Idén is kifizetik a 14. havi nyugdíjat

Idén is kifizetik a minimálnyugdíjjal egyenlő, vagyis 115 300 forintnak megfelelő összegű 14. havi nyugdíjat Lengyelországban, az erről szóló törvényt csütörtökön jóváhagyta a szenátus. De miből van erre pénz Lengyelországban? Hogyan oldják meg és kivel fizettetik meg ennek az "árát"? Mutatjuk a megoldást, és ezzel véletlenül sem akarunk tippeket adni senkinek...

Idén is kifizetik a 14. havi nyugdíjat

A szejmben (alsóházban) már május végén megszavazott és a szenátusi jóváhagyás után most az államfő elé kerülő javaslatot a 100 fős szenátusban 51-en támogatták, 42-en ellenezték.

A bruttó 1338 zloty (115 300 forint) támogatás azoknak a nyugdíjasoknak jár, akiknek a havi nyugdíja alacsonyabb bruttó 2900 zlotynál (mintegy 250 ezer forintnál). Ide tartozik a nyugdíjasok többsége, mintegy 7,7 millió ember.

(Magyarországon hány nyugdíjas van? ITT írtunk a hazai nyugdíjasok pontos számáról)

Az említett küszöb átlépése esetén arányosan kevesebb járulék jár. Összesen mintegy 9 millió nyugdíjas részesülhet majd a járulék teljes, illetve csökkentett formájában Lengyelországban. A támogatás automatikusan, külön kérvény nélkül jár.

Az augusztus végén, valamint szeptemberben folyósítandó támogatás évi költségei állami szinten 11,4 milliárd zlotyt (982 milliárd forint) tesznek ki, ezt az úgynevezett szolidaritási alapból fizetik ki. Az alapot a legmagasabb jövedelmű állampolgárokra 2019-ben kivetett különadóból finanszírozzák.

A 14. havi nyugdíjat először tavaly, egyszeri járulékként fizették ki Lengyelországban, a csütörtökön elfogadott törvény is csak az idei évre vonatkozik.

Az országban 2019-ben bevezették a 13. havi nyugdíjat, amelynek összege szintén a minimálnyugdíjjal egyenlő. Ez a - szintén évente folyósítandó - támogatás minden nyugdíjasnak teljes összegben jár, függetlenül attól, milyen magas a havi járandósága.

Magyarországon mennyi nyugdíjat kap ma egy átlagos nyugdíjas?

A nyugdíjak átlagát évről évre (forrás: KSH) itt mutatjuk:

2000-ben: 39.380 Ft

2001-ben:  45.519 Ft

2002-ben: 52.350 Ft

2003-ban: 57.847 Ft

2004-ben: 63.477 Ft

2005-ben: 67.993 Ft

2006-ban: 73.748 Ft

2007-ben: 81.919 Ft

2008-ban: 87.247 Ft

2009-ben: 92.422 Ft

2010-ben: 97.259 Ft

2011-ben: 104.253 Ft

2012-ben: 112.593 Ft

2013-ban: 115.727 Ft

2014-ben: 118.439 Ft

2015-ben: 121.041 Ft

2016-ban: 123.725 Ft

2017-ben: 129.637 Ft

2018-ban: 134.947 Ft

2019-ben: 142.114 Ft

2020-ban: 150.571 Ft

Nyugdíj kalkulátor 2022 IDE kattintva.


XLM új esélye a stabilcoin elszámolásban: profitálhat a Stellar a jen és a font digitális versenyéből?

A globális devizaelszámolás új korszakhatárhoz érkezett: miközben a szabályozott stabilcoinok (angolul: stablecoinok) egyre közelebb kerülnek a nagy devizákban való éles felhasználáshoz, a fizetési és átutalási hálózatok továbbra is gyorsabb, olcsóbb és folyamatosan működő elszámolási síneket keresnek. Ha a következő nagy stabilcoin-hullámot a japán jen és az angol font hozza, a Stellar akár az egyik legérdekesebb blokkláncos infrastruktúrává válhat ebben a versenyben.
2026. 06. 03. 19:30
Megosztás:

Spanyolországban megugrott a gyűlöletbűncselekmények száma 2025-ben

Spanyolországban megugrott a gyűlöletbűncselekmények száma 2025-ben - ismertette éves jelentését a spanyol belügyminisztérium szerdán Madridban.
2026. 06. 03. 19:00
Megosztás:

Mol: megkezdődött a gáztermelés az azerbajdzsáni ACG mezőn

A Mol-csoport és vegyesvállalati partnerei megkezdték a földgáztermelést Azerbajdzsánban az ACG mezőn, ahol korábban a jelenlegi olajkészletekhez nem kapcsolódó gázkészleteket azonosítottak a kőolajtermelő rétegek alatt és felett - közölte a Mol szerdán az MTI-vel.
2026. 06. 03. 18:30
Megosztás:

Donald Trump: akár szeptemberig fennmaradhat a blokád

Donald Trump amerikai elnök szerint akár szeptember elejéig fennmaradhat az Irán elleni kikötői blokád.
2026. 06. 03. 18:00
Megosztás:

A miskolctapolcai Barlangfürdő szeptemberben már fogadhat vendégeket

Akár már szeptembertől fogadhat vendégeket a miskolctapolcai Barlangfürdő, ha a munkálatok kivitelezésének augusztus végi határidejét követő vizes próbaüzem eredménye megfelelő lesz - mondta el Horváth Tamás, a fürdő helyreállítását magában foglaló projekt műszaki vezetője, aki sajtóbejárást tartott szerdán a komplexumban.
2026. 06. 03. 17:30
Megosztás:

A CATL energiatárolási tesztközpontot nyitott Kínában

A Debrecenben is akkumulátorgyárat építő kínai CATL megnyitotta a kínai Hsziamen városban a világ egyik legnagyobb és legösszetettebb energiatárolási tesztközpontját - tájékoztatta a cég szerdán az MTI-t közleményben.
2026. 06. 03. 17:00
Megosztás:

A Mastercard stabilcoin elszámolást vezet be: USDC, RLUSD és PYUSD is bekerül a globális fizetési hálózatba

A Mastercard újabb jelentős lépést tett a blokkláncalapú fizetések irányába: a vállalat több szabályozott, dollárfedezetű stabilcoin támogatását is beépíti globális elszámolási hálózatába. Az új rendszer lehetővé teheti, hogy a kártyatranzakciók ne csak a hagyományos banki nyitvatartási időhöz igazodva, hanem hétvégén, ünnepnapokon és akár egész nap elszámolhatók legyenek.
2026. 06. 03. 16:30
Megosztás:

Magyar gyógyszeripari know-how és nemzetközi logisztikai háttér egyesül az STI Hungary új akvizíciójával

Egy magyar fejlesztésű, speciális gyógyszerlogisztikai technológia lép nemzetközi szintre az STI Hungary legújabb akvizíciójával: a vállalat megvásárolta a Complex 3H Kft. CTR (Complex Thermo Rendszer) üzletágát. Az akvizícióval egy olyan, több évtized alatt felépített hazai pharma know-how integrálódik az STI csoport rendszerébe, amely akár -80 °C-os hőmérsékleten is képes biztosítani érzékeny gyógyszeripari termékek – például vakcinák, biotechnológiai készítmények vagy klinikai vizsgálati anyagok – biztonságos szállítását, külső energiaforrás nélkül, akár 7 napon keresztül.
2026. 06. 03. 16:00
Megosztás:

Közel másfélszeresére nőtt a horvátországi nyaralást tervezők aránya

Idén a magyarok közel negyven százaléka tervez külföldi nyaralást. Az előző évhez képest többen választanának dél-európai úticélt, különösen Horvátország népszerűsége nőtt jelentősen. A Groupama Biztosító és az OTP Bank friss, országos kutatásából emellett az is kiderült, hogy az utazást tervezők harmada idén többet költ nyaralására, és csaknem minden második utazónak az euró/forint árfolyam alakulása is számít a tervezéskor. A reprezentatív felmérés szerint az utazók fele már minden külföldi útja előtt köt utasbiztosítást, további negyedük pedig alkalmanként, ugyanakkor az idősebb korosztályok tudatosabbak e tekintetben.
2026. 06. 03. 15:30
Megosztás:

A Fireblocks új Flow megoldása bármely stabilcoin elfogadását elérhetővé teszi a fizetési cégeknek

A Fireblocks bemutatta új, stabilcoin-elfogadásra épülő infrastruktúráját, a Fireblocks Flow-t, amely kifejezetten fizetési szolgáltatóknak és fintech vállalatoknak készült. Az új megoldás célja, hogy a kereskedők a meglévő fizetési felületük átalakítása nélkül fogadhassanak el digitális eszközöket, miközben az elszámolás a választott stabilcoinban történhet.
2026. 06. 03. 15:00
Megosztás:

Májusban kétszer annyian kerestek Teslát, mint hibrid Corollát

Egy év alatt közel 60 százalékkal nőtt a használt elektromos autók iránti érdeklődés Magyarországon. Miközben a hibridek iránti kereslet is harmadával bővült, az elektromos modellek előretörése látványosabb volt: májusban a Tesla Model 3-at már több mint kétszer annyian keresték, mint a legnépszerűbb hibridet, a Toyota Corollát. Az élénkülő piacot összességben mintegy 300 ezer forinttal emelkedő átlagár, csökkenő átlagos kor és alacsonyabb futásteljesítmény jellemzi a Használtautó.hu adatai alapján.
2026. 06. 03. 14:30
Megosztás:

Szerb pénzügyminiszter: előrelépés történt a Mollal folytatott tárgyalásokban

Előrelépés történt a Mol magyar olajipari vállalattal folytatott tárgyalásokon a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) orosz tulajdonrészének esetleges átvételéről, a napokban várják a választ a legutóbbi szerb javaslatra - közölte Sinisa Mali szerb pénzügyminiszter kedden Belgrádban.
2026. 06. 03. 14:00
Megosztás:

Nem állt le a vendégmunkások behozatala, továbbra is biztosított a gazdaság működése

Nem állította le a vendégmunkások behozatalát a kormány június 1-jével és ez most a gazdaság egyik legnagyobb biztosítéka lehet a szakértők szerint. “Üdvözöljük és kulcsfontosságúnak tartjuk, hogy nem történt meg a szabályozás hirtelen szigorítása, így biztosított a mozgástér a gazdasági szereplők és a döntéshozók számára a felelős, átgondolt intézkedések meghozatalához. A vendégmunkások foglalkoztatásának hirtelen, külső nyomás hatására történő korlátozása rövid távon súlyos működési zavarokat okozhat számos gazdasági ágazatban” – hangsúlyozza Mihályi Magdolna, a JOBTAIN HR Szolgáltató ügyvezetője, a VOSZ Minősített HR Szolgáltatók Szekció elnöke.
2026. 06. 03. 13:00
Megosztás:

Az OECD szerint az idén 1,6 százalékra gyorsul a magyar GDP-növekedés a tavalyi 0,5 százalékról

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 1,6 százalékos magyar gazdasági növekedéssel számol az idei évre a tavalyi 0,5 százalék után, jövőre pedig 2 százalékos bővülést vár.
2026. 06. 03. 12:30
Megosztás:

Teljesítette vállalásait a Wizz Air, több mint 134 millió forint jutott az SOS Gyermekfalunak

A Wizz Air teljesítette a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) korábbi eljárása során tett vállalásait, amelynek eredményeként több mint 134 millió forint jutott el az SOS Gyermekfalu Alapítványhoz, ugyanakkor egyes igazolások késedelme miatt 5 millió forint bírságot kapott a légitársaság - közölte az MTI-vel a versenyhivatal szerdán.
2026. 06. 03. 12:00
Megosztás:

Stratégiai kivárás jellemzi a budapesti ingatlanpiacot, a szakértő szerint elkerülhetetlen a túlárazott belvárosi lakások árkorrekciója

Története egyik legjelentősebb strukturális átalakulásán megy keresztül a budapesti ingatlanpiac. Az Ypsilon Home ingatlanspecialistája szerint a belföldi szabályozási bizonytalanságok, valamint a vevői és eladói elvárások közötti, történelmi léptékűvé tágult olló együttesen a piac megtorpanását, egyfajta stratégiai kivárást eredményeztek.
2026. 06. 03. 11:30
Megosztás:

Foci vb: egy amerikai kórházi számla több millió forintos csapda lehet biztosítás nélkül

A 2026-os labdarúgó-világbajnokság különleges esemény lesz, hiszen most először három ország – az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó – rendezi meg közösen a tornát. A szurkolók számára azonban nemcsak a mérkőzésekre való eljutás jelenthet kihívást, hanem az utazás kockázatai is. Az Egyesült Államok önfinanszírozós egészségügyi rendszere miatt ugyanis egy kisebb műtét költsége is több millió forintra rúghat.
2026. 06. 03. 11:00
Megosztás:

Az inflációs félelmek erősödése miatt ismét emelkedtek a hozamok és gyengült a forint

Az olajárak emelkedése ismét növelte az inflációs félelmeket, így a múlt heti esés után a kötvénypiacokon ismét emelkedtek a hozamok, tegnap a tízéves amerikai hozam 3 bázisponttal nőtt, közelítve a 4,5%-ot. Európában ennél is nagyobb mértékben, 5-10 bázisponttal kerültek feljebb a hosszú hozamok, a német tízéves ismét közelíti a 3%-ot. A dollár erősödött az euróval szemben, 0,3%-kal, 1,1625 körül jár az EURUSD.
2026. 06. 03. 10:30
Megosztás:

Továbbra is az AI és software cégek hátán emelkednek az amerikai részvénypiacok

Mérsékelt emelkedéssel zártak hétfőn az amerikai részvénypiacok, a technológiai szektor felülteljesítése mellett. A Nasdaq (+0,42%) és az S&P 500 (+0,26%) új történelmi csúcsra emelkedett, míg a Dow Jones (+0,09%) csak visszafogott mértékben tudott emelkedni. Az S&P 500 szektorai közül mindössze a technológia és az energia zárt emelkedéssel, míg a legnagyobb vesztes a közműszektor lett.
2026. 06. 03. 10:00
Megosztás:

A technológiai szektor húzta felfelé a pán-európai Stoxx600-as indexet

A technológiai szektor vezérletével emelkedtek kedden az európai részvényindexek azután, hogy az STMicroelectronics francia chipgyártó megemelte az adatközpont üzletágára vonatkozó bevételi előrejelzését, ezzel is jelezve a mesterséges intelligencia térnyeréséből fakadó erős keresletet.
2026. 06. 03. 09:30
Megosztás: