Így indult az új fizetési megoldás, a qvik

Sikeresen elindult az új fizetési rendszer szeptember 1-jén, a qvik elnevezésű azonnali fizetési megoldás minden elemében hazai, erősíti Magyarország pénzügyi szuverenitását, digitális és biztonságos, valamint versenyképes - mondta Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke a qvik hétfői budapesti bemutatásán.

Így indult az új fizetési megoldás, a qvik

Az alelnök szerint az új fizetési megoldás a 2020 márciusában elindult magyarországi azonnali fizetési rendszerhez hasonlóan nemzetközi szinten is az élvonalba tartozik. A qvik a fogyasztók számára ingyenes, a kereskedők számára pedig lényegesen olcsóbb, mint az eddigi lehetőségek - ismertette.

Túri Anikó, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára kiemelte, hogy a pénzügyi szektor élen jár a digitális újításokban, a qvik bevezetésével az azonnali fizetési rendszer fejlődése új szakaszához ért.

Hangsúlyozta, hogy a digitális megoldások kapcsán kiemelten fontos a biztonság, és hozzátette: a technológiai innovációk rengeteg lehetőséget jelentenek, az online fizetési csalásokat ugyanakkor minél gyorsabban vissza kell szorítani.

A bemutatón elhangzottak szerint a qvik fizetés során négyféle fizetési mód lehetséges, QR-kód beolvasása, NFC alapú érintés, linkre kattintva mobilapplikáción belüli fizetés vagy fizetési kérelem jóváhagyása, a qvik fizikai és online elfogadóhelyeken, és számlák befizetésénél is alkalmazható.

Virág Barnabás kifejtette: a qvik teljes egészében hazai cégek által üzemeltetett technológiai megoldás, és a felhasználók adatai is az országhatáron belül maradnak. A fizetés biztonságos, banki applikációkon keresztül működik. A megoldás versenyképes, olcsó, és a banki versenyt is erősíteni fogja - foglalta össze.

Az MNB alelnöke elmondta: az átálláshoz idő kell, az új fizetési megoldás folyamatosan terjed majd, de a jegybank bízik abban, hogy a következő években dominánssá válik.

Túri Anikó ismertette: idén az első három hónapban csaknem 4300 esetben, több mint 5,4 milliárd forint értékben váltak online csalás áldozatává a hazai háztartások, ez az összeg csaknem kétszer annyi, mint 2023 azonos időszakában. Tavaly a teljes évben több mint 23 milliárd forinttal károsították meg az ügyfeleket az online csalók.

Vannak ugyanakkor javuló trendek; míg 2020 első negyedévében közel tízszer annyi sikeres visszaélés történt, mint sikertelen, addig 2023 negyedik negyedévében már kevesebb, mint 4000 sikeres csalásra csaknem 14 ezer meghiúsított kísérlet jutott - közölte az NGM államtitkára.

Az online fizetési csalások visszaszorítása pénzügyi stabilitási kérdés is; a stabil, jól működő pénzügyi rendszer a gazdaság alapköve, amely előmozdítja a versenyképességet - hangsúlyozta.

Csányi Péter, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese egyebek mellett elmondta: a technológiai fejlődés lehetővé teszi, hogy a pénzügyi világ még hatékonyabb, biztonságosabb és még elérhetőbb legyen mindenki számára. A qvik nem csak gyors és biztonságos, de egy olyan, stabilan működő azonnali fizetési rendszerre épül, amely már bizonyított - fogalmazott.

Zolnai György, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója a többi között jelezte: minden magyar ügyfélnek lehetősége van, hogy használja az új fizetési megoldást. A végső döntést a fogyasztók hozzák meg, a qvik akkor terjed el, ha a fogyasztók számára kényelmes, gyors, egyszerű és biztonságos - fejtette ki. Kiemelte ugyanakkor azt is, hogy az elfogadói oldal nagyon összetett, a vezérigazgató szerint a következő 6-12 hónap fontos időszak lesz.

Így néz ki a 2026-os szavazólap

Jóváhagyta az országos pártlistás szavazólapok mintáit a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) pénteki ülésén. Az NVB kétfajta szavazólapot hagyott jóvá: az egyik a magyarországi szavazásra, a másik a levélben szavazásra készül. A szavazólapokon öt pártlista neve szerepel.
2026. 03. 13. 23:00
Megosztás:

Szerbia 20 százalékkal csökkentette az üzemanyagokra kivetett jövedéki adót

Szerbia 20 százalékkal csökkentette az üzemanyagokra kivetett jövedéki adót annak érdekében, hogy mérsékelje a közel-keleti háború miatt a töltőállomásokon tapasztalható áremelkedést - közölte pénteken a szerb energiaügyi minisztérium.
2026. 03. 13. 22:00
Megosztás:

Átadták a Keleti pályaudvar első megemelt, akadálymentes peronját

Átadták a Keleti pályaudvar első megemelt, akadálymentes peronját, és felújították a műemlék perontető korrodált tartószerkezetét - jelentette be a közösségi oldalán pénteken a MÁV vezérigazgatója.
2026. 03. 13. 21:00
Megosztás:

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
2026. 03. 13. 20:00
Megosztás:

A Pi Network ára 30%-ot robbant egy nap alatt – Tőzsdei listázás és Pi Day fűti a ralit

Rövid idő alatt hatalmas lendületet vett a Pi Network natív tokenje. A PI árfolyama az elmúlt 24 órában több mint 30%-kal emelkedett, miközben az elmúlt egy hónapban már 100% feletti növekedést produkált. A rali mögött több tényező áll: egy jelentős kriptotőzsdei listázás közeledte, a kereskedési volumen robbanása, valamint a közösség számára kiemelt jelentőségű Pi Day közeledte.
2026. 03. 13. 19:00
Megosztás:

Független alkuszok: 400-450 ezer lakásbiztosítást mozdíthat meg az idei kampány

Az előző évihez képest néhány százalékkal több szerződésváltást regisztráltak az alkuszcégek az idei lakásbiztosítási kampány első tíz napjában. A Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ) az eddigi tapasztalatokra alapozva arra számít, hogy a kampány végéig az ügyfelek 400-450 ezer lakásbiztosítást cserélnek le vagy dolgoztatnak át - jelentették be a szövetség mai sajtótájékoztatóján.
2026. 03. 13. 18:30
Megosztás:

Londoni elemzők: lekerült a napirendről a márciusi brit jegybanki kamatcsökkentés

Londoni elemzők egybehangzó csütörtöki előrejelzései szerint lekerült a napirendről a piaci szereplők által eddig széleskörűen várt márciusi brit jegybanki kamatcsökkentés az iráni konfliktus miatt megugrott olajárak és az ebből eredő, várhatóan újjáéledő inflációs nyomás miatt. Az új elemzői prognózisok ugyanakkor tartósan magas olajárak esetére enyhe idei világgazdasági recessziót sem zárnak ki, bár ennek csekély valószínűséget tulajdonítanak.
2026. 03. 13. 18:00
Megosztás:

Újra tombol az influenza

Influenzaszerű tünetekkel 35 400-an fordultak orvoshoz a múlt héten a figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései alapján - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) pénteken a honlapján. Ez az adat a múlt hetet megelőző héten 45 300 volt.
2026. 03. 13. 17:30
Megosztás:

Hamis hírek – hiánypótló kötet a dezinformáció jogi szabályozásáról

A demokratikus jogállamok és a digitális nyilvánosság egyik legnagyobb jelenkori kihívásával, a dezinformációval és annak jogi szabályozásával foglalkozik a Médiatudományi Könyvek-sorozatban, a Gondolat Kiadó gondozásában megjelent új kötet.
2026. 03. 13. 17:00
Megosztás:

A Tether új irányt nyit: programozható stabilcoin fizetések érkezhetnek a Bitcoin hálózatra

Új fejezet kezdődhet a Bitcoin ökoszisztémában: a világ legnagyobb stabilcoin-kibocsátója, a Tether jelentős befektetéssel támogatja az Ark Labs startupot. A cél egy olyan új technológiai infrastruktúra kiépítése, amely lehetővé teszi a programozható stablecoin fizetéseket a Bitcoin hálózatán, és ezzel jelentősen bővítheti a BTC pénzügyi felhasználási lehetőségeit. A projekt középpontjában az Arkade nevű új második rétegű (layer-2) megoldás áll.
2026. 03. 13. 16:30
Megosztás:

Stagnálással kezdte az évet a brit gazdaság

A várt növekedés helyett stagnálással kezdte évet a brit gazdaság.
2026. 03. 13. 16:00
Megosztás:

Drágább lesz-e az élelmiszer Magyarországon, mint tavaly nyáron?

A 2024-es és 2025-ös adatok azt mutatják, hogy az árnyomás nem tűnt el. Az időjárás és a termelési költségek mellett egyre nagyobb szerepet játszik az árfolyamkockázat. Ehhez társul a globális energiapiachoz kapcsolódó feszültség is az Irán körüli konfliktus eszkalációja után, amely világszerte megemelte az olajárakat. A mezőgazdaság esetében ez különösen fontos, mivel az üzemanyagárak emelkedése közvetlenül növeli a mezőgazdasági munkák, a nyersanyag-szállítás és az élelmiszer-logisztika költségeit. Az AKCENTA CZ szakértői hangsúlyozzák, hogy a mezőgazdasági vállalkozások számára a teljes ellátási láncot nézve – a gabonatermelőktől a feldolgozókon át a forgalmazókig – az árak nem kizárólag a terméshozamoktól függenek. Jelentős szerepe van a forint euróval szembeni árfolyamának, regionális viszonylatban pedig a cseh koronával szembeni árfolyamnak is.
2026. 03. 13. 15:30
Megosztás:

Alensa: Új üzletekkel és csúcstechnológiával a közép-európai piac élén

Európa egyik legnagyobb optikai termékeket forgalmazó kereskedője, az Alensa dinamikusan bővíti hálózatát: az év első felében közel tíz új fizikai üzletet nyit négy közép-európai országban. Ezzel párhuzamosan Magyarországon is erősíti pozícióját, ahol nemrég adták át negyedik bemutatótermüket Kecskeméten. Mindez egy olyan időszakban történik, amikor a globális trendek szerint egyre többen szorulnak szemüvegre vagy más látásjavító eszközre.
2026. 03. 13. 15:00
Megosztás:

Új kötet jelent meg a dezinformáció jogi szabályozásáról

A demokratikus jogállamok és a digitális nyilvánosság egyik legnagyobb jelenkori kihívásával, a dezinformációval és annak jogi szabályozásával foglalkozik a Médiatudományi Könyvek sorozatban, a Gondolat Kiadó gondozásában megjelent új kötet - közölte a a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága pénteken az MTI-vel.
2026. 03. 13. 14:30
Megosztás:

Jelentősen visszaesett az építőipari termelés januárban

2026 januárjában az építőipari termelés volumene a nyers adatok alapján 11,4, a munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint 9,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 03. 13. 14:00
Megosztás:

Nem Vitalik Buterin ötlete a „hangalapú kriptovaluta tárca pánikriasztó”

Az elmúlt napokban gyorsan terjedt egy állítás a kriptoközösségben, miszerint az Ethereum társalapítója, Vitalik Buterin egy titkos, hangvezérelt pánikriasztó rendszert javasolt a kriptotárcák védelmére. A rendelkezésre álló bizonyítékok azonban nem támasztják alá ezt az információt. Sem hivatalos nyilatkozat, sem fejlesztési javaslat nem utal arra, hogy Buterin ilyen megoldást tervezett volna. Az eset jól mutatja, mennyire fontos a pontos információ a kriptobiztonság területén.
2026. 03. 13. 13:30
Megosztás:

Vége a kábelkáosznak: egy eszköz válthatja ki az összes csatlakozót a tárgyalókban

Az irodai megbeszélések egyik leggyakoribb neuralgikus pontja nem a stratégiai kérdésekben való egyet nem értés, hanem a technikai felkészülés kudarca: a nem illeszkedő kábelek, a hiányzó hang vagy a lefagyó prezentációk. A szakértők szerint az irodák digitalizációjának következő lépcsőfoka nem az újabb kábelek behúzása lehet, hanem azok teljes felszámolása.
2026. 03. 13. 13:00
Megosztás:

328 millió dolláros kriptocsalás: perbe fogták a JPMorgant a Ponzi-ügy miatt

Újabb jelentős jogi ügy rázza meg a kripto- és pénzügyi szektort: egy frissen benyújtott amerikai kereset szerint a világ egyik legnagyobb bankja, a JPMorgan Chase kulcsszerepet játszhatott egy 328 millió dolláros kriptovaluta-Ponzi-rendszer működésében. A felperesek állítása szerint a csalás pénzügyi infrastruktúrája szinte teljes egészében a bank számláin keresztül működött, ami komoly kérdéseket vet fel a pénzintézetek felelősségével kapcsolatban a kriptovalutákhoz kapcsolódó csalásokban.
2026. 03. 13. 12:30
Megosztás:

A Fitch feljavította idei globális gazdaságnövekedési előrejelzését

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő intézet a Globális Gazdasági Kilátások (GEO) című csütörtök este ismertetett jelentésében feljavította idei globális gazdaságnövekedési előrejelzését.
2026. 03. 13. 12:00
Megosztás:

Garantiqa: történelmi eredmény és stabil működés

A fix 3 százalékos kamatozású Széchenyi Kártya konstrukciók iránt továbbra is töretlen a kereslet: a hazai vállalkozások aktívan használják a kedvező finanszírozási lehetőségeket beruházásaikhoz és működésükhöz – hangsúlyozta Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-k fejlesztéséért, technológiáért és védelmi iparért felelős államtitkára a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. sajtótájékoztatóján. A garanciaintézmény 2025-ben történelmi rekordot döntött, a kezességével biztosított hitelállomány összege soha nem látott szintet ért el.
2026. 03. 13. 11:30
Megosztás: