Hőhídmentes födémszigetelés – a komfortos otthon záloga

Az energiatakarékosság szempontjából az egyik legfontosabb lépés, amit megtehetünk, a födém szigetelés – méghozzá úgy, hogy hőhidak sehol ne alakuljanak ki.
Miért nem mindegy, hogyan szigeteljük a födémet?
A meleg levegő mindig felfelé száll, így ha a födém nincs rendesen leszigetelve, a lakásban megtermelt hő gyorsan eltűnik. Ez a fűtési költségek növekedését hozza magával, emellett nehezen tartható fenn az egyenletes hőmérséklet a szobákban. Nyáron pedig ugyanilyen problémát okoz az ellenkező irány: a felforrósodott padlástér miatt a felső szinten pillanatok alatt szauna hangulat alakul ki.
A jól kivitelezett födémszigetelés egyenlő az energiahatékonysággal és nem mellesleg kellemesebb belső klímát is jelent. Megszűnnek a hideg zugok, a huzatérzet, és sokkal otthonosabbá válik a lakás. Ezenfelül az épület szerkezete is védettebb lesz, hiszen a hőhidak kiküszöbölése után kisebb az esély a páralecsapódásra és penészesedésre.
Hogyan találjuk meg a megfelelő szigetelési megoldást?
A födém szigeteléséhez ma már többféle technika elérhető, ezek között pedig nagy különbségek lehetnek árban, hatékonyságban és kivitelezési igényben is.
Léteznek könnyű, fújható üveggyapot megoldások, mint pl.: a Polart Master – fujhato.hu anyagai, amelyek gyorsan alkalmazhatók és szinte minden rést képesek kitölteni. Ezek egyenetlen vagy nehezen hozzáférhető felületeken is jól működnek. Nem éghetők, így maximálisan biztonságosak.
A kőzetgyapot szigetelőanyagok is ellenállnak a tűznek és kimagasló hangszigetelő képességgel bírnak, viszont nehezebb szerkezetük miatt masszívabb födémet kívánnak meg. Ezenkívül zárt cellás purhabbal is találkozhatunk, mely szilárd és vízzáró réteget képez, ám ennél figyelni kell arra, hogy nem minden esetben alkalmasak páraérzékeny födémtípusokra.
Az anyag mellet a vastagság is számít
Amikor a szigetelés anyagát kiválasztjuk, fontos a hővezetési tényezőre is figyelni – ez mutatja meg, hogy az adott anyag milyen mértékben képes gátolni a hő áramlását. Ugyanakkor nem érdemes túl vastag szigetelést választani, mert egy bizonyos szint felett a többlet már nem hoz számottevő megtakarítást, csak a költségeket növeli.
Általánosságban elmondható, hogy a 20-30 cm-es vastagságú réteg már kellő védelmet jelent a hőveszteséggel szemben, de a konkrét igényeket mindig az épület szerkezete és energetikai állapota dönti el. A korszerű szigetelés a pénztárcánknak is kedvez, és az otthonunkat is fenntarthatóbbá teszi.
Egy jól átgondolt és szakszerűen kivitelezett födémszigetelés hosszú évekre megoldást jelenthet, javítja az épület energiahatékonyságát és növeli a benne élők kényelmét – bármely évszakban.