyitottak a belföldi szavazóhelyiségek Romániában, ahol az ország 19 millió szavazópolgára államfőt választ a következő ötéves időszakra.
2024. 11. 24. 10:00
Megosztás:

Európa veszít az Egyesült Államokkal szemben a technológiai versenyben

Christine Lagarde, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke aggodalmának adott hangot amiatt, hogy Európa veszít az Egyesült Államokkal szemben a technológiai versenyben.
2024. 11. 24. 08:00
Megosztás:

Mi történik az itthon telelő gólyákkal?

A Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges - közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) pénteken az MTI-vel.
2024. 11. 24. 07:00
Megosztás: