Holnap jön az MNB kamatdöntése - mi lesz a forinttal?
Ebben szerepet játszik a piacokon megemelkedett bizonytalanság, s nyilván a forint gyengüléséből adódó importált infláció növekedése is. Ráadásul most egy kicsit jobban félnek a szolgáltatások inflációjának beragadásától is. Szóval a holnapi kamatdöntésen nem vár változtatást a piac. Olyannyira, hogy minden elemző, kivétel nélkül, 6,5 százalékos alapkamatot vár a holnapi döntés után.
Ennek ellenére a forint nem igazán erősödik, aminek az az oka, hogy a régiós devizák sem állnak a helyzet magaslatán. Így inkább egy együtt mozgást láthatunk, leginkább a lengyel zlotyival.
Aztán itt van a pénteki döntés a magyar hitelminősítésről. Az S&P-nél BBB- a hitelbesorolásunk, stabil kilátással. Ugyan a költségvetési hiányunk magas, de azért a kormány küzd a csökkentés érdekében. Másrészt még nem ismerjük a jövő évi költségvetést, de ígérvény van a csökkentésre.
Harmadrészt ez még éppen befektetői fokozat. Egy esetleges kilátás rontás a leminősítés előszobája lenne, ami komoly következményekkel járna a magyar a tőkepiac szempontjából. Szóval mindezeket mérlegleve, s figyelembe véve azt is, hogy a költségvetés a magyarnál is rosszabb állapotban van Szlovákiában, Lengyelországban és Romániában (na és Franciaországban), s ott is vannak ígérvények a túllövés eltüntetésére, nagy valószínűséggel mi sem fogunk (még) fekete pontot kapni. (Pl. Szlovákiában jövőre nagyon hasonló ÁFA emelés, különadók kerülnek bevezetésre, mint Magyarországon vannak, a költségvetési hiány csökkentése érdekében.)
S akkor beszéljünk (megint) arról, hogy miért is van folyamatosan csúcs közelben, s néha új csúcson az S&P 500 index, miközben a technológia gyengélkedik! Azért, mert az érték alapú és kis kapitalizációjú részvények (i) egyrészt olcsók, (ii) másrészt kedvez nekik a Fed kamatcsökkentése, miközben a profitkilátásaik jók.
Például az S&P500 index pénzügyi alindexe jócskán megverte az S&P500 indexet az elmúlt egy év emelkedését tekintve (lásd az alábbi ábrát). Ugyanakkor a felülteljesítés valójában július óta tart. Vagyis igazándiból azóta láthatunk látványos szétválást a két indexben.
Forrás: Bloomberg, Erste