Időszerűen és megalapozottan végzi munkáját a Gyulai Törvényszék

Ocskó Katalin úgy fogalmazott, a Gyulai Törvényszék különleges hely, 2023-ban és tavaly egyaránt "országosan is kiemelkedő teljesítményt nyújtott".
Kifejtette, országos szinten 1 millió 200 ezer ügy érkezett a bíróságokra, ami 0,5 százalékos emelkedés az előző évi adathoz képest. "Az új polgári perrendtartás elfogadásával érzékelt ügycsökkenési tendencia megfordulni látszik" - jelentette ki.
Hozzátette, kiemelendő még, hogy az elsőfokú büntetőügyeknél a Gyulai Törvényszék esetén nem volt hatályon kívül helyezés sem tavaly, sem az azt megelőző évben.
Ocskó Katalin elmondta, a digitális megoldások, az úgynevezett távtárgyalók csökkentik az előállítások számát, ezáltal költséghatékonyak. Ilyenből Békés vármegyében 10 létezik, amelyekben 1022 távmeghallgatást tartottak, a szám nőtt 2023-hoz képest.
Az OBH elnökhelyettese szólt arról is, hogy aktív jogi közélet zajlik a Gyulai Törvényszéken: tavaly hetedik alkalommal rendezték meg az orvos-jogász konferenciát és első alkalommal a Nizsalovszky Magánjogi Kollokviumot, amelyen részt vett Sulyok Tamás államfő is.
Ocskó Katalin kiemelt feladatnak nevezte a bíróságokba vetett hit megőrzését, valamint a teljesítmény fenntartását, esetleges további fejlesztését.
Bagdi Árpád Gyula, a Gyulai Törvényszék elnöke az adatokat ismertetve kifejtette, a Békés vármegyei bíróságokra 2024-ben 33 588 ügy érkezett, ami 2,1 százalékos emelkedés az előző évhez képest, tehát az országos átlag felett nőtt itt a beérkezett ügyek száma.
A járásbíróságokon a büntetőügyek 90, míg a civilisztikai (polgári és gazdasági) ügyek 96,7 százaléka egy éven belül befejeződött. A másodfokú peres eljárásokat tekintve a büntetőügyek 98,7, a civilisztikai ügyeknek pedig a 94,9 százaléka 6 hónapon belül véget ért. Összesen 19, két éven túli peres ügy maradt folyamatban. Az úgynevezett időszerűségi mutatók országos viszonylatban a legkiválóbb eredmények közé tartoznak - jegyezte meg.
A megalapozottsági mutató azt jelzi, hogy az elsőfokú bíróság döntésével szemben milyen arányban jelentenek be fellebbezést, és az ennek alapján lefolytatott másodfokú eljárásban milyen határozat születik. Járásbírósági szinten 2024-ben a büntetőügyek 68,9 százaléka már első fokon jogerőre emelkedett; civilisztikai ügyszakban ez 96,3 százalék volt - közölte.
A büntető törvényszéken zajló, jellemzően nagy tárgyi súlyú, bonyolult megítélésű büntetőügyek esetén 56,8 százalékra emelkedett az első fokon jogerős ügyek száma; civilisztikai ügyeket tekintve ez az arány 85 százalék
- mondta az elnök.
Hozzátette, törvényszéki eljárásban másodfokon mindössze 10 (2 büntető és 8 polgári) ügyet helyeztek hatályon kívül.
Bagdi Árpád Gyula elmondta, Békés vármegyében 7 járásbíróság működik, amely a vármegye méretéhez képest magas szám, országosan itt található a 3. legtöbb járásbíróság. Tavaly sikerült befejezni a Szarvasi Járásbíróság teljes felújítását és elkezdték az orosháziét, 91 millió forintot fordítottak a célra.
Közölte, fontos célja, hogy a Békési Járásbíróság új épületbe, egy már nem használt iskolába tudjon költözni, erről a helyi képviselő-testület döntése már megszületett.
Megjegyezte, idén szeptember 25-én megszervezik a II. Nizsalovszky Magánjogi Kollokviumot.