Így érdemes védekezni a vírusok és zsarolók ellen
Mégis hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy ez velünk nem történhet meg. Pedig sajnos ugyanígy mi is sorra kerülhetünk! De tudunk ellene tenni, fel tudunk rá készülni azzal, hogy megszervezzük magunknak a megfelelő védelmet.
Miért veszélyesek a vírusok és zsarolók?
Legyen az akár új, akár használt számítógép, a vírusok nem válogatnak! Ezek olyan rosszindulatú programok, melyek sokszorozzák magukat, saját másolatokat helyeznek el magukból a számítógépünkre. Emellett fontos fájlokat írnak felül, többek között akár rendszerfájlokat is. Ez pedig veszélyes mind a rendszerre, mind a gépünkön fellelhető dokumentumokra nézve is.
Komolyan kell venni az ilyen fenyegetést, mert egy belső hálózatba bejutva akár az összes csatlakoztatott eszközre is települhet. És gondoljunk csak bele, hog ez egy ipari környezetben mekkora károkat okozhat! Ha például egy veszélyes üzemben a balesetmentes működésért felelős számítógép lesz fertőzött, annak beláthatatlan következményei is lehetnek.
Fontos tehát a megelőzés, a felkészülés a támadásokra. Nem bízhatunk pusztán a szerencsében! Vírusirtókkal hatékonyan tudunk védekezni. De emellett óvintézkedésként ne feledkezzünk meg a rendszeres adatmentésekről, felhőben való tárolásról sem.
Egy kis vírustörténelem
Az első számítógépes vírust már több mint 30 évvel ezelőtt írták meg. Ez még egy ártalmatlan típus volt, mely egy vicces verset jelenített meg a képernyőn, de nem volt kártékony. A működését tekintve viszont a vírusok közé sorolandó.
Azonban már jóval ezt megelőzően, a 80-as években is készítettek “kém” szoftvereket, melyek azonban szintén nem voltak károsak.
Ellenben 2017-re eljutottunk odáig, hogy a vírusokat egyre többször pénzszerzésre is használják a megalkotóik. Mára már egész bűnözői hálózatok épültek ki, melyek vírusokra specializálódtak. Számos esetben használnak adathalász megoldásokat, hogy kereskedni tudjanak az így szerzett adatokkal. De jellemző még a számítógépek blokkolása és váltságdíj kérése is.
Egy-egy vírus akár a számítógépek millióit is meg tudja fertőzni, és pillanatok alatt tudja üzemképtelenné tenni mindegyiket.
Mit lehet tenni a vírusok ellen?
Számos vírustípussal lehet ma már találkozni sajnos. Ezek mindegyike más, de a közös bennük, hogy a megfelelő vírusirtót használva tudunk ellenük védekezni.
Vannak beckdoor, SMAP, DoS támadó, SCAN, féreg, trójai, Rootkit, Exploit vírusok. De nem is igazán a nevük vagy típusuk a lényeg, sokkal inkább az, hogy milyen kárt tudnak okozni, és hogy hogyan tudjuk ezt megelőzni.
Fontos, hogy óvatosak legyünk ismeretlen helyről érkező, gyanús e-mailek és csatolt fájlok megnyitásával kapcsolatban. És természetesen rendszeresen készítsünk biztonsági mentéseket is!
Továbbá egy jó vírusirtót is be kell szerezni, melyben tűzfal és profi vírusirtó is van, internet security modullal!